Je dobrodruh a trochu blázen. A přejel Saharu na vagónu jednoho z nejnebezpečnějších vlaků světa
Dobrodruh Šimon Šulek odcestoval do Mauretánie, kde na vlaku s železnou rudou putoval 700 kilometrů napříč Saharou.
Cestovatel přejel Saharu na jednom z nejnebezpečnějších vlaků světa
Duna naživo. Mezi písečnými dunami se zvedá prach, ze kterého se noří jezdec uhánějící na něčem, co může z dálky připomínat obřího písečného červa. Nejedná se o scénu z díla spisovatele Franka Herberta ani o fata morgánu. Ve skutečnosti se taková podívaná čas od času nabízí mezi dunami saharské části Mauretánie, kudy projíždí nekonečný vlak plný železné rudy. Na něj nasedají dobrodruzi, kteří zde prožívají jednu z nejdivočejších jízd svého života. Mezi ně patří i Slovák Šimon Šulek.
Šulek je dobrodruh až do morku kostí. Má za sebou například dvouměsíční pouť na motorce okolo severní části Indie napříč Himalájemi, výstup na vrchol šestitisícovky Stok Kangri i život v buddhistickém klášteře v Myanmaru. Navštívil Azory, Maroko či Uzbekistán a o svých zážitcích z cest by mohl mluvit hodiny.
Ze všech jeho zážitků se ovšem zvláště vyjímá ten, který měl v Mauretánii. O existenci této země možná tušíte jen letmo a nejspíše by vám dělalo problém ji správně zanést na slepou mapu Afriky. A není se čemu divit. Vydat se sem na dovolenou není doporučováno ani těm nejostřílenějším cestovatelům. Tedy alespoň na stránkách ministerstev zahraničních věcí, které varují před terorismem, únosy či malárií.
„To byla možná pravda v minulosti. Místní jsou z této pověsti své země ale zklamáni. V zemi jsme se cítili naprosto bezpečně a nikdy mě nepotkal žádný problém,“ říká Šimon Šulek, který se do země vydal na poměrně nebezpečnou misi.
Na YouTube jednou narazil na cestovatelské video o putování přes Saharu napříč Mauretánií na vlaku, který je označován za jeden z nejnebezpečnějších vlaků na světě. Coby zapálenému dobrodruhovi mu začala klíčit v hlavě myšlenka, že by si jednou rád něco podobného vyzkoušel. Začal si o Mauretánii shánět informace a původní zvídavost se brzy změnila v plánování, jak se do země dostat a jízdu vlakem absolvovat.
Vzhůru za pískem
Přestože je dnes Mauretánie jinou zemí než dřív, stále se pro neznalého cestovatele jedná o poněkud nehostinné místo. Turistická infrastruktura v zemi v podstatě neexistuje, přístup k jídlu a vodě je omezený a počasí extrémní. „Veřejná doprava je omezena na malé dodávky, pick-upy, které jezdí mezi jednotlivými městy a usedlostmi. Ubytování jsou velmi jednoduchá, často jen jedno či dvě v celé oblasti. Člověk musí myslet na to, aby měl dostatek vody a jídla během dne, kdy je teplota 40 stupňů, a v noci naopak klesá k 5 stupňům,“ popisuje místo Šulek.
Chtěl se proto na dobrodružství raději vydat ještě s někým ze svých přátel, nicméně všichni jej odmítli s tím, že prohánět se pouští na vlaku v takových podmínkách je bláznovství. Přesto se cestovatel nevzdal, vybavil se ultralehkým a kvalitním oblečením, které jej v noci hřálo a přes den se vešlo do ruksaku, začal brát tabletky proti malárii a probiotika, aby byl připravený na lokální jídlo, a vyrazil vstříc dobrodružství.
Kdo by si myslel, že je Mauretánie zemí plnou písku a chudoby, byl by na omylu. Po svém příjezdu do hlavního města Nuakšottu Šulek navštívil například tamní velbloudí trh, který na něj zapůsobil jako scéna z postapokalyptického filmu. „Jsou na něm tisíce velbloudů, chaos, hluk a zmatek. Ten ale panuje i na pobřeží kolem čtvrté až páté hodiny odpoledne. To se vracejí zpět rybáři a ženy čekají, aby přenesly úlovek do budov poblíž, kde se ryby prodávají. Toto divadlo se táhne po pobřeží několik kilometrů a je to něco úžasného. Večer jsem zde zakončil s místními lidmi u čaje,“ popisuje Šulek.
Jeho další kroky vedly do oázy Terjit, kde uprostřed pouště teče voda, rostou stromy a tráva, zrají datle a vše kvete. Podle Šulkových slov se jedná o nejvíc turistické místo v zemi, kdy tu potkal celých pět turistů. Ovšem svět je malý a o náhody není nouze, takže jedním z oněch pěti byl i Čech.