Technologická skupina Martina Cíglera jde nově do HR. Díky dvěma nákupům za více než 100 milionů

Skupina Seyfor dodává software po celé Evropě a pouští se také do oblasti HR. Kupuje společnost Datacruit a podíl v Recruitisu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

cigler01

Foto: Seyfor

Martin Cígler, výkonný ředitel a zakladatel skupiny Seyfor

0Zobrazit komentáře

„Nikdy bych si nevsadil, že budeme tak velcí,“ říkal před několika měsíci ve velkém rozhovoru pro CzechCrunch Martin Cígler, když popisoval příběh své technologické skupiny Seyfor, kterou od nuly a 90. let vybudoval do současné podoby, v níž tržby přesahují čtyři miliardy korun a nepřestávají růst. Není se čemu divit, Cígler růst podporuje mimo jiné významnými investicemi do akvizic firem všeho druhu, díky kterým staví silný technologický podvozek. Vedle účetních, ERP, mzdových či personálních systémů mu v portfoliu dosud chyběl profesionální HR software. Už to ale neplatí.

Skupina Seyfor oznámila, že koncem minulého týdne uzavřela akvizice dvou dalších společností. Stoprocentní podíl získala ve firmě Datacruit, která v Česku a na Slovensku dodává více než dvěma stovkám firemních zákazníků náborové aplikace, a podíl ve výši 38 procent koupila také v platformě Recruitis, která vyvíjí systém pro řízení procesu náboru ve středních a velkých firmách. Hodnotu jednotlivých transakcí ani jedna ze stran neprozradila, ale Martin Cígler pro CzechCrunch potvrdil, že výše obou akvizic dohromady mírně převyšuje částku 100 milionů korun.

„Je to podruhé v naší historii, kdy současně kupujeme dva produkty zaměřené na stejný, pro Seyfor nový tržní segment. Poprvé to byly pokladní systémy Dotykačka a Markeeta. Dnes je Dotykačka jednoznačným lídrem trhu pokladních systémů v České republice. Věřím, že podobný úspěch zopakujeme i s ATS (Applicant Tracking System) službami Datacruit a Recruitis. Recruitment je dnes velmi náročná disciplína vyžadující velké know-how a kvalitní softwarová podpora je pro tento proces klíčová,“ říká zakladatel a výkonný ředitel Seyforu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Oba HR produkty řadí Cígler k nejlepším na českém trhu a hodnotí mimo jiné z vlastní zkušenosti, kdy Recruitis v Seyforu již několik let pro nábor využívají. Digitalizaci recruitmentu chce firma klientům nabízet po boku personálních a mzdových systémů, v nichž patří mezi přední mezinárodní hráče v regionu. Vedle řady dalších specializovaných řešení se mezi jeho nejznámější značky řadí Dotykačka, iDoklad, Markeeta, Money S3, Vema HR, Vario nebo Altus Portal.

Dnes původem brněnská technologická skupina obsluhuje zákazníky ve 38 zemích, v loňském roce počtvrté za sebou její obrat vyrostl o zhruba třicet procent na více než čtyři miliardy korun, kam se dostala mimo jiné právě díky akvizicím a podpoře slovenských akcionářů ze Sandberg Capital. Před rokem a půl prošla velkou proměnou, když původní název Solitea nahradil současný Seyfor.

V Datacruitu i Recruitisu zůstávají po akvizicích na klíčových pozicích dosavadní majitelé. V případě první jmenované firmy jde o Zdeňka Bajera, který Datacruit v roce 2014 založil a vede ho jako CEO. Majetkově za touto firmou až do akvizice stála akciová společnost GoodGroup, jejíž majitelé nejsou kvůli akciím na jméno veřejně známí.

Také Recruitis povede i nadále jeho CEO a zakladatel Štěpán Bartyzal, jemuž dál patří většinový podíl ve výši 63,5 procenta. Přes 4,5 procenta drží investor Martin Rozhoň a vedle Seyforu, který dosud nabyl třicet procent, je ve firmě ještě několik minoritních akcionářů. V nejbližší době by měl Seyfor oficiálně nabýt ještě dalších osm procent.

Martin Cígler říká, že integrace obou nově akvírovaných produktů se minimálně v blízké budoucnosti nechystá, protože Datacruit a Recruitis mají každý trochu jinou klientelu. Jednou z motivací obou firem pro spojení se Seyforem byla zahraniční expanze.

„Hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli nechat vstoupit Seyfor do naší společnosti, je pomoc našemu ATS a onboardingovému systému dostat se na zahraniční trhy, ve kterých Seyfor dominuje,“ říká Bartyzal z Recruitisu a Bajer z Datacruitu přitakává: „Chceme dostat Datacruit ATS k širšímu spektru velkých zákazníků a akcelerovat zahraniční expanzi.“

Datacruit

Datacruit ATS je komplexní náborová a vzdělávací platforma pro recruitery…

Klíčoví lidé

zdenda-2

Zdenek Bajer

Co-founder

Pracovní soboty. Řecko v dluzích se na rozdíl od západní Evropy posouvá k delšímu pracovnímu týdnu

Od července mohou Řekové legálně pracovat šest dní v týdnu, opatření má pomoci s produktivitou a nedostatkem zaměstnanců.

recko

Foto: OpenAI/CzechCrunch

Řecko v dluzích se na rozdíl od západní Evropy posouvá k delšímu pracovnímu týdnu

0Zobrazit komentáře

Některé Řeky čeká nejspíš od letošního července cosi, čemu se v Česku před desítkami let říkalo pracovní sobota. Řecká vláda tím chce bojovat proti nedostatku zaměstnanců, šedé ekonomice a nízké produktivitě. Činí tak ve chvíli, kdy se minimálně část sektorů v jiných zemích Evropy, kde jsou bez závažných ekonomických problémů, přiklání ke zkracování pracovního týdne z pěti na čtyři dny.

Od prvního července letošního roku mohou vybrané průmyslové a výrobní závody v Řecku, stejně jako podniky, které poskytují nonstop služby, přejít místo běžných pěti dnů na šestidenní týden. Místo čtyřiceti hodin týdně tak mohou zaměstnanci pracovat o osm hodin více. Teoreticky by si měli sami moci vybrat, jestli o to stojí. Za hodiny navíc dostanou nově i zaplaceno. To dosud nebylo vždy samozřejmostí.

Opatření se týká soukromého sektoru mimo turistické a gastronomické služby. Lidská síla totiž chybí například ve stavebnictví a zemědělství. „Jde například o výrobu vína a oleje, textilní průmysl, ale také o poskytovatele služeb, jako jsou ty bezpečnostní, služby ve zdravotních zařízeních nebo v data centrech,“ říká pro CzechCrunch Emmanouil G. Savoidakis, odborník na pracovní právo z Athén.

Řada mladých lidí ze země kvůli ekonomickým problémům odešla a také se rodí méně dětí. Zákon souvisí se snahou nahodit zpět řeckou ekonomiku po jejích velkých problémech během posledních patnácti let. Řecko i po řadě záchranných balíčků z EU stále není ekonomicky fit a vláda Kyriakose Mitsotakise se snaží najít způsoby, jak situaci zlepšit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vybrané firmy nově mohou své zaměstnance požádat, aby pracovali více, několika různými způsoby. K osmihodinové směně si budou moci přidat další dvě hodiny, nebo jít do práce šestý den v týdnu na maximálně osm hodin. Také si budou moci najít úvazek u jiného zaměstnavatele na pět hodin denně, vedle toho svého primárního osmihodinového. Další přesčasové hodiny povolené nejsou.

Vláda opatření schválila loni na podzim. Mělo by mimo jiné pomoci s odstraněním nevykazované práce navíc, za kterou doteď nedostávali zaměstnanci vždy zaplaceno. Řecko má zároveň dlouhodobě problém s produktivitou a kvůli poklesu populace v zemi chybí zaměstnanci. Podle serveru Fortune schvalování zákona v loňském roce budilo emoce, den před jeho přijetím v Athénách demonstrovaly odbory obávající se zhoršení podmínek v zaměstnání.

Zákon ale není společností přijímán jednoznačně negativně. „Nemohu mluvit za všechny Řeky, ale co se týká mých klientů a mého okolí v Athénách, tak mi přijde, že velkou část Řeků znepokojují zvyšující se náklady na bydlení a jsou rádi, že si budou moci ke svému běžnému příjmu ještě přivydělat,“ říká Savoidakis.

oecd-workhours

Foto: OECD / CzechCrunch

Data OECD: Průměrný roční počet odpracovaných hodin ve státech EU

„I když existují určité obavy ze zvýšené pracovní zátěže, finanční pobídky spojené s prodlouženým pracovním týdnem jsou považovány za významnou výhodu. Takže mám pocit, že někteří zaměstnanci to považují za praktické řešení, jak zvýšit své výdělky a zlepšit svou životní úroveň,“ dodává právník.

Řekové už nyní tráví v zaměstnání více času než většina Evropy. Podle Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) je to průměrně 1 886 hodin ročně, evropský průměr je o zhruba o tři sta hodin méně. Není to ovšem poprvé, co se v Řecku o zavedení šestidenního pracovního týdne mluví. Během ekonomické krize po roce 2009 ho Řekům navrhovala Evropská komise společně s Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem jako způsob, jak znovu nastartovat řeckou ekonomiku. Tehdy z opatření sešlo.

