Jako slunečnicová elektrárna. Češi staví v Německu plovoucí soláry, které se otáčejí za sluncem

Firma Greenbuddies už osázela střechu pražského Kongresového centra, teď spolupracuje na projektu, který má ukázat ještě zelenější energetiku.

Iva BrejlováIva Brejlová

soláry

Foto: Greenbuddies

Konstrukce plovoucí solární elektrárny se sledováním pohybu slunce

0Zobrazit komentáře

Vypadají jako běžné solární panely, a přesto je pohled na ně nezvyklý. Řady pravidelných obdélníků se totiž pohupují na vodě. Fotovoltaická elektrárna, na které se podílí česká společnost Greenbuddies, je ale specifická nejen svým umístěním. Panely umějí sledovat slunce, a tak se podle jeho pohybu natáčejí podobně jako třeba slunečnice.

Projekt teď představila společnost Greenbuddies, která na něm spolupracuje s nizozemskou firmou Floating Solar. Elektrárna je už ve výstavbě, hotová má být během několika týdnů a vznikne v zatopené těžební jámě na severu Německa. Má se stát prvním velkým plovoucím fotovoltaickým parkem v této zemi, který bude schopný sledovat vertikální osu slunce.

Tento pojem, kterému se taky říká tracking azimutu, označuje solární energetický systém, který umožňuje panelům automaticky se pohybovat podle pozice slunce na obloze. Tím, jak sledují sluneční paprsky, se má vyrobit asi o pětinu až čtvrtinu víc solární energie, než jak to bývá běžné u fotovoltaiky.

Protože je na stejné množství energie potřeba méně panelů, má projekt menší dopad na životní prostředí. Na plovoucí trubkové konstrukci je osazeno 20 procent vodní plochy, a tak je zachován dostatečný průchod světla na hladinu. Dvojice firem zdůrazňuje, že ani místní biodiverzita není nijak ovlivněna. Tím, že plovoucí fotovoltaický park vznikne v zatopené jámě, využívá podle jejich slov brownfield.

soláry

Foto: Greenbuddies

Solární panely na vodě

Obě společnosti vidí potenciál ve využití na vnitrozemských jezerech a vodních nádržích. „Projekt Greenbuddies a Floating Solar v Německu představuje první spolupráci mezi Floating Solar a externí stavební firmou, což je významný milník pro obě společnosti,“ vysvětluje Aleš Spáčil, spolumajitel Greenbuddies. „Společně se obě firmy snaží změnit energetickou krajinu Evropy směrem k udržitelnější budoucnosti,“ říká.

Ve světě plovoucí elektrárny vznikají už několik let. První se objevila v Japonsku v roce 2007 a od té doby se staví především v Číně, ale vyrostly už i ve Francii, Británii, Jižní Koreji či Spojených státech. Floating Solar k nim však přidává právě rotaci podle slunce. Plochy panelů jsou proto umístěné v kruhu, který v noci rotuje zase na opačnou stranu.

Firma už podobné elektrárny instalovala na vodní plochy v domovském Nizozemsku. Aktuální projekt je však první mimo něj a obě společnosti věří, že se další podobné uplatní i jinde v Evropě. Česká firma plánuje instalaci 3 920 modulů, zajišťuje instalaci podkonstrukce, fotovoltaických panelů a střídačů a také DC kabely až ke střídačům.

soláry

Foto: Greenbuddies

Instalace Floating Solar v Rotterdamu

„Floating Solar vznikl jako vedlejší produkt inovačního projektu s plovoucími solárními panely v povodí Slufteru v Maasvlakte. Od té doby jsme nainstalovali přibližně 10 megawattů solárních řešení na vodních plochách Nizozemska,“ uvádí Theo van den Berghe, jeden ze spoluzakladatelů Floating Solar.

Společnost Greenbuddies nedávno zaujala instalací solárů na střechu pražského Kongresového centra, kterou osázela dvěma tisíci panely o rozloze téměř sedm tisíc metrů čtverečních, což zhruba odpovídá ploše fotbalového stadionu v Edenu. Kdyby se energie, kterou tam vyrobí, rozpočítala na české domácnosti, zajistila by spotřebu asi 314 z nich. Pro Kongresové centrum to znamená pokrytí deseti procent jeho spotřeby, což odpovídá úspoře asi pět a půl milionu korun ročně.

Česká firma Greenbuddies dřív taky postavila solární parky v Beneluxu za čtyři miliardy korun, osázela tovární haly mladoboleslavské Škodovky i obchodní centra v Česku a Evropě. Zaujala je tím, že umí instalovat odlehčené, takzvaně elastické panely i na střechy s nízkou nosností.

Projekty realizuje celkem v 16 zemích Evropské unie. Za posledních šest let dokončila přes 900 MWp – megawattpeaků – fotovoltaických elektráren a nainstalovala více než dva miliony fotovoltaických modulů.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym