Jako pravá fata morgána. Čeští VRgineers a Pocket Virtuality odhalili budoucnost virtuální teleportace

Peter BrejčákPeter Brejčák

fata-morgana-2

Foto: VRgineers

Virtuální teleportace na platformě Fata Morgana

0Zobrazit komentáře

Budoucnost ve virtuální nebo rozšířené realitě dnes vidí mnoho oborů a lidé s brýlemi na hlavě, respektive ti, kteří je vyvíjejí, je skutečně začínají pomalu proměňovat. Díky nejnovějším technologiím je například možné, aby spolu na jednom místě spolupracovali experti z celého světa, aniž by museli být fyzicky u sebe. Budoucnost takzvané virtuální teleportace nyní ukázaly české startupy Pocket Virtuality a VRgineers.

Člověk v brýlích pro rozšířenou realitu prochází fyzické prostředí, které se v reálném čase rekonstruuje do 3D modelu a data automaticky přenáší na servery. Ty získaná data zpracují a vytvoří kopii tohoto prostředí, kam následně může vstoupit neomezené množství lidí odkudkoliv rovněž pomocí brýlí na virtuální realitu. V reálném čase všichni vidí své avatary, mohou vzájemně komunikovat, všechno měřit či vkládat další augmentované modely.

Právě tak vypadá budoucnost v podobně zmíněné virtuální teleportace, která kombinuje několik velkých technologických trendů současnosti. Díky softwarové platformě Fata Morgana z dílny českého startupu Pocket Virtuality se již přitom tato budoucnost stala realitou a byla otestovaná například v jaderné elektrárně Temelín.

vrgineers

Foto: VRgineers

VR brýle XTAL od VRgineers

Technologii na hardwarové straně doplňují letos představené AR brýle Microsoft HoloLens, na druhé straně pak VR brýle XTAL českého startupu VRgineers, které se zaměřují zejména na profesionály a průmysl. Ve svém oboru patří mezi to nejlepší, co se dá na trhu najít, a důvěřují mu také investoři, kteří do firmy nedávno vložili 50 milionů korun.

I když je možná pro některé lidi lákavá představa o sdílení hospodského posezení ve virtuální realitě, Fata Morgana se zaměřuje na využití v průmyslových odvětvích od energetiky a stavebnictví přes chemický či automobilový průmysl až po záchranné systémy, kde technologie umožňuje spolupráci více lidí na jednom místě během krátkého okamžiku a s nízkými náklady.

Platforma funguje online i offline, což kromě komunikace v reálném čase umožňuje i asynchronní výměnu informací v případech špatného internetového připojení či nutnosti spolupráce ve vzdálených časových pásmech.

fata-morgana

Foto: VRgineers

Holografický stůl umožňuje získat přehled o dění v prostoru virtuální reality

Uživatelé mohou ve sdílené virtuální realitě kopírovat a vkládat obrázky nebo videa ve vysokém rozlišení, stejně tak i vybírat, vkládat a porovnávat nákresy a augmentované 3D modely. Uživatelské možnosti zároveň umožňují měřit či srovnávat objekty, dělat si poznámky, psát vzkazy nebo i sledovat plnění úkolů.

Koordinátoři následně mohou řídit, monitorovat a nahrávat veškerou uživatelskou aktivitu pomocí holografického stolu. Ten nabízí přehled o komunikaci, pozici jednotlivých účastníků v modelu i sdíleném virtuálním prostředí.