Podle Jense Bastiana z Německého Institutu pro Mezinárodní a bezpečnostní otázky v Berlíně nová regulace pouze „zlegalizuje současnou realitu řady lidí“. Řada Řeků podle něj má již několik let kvůli vysoké inflaci reálně dvě zaměstnání, nebo pracuje více než 40 hodin týdně. Jinak by se nezvládli uživit. Bastian dále upozorňuje, že v Řecku, hlavně ve středních a menších firmách, může odmítnutí práce navíc znamenat ztrátu zaměstnání. Z dlouhodobého hlediska by podle něj zemi spíše pomohly strukturální reformy než prodloužený pracovní týden.

Západní Evropa jde opačným směrem

V západní Evropě jde zatím trend v některých zemích přesně opačně a čas trávený v zaměstnání se spíše zkracuje z pěti na čtyři dny, což zřejmě souvisí i s ekonomickou situací a zdravějšími veřejnými financemi. Lidé vystačí s jedním příjmem, a tak pro ně mohou být důležité i jiné priority. Loni si čtyřdenní pracovní týden otestovala Velká Británie.

V Německu, Belgii nebo Francii testují firmy dva různé způsoby zkrácení týdne. Buďto se čtyřicet hodin rozpočítá do čtyř dní a zaměstnanec tak tráví každý den deset hodin v práci, po kterých následuje třídenní víkend. Tento model aktuálně dovolují zákony například v Belgii. Nebo se snaží pracovat efektivněji a splnit práci za 80 procent původního času. Letos na jaře začali zkrácený model týdne testovat malé a střední podniky ve Španělsku. Francie plánuje otestovat čtyřdenní týden pro zaměstnance veřejné správy.

Jaké mohou být výhody kratšího týdne za situace, kdy není potřeba výrazně uzdravovat veřejné finance a společnost nemá velký problém s produktivitou? Britská studie z loňského roku, které se zúčastnilo skoro tři tisíce zaměstnanců z 61 firem, došla k pozitivním závěrům. Zaměstnanci byly během čtyřdenního týdne méně ve stresu a hrozilo jim menší riziko psychických problémů, u tří čtvrtin z nich se zmenšilo riziko, že vyhoří. Zároveň měli více času na to starat se o své blízké, ať už šlo o děti, nebo jiné členy rodiny.

berlin-office

Přečtěte si takéNěmecko může ukázat, že čtyřdenní pracovní týden může fungovatBelgie šla na čtyřdenní pracovní týden špatně. Německo má šanci ukázat, že lze pracovat méně

Také se ukázalo, že zaměstnanci, kteří tráví v zaměstnání jen čtyři dny v týdnu, pak čerpají méně sick days. Nutno ale dodat, že britské veřejné finance jsou ve výrazně lepší kondici než ty řecké a Británie nepotřebuje splácet velké dluhy nebo brzdit inflaci. V Británii se pak 56 z 61 zúčastněných firem rozhodlo si model fungování ponechat i po jeho skončení. Zdůvodnily to snížením nemocnosti zhruba o dvě třetiny a podle analýzy navíc v testovací fázi vzrostly tržby zapojených společností v průměru o 1,4 procenta.

Podle Deutsche Welle s sebou čtyřdenní pracovní týden samozřejmě může nést i nevýhody. Pokud se zaměstnanci budou snažit vtěsnat pracovní náplň původně dělanou během pěti dní do čtyř, může to přinést více stresu. Otázkou také je, jak v případě čtyřdenního týdne měřit produktivitu firmy. Po testování čtyřdenního týdne v Británii se do něj loni na podzim pustilo i Německo. Zástupci velkého byznysu k němu byli ale loni na podzim skeptičtí.

Předseda představenstva skupiny Volkswagen Oliver Blume ve velkém rozhovoru pro deník Handelsblatt řekl: „Generace před námi vybudovaly naši zemi a udělaly z ní to, čím je dnes v pozitivním slova smyslu. Jenže s ohledem na globální konkurenci jdou špatným směrem diskuze o větší rovnováze mezi pracovním a soukromým životem nebo o čtyřdenním týdnu za stejný plat.“

A ještě dodal, že bychom se v Evropě spíš měli více zamýšlet nad tím, jak využít příležitostí, které se ve světě díky pokroku objevují, a jak neztratit svého průkopnického ducha. „Měli bychom si vyhrnout rukávy a více odměňovat ty, kteří toho svou pílí hodně dosáhnou,“ uvedl Blume. Výsledky toho, jak si zaměstnanci 45 německých firem ve zkráceném režimu vedli, zatím nejsou známy, projekt stále ještě probíhá.