Jared Leto jako bůh v čele WeWorku. Apple ukázal trailer na minisérii o kontroverzním zakladateli coworkingového startupu
Co tak nepídit se po vlastních nudných kancelářích, ale pracovat spolu s lidmi z jiných firem v atraktivním prostředí, kde se budeme všichni vzájemně motivovat? Už základní myšlenka, byť v několika ohledech pozitivní, má náběh na vznik trochu zvláštní kultury. Také Adam Neumann, který se s ní v čele startupu WeWork postavil do role spasitele kancelářské práce, se nakonec ukázal jako velice zvláštní člověk. V nové minisérii pro Apple TV+ ho teď ztvárnil Jared Leto.
„Takhle vypadá zítřek.“ Mohla by první slova traileru televizní novinky s názvem WeCrashed vůbec znít jinak? Neumannův startup si vytyčil za cíl způsobit revoluci nejen v tom, kam lidé chodí do práce, ale v celém jejich životě. WeWork měla být životní filozofie zaměřená na spolupráci, optimismus a nekonečné možnosti. Z úst Jareda Leta také zaznívá „WeWork není jen firma, je to hnutí.“
Postupně se ovšem začalo ukazovat, že je to spíš prostředek pro specificky vertikální hnutí samotného Adama Neumanna a jeho blízkého okolí směrem vzhůru. Za firemní peníze si on i jeho přátelé užívali luxusního života, včetně pravidelných letů soukromými letadly. Spoluzakladatel a ředitel také uzavíral podezřelé smlouvy sám se sebou, jako když počátkem roku 2019 za skoro šest milionů dolarů WeWorku prodal licenci na nový název We Company.
Hodnota startupu ale stále rostla a spolu s ní rostly také investice od velkých institucí typu SoftBank, počty poboček i zaměstnanců. V průběhu let ale bylo čím dál více zřejmé, že byznys WeWorku tak docela nefunguje. Stavění velkých kanceláří v prestižních lokacích a provoz rozsáhlé sítě zaměstnanců se jednoduše nemohly zaplatit z členských příspěvků za přístup do sdílených kanceláří. V létě roku 2019 zaznívaly hlasy, podle nichž byla profitabilita startupu nepředstavitelná.
Podobně jako v případě medicínského Theranosu nebo automobilky Nikola se v WeWorku razilo heslo „předstírej úspěch, dokud ho nedosáhneš“. Místo skutečných úspěchů se ale nakonec mnohdy ukazuje, že nadšení z údajných inovací a disrupcí je postavené na vodě a že zdravá míra skepticismu je minimálně stejně důležitá jako optimismus.