Jaký byl úvodní den bitcoinu coby oficiální měny Salvadoru? Přinesl protesty, ale i nadšení a první platby

bitcoin-salvador

Foto: Idea SV/CzechCrunch

V Salvadoru se může platit i bitcoinem

0Zobrazit komentáře

Bitcoin se v úterý stal oficiální měnou středoamerického státu Salvador, který se tímto krokem snaží vymanit ze závislosti na Spojených státech a jejich dolaru i přilákat zahraniční investory. Hned během prvního dne ale bitcoin zažil velký pád – občané neměli možnost si stáhnout potřebné peněženky do svých telefonů a na mnoha místech se pořádaly protesty.

Největší digitální měna se tak během včerejšího dne začala postupně propadat. Z původních bezmála 53 tisíc dolarů (1,1 milionu korun) klesla v jednu chvíli až pod hranici 43 tisíc dolarů (925 tisíc korun). Ačkoliv bitcoin odepsal asi devatenáct procent, podle většiny zahraničních analytiků to nijak výrazně nesouviselo se situací v Salvadoru.

Na vině byl podle některých expertů spíše prodej velkých investorů, kteří vybírali zisky po dosavadním růstu, jiní vidí problém v neustálých restrikcích ze strany čínské vlády. Ta po zásahu na těžaře znovu zpřísňuje svá opatření a server Cointelegraph v úterý informoval o dalších striktnějších opatřeních vůči traderům. Propad tak může být souhrou vícero faktorů.

Salvador, jehož vláda aktuálně podle tweetů prezidenta Nayiba Bukeleho drží přes 400 bitcoinů, kvůli tomuto propadu přišel dle slov opozičních politiků o tři miliony dolarů. Pravděpodobně i to byl jeden z důvodů, proč se naštvaní obyvatelé tohoto malého středoamerického státu rozhodli vyrazit do ulic. Dalším důvodem byly výpadky ve fungování vládou vytvořené peněženky Chivo.

Nayib Bukele, prezident státu Salvador

Jak uvedlo BBC, v jednu chvíli byly servery společností Apple a Huawei, jež ve svých obchodech s aplikacemi peněženku Chivo nabízí, tak přehlcené lidmi, že se do peněženek nedalo registrovat, a dokonce je ani stahovat. Mnoho místních obyvatel tak dosud nemělo možnost si vyzvednout svých 30 dolarů v bitcoinu, které vláda všem vlastníkům peněženek slíbila.

Protivládních protestů se v hlavním městě San Salvador účastnila asi tisícovka lidí a nepokoje probíhaly zejména v centru města a před budovou Nejvyššího soudu, kde demonstranti zapalovali pneumatiky a odpalovali pyrotechniku. Vyjma toho byly ale protesty převážně poklidné

Velká část lidí spíše než s bitcoinem nesouhlasila se způsobem, jakým byla jedna z nejoblíbenějších kryptoměn současnosti zavedena. Vláda totiž předem nic nekonzultovala s občany a během pár dnů bitcoin přijala. Mnoho demonstrantů upozorňovalo také na velmi nízké všeobecné povědomí o fungování kryptoměn jako takových.

Na druhé straně se ale na sociálních sítích začala objevovat videa, kde si nadšení lidé nakupují pomocí bitcoinu třeba kávu ve Starbucks nebo jídlo v McDonald’s či Pizza Hut. Postup byl ve všech případech totožný – prodejce vystaví pomocí aplikace Chivo QR kód obsahující platební údaje včetně částky a bitcoinové adresy a zákazník jej svou aplikací naskenuje a platbu potvrdí.

Zároveň se objevovaly první úspěšné platby provedené pomocí bankomatů napříč zemí. Jednu takovou na svém Twitteru zveřejnil Jack Mallers, influencer a šéf společnosti Zap, jež zprostředkovává investice do bitcoinu i kryptoměnové transakce využívající Lightning Network (zpravidla velmi levné a rychlé převody malého objemu virtuální měny).

„Můj kamarád si pak mohl peníze vyzvednout v některém z mnoha bankomatů Chivo a odešel odtud s hotovostí. Potřeboval k tomu bankovní účet? Ne. Potřeboval k tomu Western Union (zprostředkovatele transakcí – pozn. red.)? Ne. Potřeboval k tomu nějakou specifickou peněženku nebo nějaké povolení? Ne. Byly tam nějaké poplatky? Ne,” napsal Mallers.

Podle očekávání je tak salvadorská společnost v otázce bitcoinu značně rozdělená. Zatímco někteří mu vůbec nerozumí (nebo se jej dokonce bojí používat), jiní v něm vidí příležitost. „Vidím to jako risk, ale všechno v životě je risk. Vlastníme obchod a také se nám občas stane, že nakoupíme zboží a pak ho nezvládneme prodat. Když ostatní vidí krizi, já vidím příležitost,“ uvedl pro BBC Ed Hernandez, který v Salvadoru vlastní malý rodinný obchod s potravinami.

S přispěním ČTK.