Jakub Havrlant dál šlape do knih. Rockaway kupuje Pemic Books, které patří i půlka české Audiotéky

Plánovaný deal za stamiliony má posílit pozici Rockaway Capital na knižním trhu a zajistit stabilitu Pemic Books po úmrtí jejího zakladatele.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jakub-havrlant6-2

Foto: Peter Varga

Jakub Havrlant, zakladatel a CEO Rockaway Capital

0Zobrazit komentáře

Stále silnější pozici na knižním trhu si buduje Jakub Havrlant a jeho skupina Rockaway Capital. Od roku 2015 do jejího portfolia spadá jeden z největších vydavatelů a distributorů knih v Česku, skupina Euromedia, která zároveň provozuje síť knihkupectví Luxor. Teď k ní přibývá další významný hráč tuzemského knižního trhu. Rockaway oznámilo záměr akvírovat společnost Pemic Books, která taktéž působí v oblasti velkoobchodu, maloobchodu i online prodeje a provozuje síť prodejen Knihcentrum. Transakci ještě musí schválit antimonopolní úřad.

Ani jedna ze stran výši transakce oficiálně nekomentuje. V hospodářském roce končícím v červnu 2021, za kdy má Pemic Books naposledy zveřejněnou výroční zprávu, firma vykázala čistý obrat ve výši 818 milionů korun při zisku po zdanění 26 milionů korun. Podle odhadu CzechCrunche se mohla transakce pohybovat řádově ve stovkách milionů korun. Jejím cílem je podle Rockaway stabilizovat český knižní trh, mimo jiné proto, že budoucnost Pemic Books byla nejistá po nečekaném úmrtí jejího zakladatele a majoritního akcionáře Petra Michálka v roce 2019.

„Jsem přesvědčený, že tato transakce přispěje ke stabilizaci českého knižního trhu, který se dlouhodobě potýká s řadou výzev. Patří mezi ně například tlak na zvýšení efektivity a rychlosti distribuce a tím souvisejících investicí do automatizace, rostoucí vliv online prodeje a e-commerce a narůstající popularita elektronických knih a audioknih,“ říká k plánovanému nákupu Pemic Books Robert Chmelař, investiční partner Rockaway Capital. Díky synergiím v rámci portfolia chce skupina dosáhnout zlepšení služeb jak pro drobné nakladatele, tak pro koncové zákazníky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Posledních pět let Pemic Books řídil coby její opatrovník a předseda správní rady Pavel Pěnkava. „Prodej společnosti do rukou silného strategického a finančního investora v době, kdy knižní trh prochází nelehkým obdobím, je logickým vyústěním nedávno skončeného dědického řízení a rozdrobené akcionářské struktury. Věřím, že toto strategické partnerství umožní stabilizaci skupiny Pemic a další rozvoj služeb poskytovaných jednotlivým hráčům na knižním trhu,“ říká Pěnkava.

Ota Michálek, syn zesnulého zakladatele Pemic Books Petra Michálka, propojení s Rockaway rovněž kvituje. „Otec byl vizionář a nadšenec do technologií. Má obrovské zásluhy na digitalizaci českého knižního trhu. Strategické spojení s Rockaway umožní naplnit jeho vize perfektního a rychlého přístupu zákazníků ke knize ve všech moderních podobách,“ říká Ota Michálek. Vedle velkoobchodní a maloobchodní činnosti, kdy Pemic Books nabízí širokou škálu titulů od různých nakladatelství, skupina provozuje také síť Knihcentrum a vlastní poloviční podíl v české Audiotéce.

Do skupiny Rockaway Capital patří vedle knižního byznysu také například cestovní skupina Invia, e-shop Vivantis či balkánská e-commerce platforma Gjirafa. Prostřednictvím fondu RockawayX investuje do kryptoprojektů a naposledy se pod značkou RockawayQ Havrlant a spol. propojili s miliardářem Petrem Otavou a jeho MTX Group, se kterým chtějí zaměřit na investice do digitální transformace tradičních společností. Poslední roky se skupina pohybuje také v kultuře, je investorem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, hudebního festivalu Colours of Ostrava nebo Designbloku.

