Jako první Česka zajela na kole nejtěžší trasu Evropy. Teď zvažuje nastoupat za den výšku Everestu
Kateřina Rusá je úkazem české amatérské cyklistiky. Nedávno vyjela na 1 200 kilometrů dlouhou cestou z Paříže do Brestu a zpět.
Miluje cyklistiku, rychlost jí ovšem vždy připadala dost nebezpečná, proto se rozhodla, že ve volném čase bude lámat rekordy v jiném parametru – vzdálenosti. Chtěla, aby každý rok ujela více než v předchozí sezóně. Jak ale sama říká, trošku se jí to vymklo. Dnes totiž Kateřina Rusá za jeden den zvládne zajet i 400 kilometrů, což je pro amatérského cyklistu skoro nepředstavitelný počet. Ani zdaleka se však neblíží tomu, co nadšená cyklistka jako historicky jediná Češka předvedla nyní ve Francii. Na trase, která už jen pohledem na mapu děsí.
Se sportem začala relativně pozdě, rodiče se ji snažili vést spíše intelektuálním směrem. Až na střední škole se pustila do volejbalu, nicméně okolo třicítky jí začala odcházet kolena, tak musela zvolit disciplínu, která by nebyla tak náročná na klouby. A tak usedla na silniční kolo. Ne že by se ale cyklistice věnovala na profesionální úrovni – ponechala si svou práci korektorky v internetovém zpravodajství a jezdila zejména o víkendech, podobně jako řada jiných Češek a Čechů.
Kateřinu Rusou ovšem jízda na kole bavila tolik, že se v ní chtěla neustále překonávat. Nestačilo jí strávit sobotu vyjížďkou na padesátikilometrové trase, naopak si v hlavě malovala mety v podobě 100 kilometrů, 200 kilometrů, 300, 400… Nebo třeba výlet z Prahy do Brna a zpět na jeden zátah. „Řekla jsem si, že každý rok ujedu více než rok předchozí. A to se pak rychle vymklo,“ říká pro CzechCrunch. A baví tím své fanoušky, kteří ji sledují v cykloaplikaci Strava.
Podle statistik najela už přes 338 tisíc kilometrů a patří k jedněm z nejaktivnějších amatérských cyklistů v Česku. V jednom roce překonala i hranici 50 tisíc, což je v přepočtu na dny zhruba 137 kilometrů denně. Ať už jde o dlouhé trasy po přírodě, nebo kratší cesty do práce, ať je teplo, nebo zima, ať je perfektně fit, nebo trošku nachlazená, Rusá vždy sedá na kolo. „Třeba ten milion kilometrů jednou padne,“ dodává s úsměvem.
Švih, na který si troufne málokdo
Kateřina Rusá se vydala na různá místa, nejvíce ale vzpomíná na závod Krušnoton z roku 2019, který se pro ni stal pravděpodobně nejnáročnějším. „Pamatuji si, jak pořadatelé do výběru tras zařadili i třístovku s převýšením šesti tisíc metrů. Nejsem žádná horská blecha, takže to pro mě bylo opravdu náročné,“ říká, rychle ale doplňuje, že náročná může být jakákoliv trasa, i ta nejrovnější, když je teplota pod nulou.
Tehdy ovšem nevěděla, co ji bude čekat letos. Naložila si totiž skutečnou výzvu, rovnou ve Francii, kde se od roku 1891 s menšími či většími obměnami pořádá vyjížďka z Paříže do Brestu. Tisíce cyklistů se tam staví na start, aby v limitu devadesáti hodin ujeli trasu o délce 1 200 kilometrů. Oficiálně se přitom nejedná o závod – pořadatelé tak záměrně netlačí na to, aby se účastníci předháněli, ale hlavně tento švih, jak se slangově cyklovýletům říká, úspěšně dojeli.
„Za tři dny jsem tam potkala účastníky jak z evropských zemí, tak ze Spojených států, Indie, Filipín nebo Malajsie. Letos jelo zhruba osm tisíc lidí, kteří startovali ve dvaceti pěti vlnách, aby se na startu nepomlátili. A já byla mezi nimi,“ uvádí Rusá, která se stala první Českou, jež podnik s názvem Paříž–Brest–Paříž dokončila za 75 hodin. A ano, znamená to, že musela jet i přes noc, což pro cyklisty není nikdy příliš med.