Je budoucnost práce hybridní? Coworkingové prostory lidem ušetří čas, mohou i ulevit planetě
Pracovat hybridně – někdy ve firmě, pak doma či v coworkingu – preferuje většina lidí. Firmy Regus a Spaces k tomu v Česku poskytují kvalitní prostory.
Není to tak dávno, co byla práce z domova v zásadě mýtem spojeným s podvodnými inzeráty na pracovních portálech. Pandemie ale koncept hybridní práce rozdělené mezi firemní kancelář a prakticky jakékoliv jiné místo definitivně vnesla do mainstreamu. Dnes se možnost pracovat mimo sídlo zaměstnavatele už často považuje za standard a představuje příležitost promyslet, jak jsme pracovali dosud a co může fungovat lépe. Zajímavou možnost přitom představují coworkingové prostory jako Regus a Spaces, řešící hned několik témat od rovnováhy pracovního a osobního života po ekologii.
V poslední dekádě proběhly různé experimenty s novými formáty práce. I velké firmy jako Microsoft testovaly zkrácení pracovního týdne a mnoho mladších společností přestalo vyžadovat, aby se všichni museli potkávat v jedné kanceláři. V roce 2020 přesto přišel zásadní zlom kvůli covidu. Ukázalo se, že ve firemních kancelářích skutečně pracovat netřeba a většina pracujících je chce využívat zcela jinak, než bylo dlouho standardem.
World Economic Forum v souvislosti s tím cituje studii společnosti Ipsos, která se ptala více než 540 tisíc lidí z devadesáti pěti zemí. Zjistila, že šedesát osm procent respondentů preferovalo hybridní práci a dvacet čtyři procent by si zvolilo možnost pracovat zcela mimo kanceláře zaměstnavatele. Méně než desetina lidí chtěla zůstat u klasického modelu.
K podobným výsledkům došly také průzkumy společnosti IWG, která v Česku a ve světě provozuje tisíce coworkingových prostor Regus a Spaces. Hybridnímu modelu podle nich dává přednost sedmdesát dva procent, a to prý i v případě, že pracovat výhradně ve firemních kancelářích by znamenalo vyšší plat. Ještě větší část dotázaných pak odpověděla, že možnost pracovat hybridně je jednou z hlavních výhod, k nimž při hledání zaměstnání přihlížejí.
Důvody, proč tomu tak je, je poměrně snadné identifikovat. Studie organizace National Bureau of Economic Research z letošního ledna zjistila, že práce z domu zaměstnancům přidá průměrně přes hodinu volného času denně. Ušetřená cesta navíc znamená snížení uhlíkové stopy firmy i nákladů pro pracující.
Lidé, co nejsou výhradně vázaní na klasický chod firemních kanceláří, si mohou více individuálně rozvrhnout pracovní dobu nebo mají větší prostor experimentovat s tím, co jim vyhovuje. „Převážná část studií ukazuje, že většina zaměstnanců hybridní model spojuje s výrazně zlepšenou rovnováhou mezi pracovním a osobním životem,“ uvádí IWG.
Samotná práce z domova nicméně může mít i negativní aspekty. Někomu začne splývat domácí prostředí s pracovním a větší autonomie v rozvržení času zase může znamenat protahování pracovní doby. Vybavení pro kancelářskou činnost navíc přece jen nezahrnuje jen zmíněný počítač, telefon a internet, ale také kvalitní židli nebo polohovatelný stůl.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.