Je budoucnost práce hybridní? Coworkingové prostory lidem ušetří čas, mohou i ulevit planetě

Pracovat hybridně – někdy ve firmě, pak doma či v coworkingu – preferuje většina lidí. Firmy Regus a Spaces k tomu v Česku poskytují kvalitní prostory.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

iwg-spaces-prague-plzenska-1

Foto: IWG

Pražské kanceláře Spaces Smíchoff

Není to tak dávno, co byla práce z domova v zásadě mýtem spojeným s podvodnými inzeráty na pracovních portálech. Pandemie ale koncept hybridní práce rozdělené mezi firemní kancelář a prakticky jakékoliv jiné místo definitivně vnesla do mainstreamu. Dnes se možnost pracovat mimo sídlo zaměstnavatele už často považuje za standard a představuje příležitost promyslet, jak jsme pracovali dosud a co může fungovat lépe. Zajímavou možnost přitom představují coworkingové prostory jako Regus a Spaces, řešící hned několik témat od rovnováhy pracovního a osobního života po ekologii.

V poslední dekádě proběhly různé experimenty s novými formáty práce. I velké firmy jako Microsoft testovaly zkrácení pracovního týdne a mnoho mladších společností přestalo vyžadovat, aby se všichni museli potkávat v jedné kanceláři. V roce 2020 přesto přišel zásadní zlom kvůli covidu. Ukázalo se, že ve firemních kancelářích skutečně pracovat netřeba a většina pracujících je chce využívat zcela jinak, než bylo dlouho standardem.

World Economic Forum v souvislosti s tím cituje studii společnosti Ipsos, která se ptala více než 540 tisíc lidí z devadesáti pěti zemí. Zjistila, že šedesát osm procent respondentů preferovalo hybridní práci a dvacet čtyři procent by si zvolilo možnost pracovat zcela mimo kanceláře zaměstnavatele. Méně než desetina lidí chtěla zůstat u klasického modelu.

K podobným výsledkům došly také průzkumy společnosti IWG, která v Česku a ve světě provozuje tisíce coworkingových prostor Regus a Spaces. Hybridnímu modelu podle nich dává přednost sedmdesát dva procent, a to prý i v případě, že pracovat výhradně ve firemních kancelářích by znamenalo vyšší plat. Ještě větší část dotázaných pak odpověděla, že možnost pracovat hybridně je jednou z hlavních výhod, k nimž při hledání zaměstnání přihlížejí.

iwg-spaces-prague-nile-house-1

Foto: IWG

Pražské kanceláře Spaces Nile House

Důvody, proč tomu tak je, je poměrně snadné identifikovat. Studie organizace National Bureau of Economic Research z letošního ledna zjistila, že práce z domu zaměstnancům přidá průměrně přes hodinu volného času denně. Ušetřená cesta navíc znamená snížení uhlíkové stopy firmy i nákladů pro pracující.

Lidé, co nejsou výhradně vázaní na klasický chod firemních kanceláří, si mohou více individuálně rozvrhnout pracovní dobu nebo mají větší prostor experimentovat s tím, co jim vyhovuje. „Převážná část studií ukazuje, že většina zaměstnanců hybridní model spojuje s výrazně zlepšenou rovnováhou mezi pracovním a osobním životem,“ uvádí IWG.

Samotná práce z domova nicméně může mít i negativní aspekty. Někomu začne splývat domácí prostředí s pracovním a větší autonomie v rozvržení času zase může znamenat protahování pracovní doby. Vybavení pro kancelářskou činnost navíc přece jen nezahrnuje jen zmíněný počítač, telefon a internet, ale také kvalitní židli nebo polohovatelný stůl.

„Většina zaměstnanců proto nechce trávit mnoho času doma. Místo toho dává přednost práci v lokálním profesionálním prostředí, které pomáhá udržet hranice mezi tím, co je součástí pracovního a co osobního života,“ vysvětluje IWG. Právě zde se otevírá prostor pro coworkingové kanceláře.

IWG v Česku provozuje už zmíněné značky Regus a Spaces. První charakterizují flexibilní, moderní kanceláře přizpůsobitelné potřebám firmy či zaměstnance, druhé jsou zase o kreativní, podnikatelské až aspirační atmosféře, která má lidi inspirovat. Typické jsou zde proto designový nábytek, umělecká díla na stěnách či prostory vybízející k navazování nových spoluprací. Obě značky přitom nabízejí několik typů kanceláří: Spaces provozuje lokace v Praze, Regus pak také v Brně či Ostravě.

iwg-spaces-prague-coworking-na-perstyne-342-2

Foto: IWG

Pražské kanceláře Spaces Albatros

Jejich coworkingová centra chtějí poskytnout střední, hybridní cestu mezi firemními kancelářemi a prací z domova a ukázat, že právě tudy by se mělo směřovat do budoucnosti. V případě dobře zvolené lokace získají zaměstnanci více času a možnost si ho lépe zorganizovat. Firmy zase mohou snížit svoji uhlíkovou stopu minimalizováním dojíždění, ale také eliminováním výstavby vlastních kancelářských budov. IWG se díky tomu těší druhému nejvyššímu hodnocení (AA) na široce uznávaném indexu MSCI, který měří environmentální či sociální zodpovědnost firem.

V neposlední řadě může přechod na využívání coworkingových prostor pro firmy znamenat nemalé finanční úspory. IWG přitom odkazuje na studii organizace Global Workplace Analytics, podle níž lze takto ušetřit přes 240 tisíc korun (jedenáct tisíc dolarů) ročně za každého zaměstnance. „Hybridní práce představuje budoucnost, kde mohou firmy přitahovat a udržet si ty nejtalentovanější lidi, zvýší se produktivita i výnosy a sníží emise skleníkových plynů,“ poznamenává zakladatel a ředitel IWG Mark Dixon.

CC Premium

Partnerem článku je společnost IWG