Havrlant se spojuje s miliardářem Otavou. Rozbíhají investiční holding na digitalizaci tradičních firem

Pod značkou RockawayQ kromě finanční podpory nabídnou i strategické poradenství a implementaci technologií umělé inteligence.

Peter BrejčákPeter Brejčák

havrlant

Foto: Rockaway

Jakub Havrlant, CEO Rockaway Capital

0Zobrazit komentáře

Investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta upekla další velké byznysové spojení. S MTX Group miliardáře Petra Otavy zakládají investiční holding RockawayQ, ve kterém se zaměří na digitální transformaci tradičních společností využitím pokročilých technologií. Záměrem je, aby do vehiklu v budoucnu mohli vstoupit i další kvalifikovaní investoři.

RockawayQ má fungovat jako aktivní investor, kromě finanční podpory nabídne i strategické poradenství včetně implementace technologií, k dispozici má mít síť odborníků, mentorů a softwarových inženýrů. Zaměří se zejména na etablované B2B společnosti s potenciálem v odvětvích, v nichž má zkušenosti Rockaway Capital, spolupráce s MTX Group mu pak otevírá dveře i k firmám z průmyslu.

„Sledujeme, jak rychle se vyvíjí umělá inteligence, a současně vnímáme potřebu zavedených společností integrovat tyto technologie ke zvýšení jejich konkurenceschopnosti a posílení pozice na trhu,“ komentuje Dušan Zábrodský, investiční partner Rockaway Capital. Jak doplnil, plánované aktivity zahrnují také výstavbu vlastní datové infrastruktury, kterou chtějí portfoliovým společnostem nabízet.

Podle obou společností vývoj nástrojů umělé inteligence v poslední době zažívá nebývalý růst a posouvá hranice možností v mnoha odvětvích. Zdokonalené algoritmy, lepší využitelnost dat a rostoucí výpočetní kapacita umožňují firmám dosahovat výsledků rychleji, efektivněji a za menších provozních nákladů. Souběžně se mění i očekávání zákazníků. Tradiční firmy tak čelí výzvě, aby moderní nástroje rychle adoptovaly.

Pro miliardáře Otavu, jehož MTX Group se skládá z téměř třicítky podniků a předloni dosáhla tržeb 71 miliard, jde v posledních letech o další pokus naskočit do oblasti moderních technologií. V roce 2022 oznámil spolupráci s kryptopodnikatelem Vladimírem Venclákem, kdy chtěli budovat datacentra, společný projekt ale nakonec ukončily spory.