Jaký byl úvodní den bitcoinu coby oficiální měny Salvadoru? Přinesl protesty, ale i nadšení a první platby
Bitcoin se v úterý stal oficiální měnou středoamerického státu Salvador, který se tímto krokem snaží vymanit ze závislosti na Spojených státech a jejich dolaru i přilákat zahraniční investory. Hned během prvního dne ale bitcoin zažil velký pád – občané neměli možnost si stáhnout potřebné peněženky do svých telefonů a na mnoha místech se pořádaly protesty.
Největší digitální měna se tak během včerejšího dne začala postupně propadat. Z původních bezmála 53 tisíc dolarů (1,1 milionu korun) klesla v jednu chvíli až pod hranici 43 tisíc dolarů (925 tisíc korun). Ačkoliv bitcoin odepsal asi devatenáct procent, podle většiny zahraničních analytiků to nijak výrazně nesouviselo se situací v Salvadoru.
Na vině byl podle některých expertů spíše prodej velkých investorů, kteří vybírali zisky po dosavadním růstu, jiní vidí problém v neustálých restrikcích ze strany čínské vlády. Ta po zásahu na těžaře znovu zpřísňuje svá opatření a server Cointelegraph v úterý informoval o dalších striktnějších opatřeních vůči traderům. Propad tak může být souhrou vícero faktorů.
Salvador, jehož vláda aktuálně podle tweetů prezidenta Nayiba Bukeleho drží přes 400 bitcoinů, kvůli tomuto propadu přišel dle slov opozičních politiků o tři miliony dolarů. Pravděpodobně i to byl jeden z důvodů, proč se naštvaní obyvatelé tohoto malého středoamerického státu rozhodli vyrazit do ulic. Dalším důvodem byly výpadky ve fungování vládou vytvořené peněženky Chivo.
Jak uvedlo BBC, v jednu chvíli byly servery společností Apple a Huawei, jež ve svých obchodech s aplikacemi peněženku Chivo nabízí, tak přehlcené lidmi, že se do peněženek nedalo registrovat, a dokonce je ani stahovat. Mnoho místních obyvatel tak dosud nemělo možnost si vyzvednout svých 30 dolarů v bitcoinu, které vláda všem vlastníkům peněženek slíbila.
Protivládních protestů se v hlavním městě San Salvador účastnila asi tisícovka lidí a nepokoje probíhaly zejména v centru města a před budovou Nejvyššího soudu, kde demonstranti zapalovali pneumatiky a odpalovali pyrotechniku. Vyjma toho byly ale protesty převážně poklidné
Velká část lidí spíše než s bitcoinem nesouhlasila se způsobem, jakým byla jedna z nejoblíbenějších kryptoměn současnosti zavedena. Vláda totiž předem nic nekonzultovala s občany a během pár dnů bitcoin přijala. Mnoho demonstrantů upozorňovalo také na velmi nízké všeobecné povědomí o fungování kryptoměn jako takových.