Velký deal, který Martinu Cíglerovi ještě více otevře Balkán. Seyfor za stamiliony kupuje tamního lídra

Martin Cígler a slovenští finančníci ze Sandbergu jsou při chuti. Velkým nákupem v Srbsku dál zvětšují svou technologickou skupinu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

cigler0

Foto: Seyfor

Martin Cígler, výkonný ředitel a zakladatel skupiny Seyfor

0Zobrazit komentáře

Jedna z největších a nejsložitějších transakcí v celém regionu jihovýchodní Evropy. Tak oficiálně popisují svůj nejnovější deal činovníci technologické skupiny Seyfor, která si nákupem sedmdesátiprocentního podílu v srbské společnosti M&I Systems, Co. ještě více otevírá dveře na Balkán. Za Seyforem stojí jeho zakladatel Martin Cígler společně se slovenskou investiční skupinou Sandberg Capital a nejnovějším nákupem v Srbsku získávají lídra regionálního trhu na poli systémů pro plánování podnikových zdrojů. Seyfor chce díky tomu proniknout také na další balkánské trhy, jako je Severní Makedonie, Bosna či Černá Hora.

„Akvizice M&I Systems, Co. pro nás znamená významný posun v oblasti rozvoje obchodních aktivit na celém Balkáně, kde pro Seyfor vidíme velký potenciál. Jsme přesvědčení, že stávající silná pozice M&I Systems, Co. v Srbsku a Bosně a naše současné aktivity v dalších balkánských zemích nám umožní lépe chápat specifický lokální trh, efektivně konsolidovat společné aktivity a posílit naši pozici jednoho z nejvýznamnějších evropských dodavatelů ICT řešení,“ říká k akvizici Martin Cígler, zakladatel a spolumajitel společnosti Seyfor.

Výši poslední transakce nechce ani jedna strana oficiálně komentovat. Konsolidované tržby skupiny M&I Group, v níž tvoří Seyforem akvírovaná společnost M&I Systems, Co. jednu z hlavních aktivních podnikatelských větví, měly v loňském roce dosáhnout zhruba 22 milionů eur (kolem 550 milionů korun). Obě firmy ve vlastním prohlášení transakci označují za jednu z nejvýznamnějších v regionu. Podle odhadů CzechCrunche na základě velikosti firmy, situace na trhu a dalších tržních okolností by se měla pohybovat řádově ve středních až vyšších stovkách milionů korun.

V M&I Systems, Co. se specializují na vývoj softwarových řešení týkajících se digitální transformace společností, zavádění cloudových ERP systémů, automatizace firemních procesů nebo zpracování dat. V segmentu středních a velkých firem mají přes čtyři sta zákazníků, v oblasti ERP jsou největším hráčem v Srbsku a přesah mají i do dalších zemí východního Balkánu. Historie firmy sahá až do roku 1991, kdy ji založil Nedjo Balaban. Dnes v jejím čele stojí jeho synové, jako CEO Nikola Balaban a jako prezident Vladan Balaban. Díky úzkému spojenectví se Seyforem by teď jejich byznys měl čekat další růst.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Spolupráci se zkušeným týmem M&I Systems, Co. vnímám jako silné partnerství a odrazový můstek k dalším akvizičním a obchodním aktivitám v regionu bývalé Jugoslávie,“ hlásí Martin Cígler, který Seyfor, tehdy ještě pod značkou Cígler Software, začal budovat taktéž v 90. letech. Z nuly tak postavil současnou technologickou skupinu Seyfor (předtím se jmenovala Solitea), jež loni v tržbách překonala čtyři miliardy korun, a i díky kapitálu od slovenských finančníků ze Sandbergu, jimž patří v Seyforu téměř tříčtvrtinový podíl, neustále kupuje další firmy.

Naposledy začátkem července oznámil Seyfor akvizicí dvou českých firem výraznější vstup do oblasti HR. V březnu Martin Cígler a spol. zase vstoupili do společnosti Digitask Filipa Dřímalky zaměřené na umělou inteligenci. Celkem už skupina udělala desítky akvizic a ta poslední v Srbsku má zajistit nejen lepší pozici na balkánských trzích, ale také posunout vývoj ERP systémů a dalšího softwaru. Samotný Seyfor dnes vyvíjí také účetní, mzdové i personální systémy a obsluhuje zákazníky v osmatřiceti zemích.

„Během více než třiceti let existence se M&I Systems Group rozrostla z rodinné firmy na strukturovanou korporaci působící na pěti různých trzích a nyní zastává jednu z předních pozic v IT průmyslu. Spojení sil s českým Seyforem je pro nás dalším významným milníkem, který přispěje k našemu cíli stát se klíčovým hráčem na trhu ve střední a východní Evropě,“ komentuje spojení obou firem Vladan Balaban, prezident M&I Systems Group. V ní se budou i nadále rozvíjet také další oblasti stávajícího byznysu a ve vedení zůstanou bratři Balabanovi.