Jako z amerického velkofilmu. V Česku se nedávno hackeři dostali hodně vysoko aneb případ, o kterém se příliš nemluví
Hackerům se v Česku podařilo dostat hodně vysoko
Koukněte se v jakoukoliv denní či noční hodinu – a na darknetu zaručeně najdete soubory párů uživatelských jmen a hesel dostupných ke koupi. Někdy je to vlastně jen podvod na podvodníky: úplně smyšlené údaje, soubor náhodných znaků, o nichž kupující neví, že nic nepřinesou. Jindy podvodník, který s nimi hodlá třeba vydírat, a tedy vydělávat, narazí na terno. To třeba když se v jednom takovém souboru nedávno objevily e-maily vedoucí i k české vládě.
„Vlastně jsem čekal zvýšený zájem o různé vládní systémy. To zákonitě musí být, když se v médiích objevilo, jak si premiér nechává přeposílat zprávy na jen minimálně zabezpečené infrastruktuře,“ popisuje Jindřich Karásek, bezpečnostní analytik společnosti Trend Micro. Ten také soubor našel a zjistil, že jde o řadu platných údajů.
Co je však ohromující, je jeho velikost. Celkem deset milionů kombinací jména a hesla k e-mailu obsahovalo sice některé zastaralé informace, například z roku 2011, ale i množství údajů z konce roku 2019. A vlastně: kdy jste si naposledy měnili všechna hesla?
Dveře do 80 institucí
Obrovský seznam si hackeři skládali z více souborů. Nebyl zaměřený výhradně na Česko, ale e-mailové adresy s koncovkou .cz byly čtvrté nejrozšířenější. K tomu řada poměrně nadnárodních domén, které se často používají i v tuzemsku, jakou je například Gmail.
Kromě toho ale šlo o jména a hesla směřující na uživatele v parlamentu, do jedné z tuzemských elektráren, do několika univerzit, České pošty nebo Povodí Vltavy, na které ostatně hackeři také nedávno vedli útok. Navíc nešlo jen o řadové zaměstnance, ale také o některé výše postavené členy z těchto organizací. „Zjevně už se dostali dál,“ popisuje Karásek. Přístupy otevíraly cestu do celkem 80 institucí.
„Běžně uniklé přihlašovací údaje nejsou většinou přihlašovacími údaji do e-mailových schránek. Jedná se o úniky z databází internetových obchodů a dalších internetových služeb, přičemž v databázi jsou e-mailové adresy, které slouží jako přihlašovací jméno ke službě, a hesla k dané službě,“ vysvětluje Radek Holý, mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Jenže to bohužel často stačí, aby se hackerům otevřely i další dveře. „Častým problémem však je, že řada uživatelů nedodržuje základní bezpečnostní pravidla a používá při registraci do těchto služeb stejné heslo jako k e-mailové schránce,“ dodává druhým dechem Holý. Přestože to třeba nevypadá, správná kombinace jména a hesla skutečně terno je. Pokud se totiž zamíří s trochou štěstí, je možné se dostat ke komukoliv v organizaci.
„Mysleli by si, že ten hacker jsem já. Možná jim křivdím, ale nehodlám to riskovat.“
Paradoxně je docela vhodné útočit na někoho níže postaveného na firemním žebříčku. Aby měl celý princip smysl, je potřeba najít si někoho, kdo má legitimní místo v organizaci, jako jsou asistentky nebo pracovníci oddělení lidských zdrojů. Ti často posílají zprávy, které jsou urgentní, mají přílohu a vlastně mají přesně tu podobu, na kterou bez otálení kliknete – a stáváte se obětí phishingového útoku. Ze stejného důvodu se útočí i na subdodavatele, i když zájmem hackerů jsou třeba větší firmy.
A že je to celé poměrně obvyklý postup, dokazuje třeba i stránka Shoppy.gg s mnoha soubory dat na prodej. Máte zájem o klienty čínské banky? Indickou databázi uživatelů jedné z mobilních aplikací? Nebo třeba balíček překvapení s názvem Ultra Pack 20+1? Budou vás stát už od 100 dolarů, tedy klidně jen pár tisíc korun. Zhruba takto vypadá tržiště i na darknetu, jak se nazývá část internetové sítě dostupné pouze skrze specifický software, autorizaci a další nestandardní postupy. Právě tam je ráj hackerů.
Česko? Na policii nejdu
Česká republika má poměrně propracovaný systém pro to, jak čelit kybernetickým hrozbám. Zastřešuje jej zmíněný Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. S tím povinně spolupracují všechny důležité instituce, třeba právě i česká vláda. A všude se s nebezpečím reálně pracuje.
„Kybernetická bezpečnost patří mezi jednu z hlavních priorit současné vlády a stejně tak i vedení Úřadu vlády ČR,“ říká Jana Adamcová, mluvčí vlády. Ze zákona musí provádět bezpečnostní opatření proti kybernetickým hrozbám, chrání informační systémy a řeší problematiku jak po stránce technické, tak organizační.
Na kybernetickou bezpečnost má vláda stanovený výbor, manažera, správce a analytiky, různé garanty a administrátory. Zaměstnanci jsou pravidelně vzděláváni a školeni. Hesla u e-mailů jsou doplněna vícefaktorovým ověřením, musí mít daný počet znaků, speciální symboly a odolnost proti slovníkovým útokům.