Je dokázáno, že létání do vesmíru nás změní. Přiměje lidstvo více se zajímat o planetu, říká v podcastu Jan Lukačevič

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jan-lukacevic-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Lukačevič, vědec a kosmický inženýr

0Zobrazit komentáře

Věda má zásadní dopad na fungování lidské společnosti, a byť jí mnohdy není dáván takový kredit, jaký by si zasloužila, v době pandemie si mnoho lidí uvědomilo její důležitost. Nadšeným popularizátorem vědy je i Jan Lukačevič, kterého jako kosmického inženýra fascinuje především Mars nebo sopky tady na Zemi. „Přitahuje mě, jak může člověk prostřednictvím vědy někomu pomoci nebo zlepšit život nás všech,“ říká v novém CzechCrunch Podcastu.

Devětadvacetiletý Jan Lukačevič vystudoval strojní inženýrství a dnes působí jako kosmický inženýr, který se věnuje návrhům a konstrukci vesmírného hardwaru. Jeho záběr je navíc mnohem širší, v době nejtěžšího průběhu pandemie pomáhal dobíjet energii zdravotníkům, začal radit generálnímu tajemníkovi NATO a sám sní o tom, že se jednou podívá do vesmíru.

„Láká mě to, doufám, že se to jednou povede. Lety do vesmíru se stanou přístupnější, což může mít poměrně velký přínos pro naši planetu,“ říká v novém díle CzechCrunch Podcastu Lukačevič, kterého jsme za jeho aktivity zařadili do našeho výběru Innovators 20, společného projektu CzechCrunche a Hospodářských novin, ve kterém jsme vybírali největší tuzemské inovátory.

V podcastu Jan Lukačevič popisuje také to, co si myslí o Elonu Muskovi, jak reálné je přistát na Marsu nebo co zajímavého se naučil o fungování NATO. Pustit si ho můžete v přehrávači níže nebo ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v podcastu s Janem Lukačevičem řeč?

***

„Je opakovaně dokázáno, že ti, co se do vesmíru vypravili, tak zažijí něco, čemu se říká efekt nadhledu – když vidí Zemi z té opravdové výšky jako celek, tak jim dojde, že to je přeci jen náš domov a mají silnou potřebu ji chránit. Najednou se všechny konflikty a spory úplně rozplynou, nezávisle na tom, ze které země pochází,“ rozvádí Lukačevič svou myšlenku o efektech letů do vesmíru.

Řeč je o komercionalizaci tohoto sektoru, kdy se firmy jako SpaceX Elona Muska, Blue Origin Jeffa Bezose či Virgin Galactic Richarda Bransona připravují na to, že již brzy začnou do vesmíru létat s prvními turisty, kteří si koupí letenku, jako to dnes běžně děláme třeba na letadlo. A Jan Lukačevič v tom vidí příležitost pro celou naši planetu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Paradoxně to může mít účinek, že nejbohatší lidé (kteří si výlety do vesmíru zaplatí – pozn. red.) změní svůj mindset a upustí od svých představ, že musí hromadit bohatství i za cenu, že budou planetu ničit, a třeba se dočkáme nové vlny ekologické či jiné solidárnosti,“ míní Lukačevič, který přiznává, že nadšeně sleduje třeba to, jak SpaceX pokračuje v testování obří vesmírné lodi Starship.

S ní by se Elon Musk v budoucnu rád vydal až k Marsu, a přestože Lukačevič věří, že se lidstvo na rudou planetu dříve či později skutečně dostane, vizionář z Tesly a SpaceX v něm zanechává často rozporuplné pocity. „Mele se to ve mně. Některé věci, co dělá, jsou mi velmi sympatické, jiné mi zase přijdou vyloženě nešťastné,“ přiznává Lukačevič.

jan-lukacevic3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Lukačevič, vědec a kosmický inženýr

V CzechCrunch Podcastu popisuje, proč se mu příliš nezamlouvají například internetové satelity Starlink, které SpaceX ve velkém vypouští na oběžnou dráhu, ale i to, za co Elona Muska uznává. Bavíme se také o tom, jak se dostal do prestižního výběru NATO Young Leaders a co se svými kolegy radil samotnému generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance.

„Stále přežívá zastaralý pohled na věc, že hybatelem pokroku jsou státy nebo nadnárodní organizace, nicméně doba se výrazně změnila a technologie už nevznikají pod rukama tajných organizací, ale v akademickém prostředí a v soukromém sektoru. Je třeba, aby NATO obrátilo svůj směr a vyhledávalo technologie v rané fázi vývoje, aby je mohlo co nejrychleji adoptovat. Jakmile se totiž dostanou na běžný trh, je už trochu pozdě,“ popisuje Lukačevič.

O jaké technologie by mohlo jít, jaké má NATO ambice ve vesmíru a mnoho dalšího si můžete poslechnout v novém díle CzechCrunch Podcastu, který najdete online jak na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech, tak ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

***

Inovace stejně jako tento díl podcastu podporují také partneři Innovators 20. Hlavním partnerem projektu je ČSOB, dalšími podporovateli jsou technologická společnost Trask, logistická společnost Zásilkovna, softwarová společnost SAS a startup Keboola zabývající se vývojem cloudové platformy.

partneri-in20-copy

Partneři Innovators 20

Chceme být technologická jednička v Evropě, říká v podcastu šéf Trasku Pavel Riegger. Umíme i zachraňovat životy

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pavel-riegger-trask

Foto: Trask

Pavel Riegger, CEO české technologické společnosti Trask

0Zobrazit komentáře

Když hovoří o svých zahraničních štacích v poradenské společnosti EY či investiční bance Goldman Sachs, popisuje to jako průpravu na svůj další velký kariérní krok. Pavel Riegger od začátku roku vede jako výkonný ředitel tuzemskou technologickou společnost Trask a v CzechCrunch Podcastu popisuje, jak z ní chce udělat velkého hráče v rámci celé Evropy.

„Vytyčili jsme si cíl, že chceme být za šest sedm let technologická jednička v Evropě. Máme ambici růst minimálně o 30 procent ročně. Do několika let bychom chtěli v tržbách přesáhnout pět nebo šest miliard korun,“ hlásí sebevědomě pětačtyřicetiletý ostřílený manažer, který jinak ke své nové roli v Trasku přistupuje se vší pokorou.

V novém díle CzechCrunch Podcastu mluví Pavel Riegger o tom, co vlastně v Trasku dělají, jak se přebírá vedení firmy, v jejímž čele byl šestadvacet let její spoluzakladatel, a čím chce zapůsobit v Evropě. Pustit si ho můžete v přehrávači níže nebo ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v podcastu s Pavlem Rieggerem řeč?

***

V Trasku je sice Pavel Riegger oficiálně teprve od začátku letošního roku, ale se stálicí tuzemské technologicko-konzultační scény měl již plno zkušeností. Několikrát se s nejvyššími představiteli Trasku potkal v rámci svého působení v EY, kde vedl divizi consultingu a transakčního poradenství pro střední a východní Evropu. Společně ladili strategii a už tehdy prý Trask Rieggera zaujal.

V EY – tak jako jako v každé nadnárodní korporaci – mnohdy narážel na zdlouhavé rozhodovací procesy. V Trasku je struktura mnohem plošší a podle Rieggera se rozhodnutí zkrátka „dělají“ a vše se hýbe kupředu. Zároveň ale Pavla Rieggera oslovilo, jak v Trasku přemýšleli o své budoucnosti.

„Filip Tománek jako spoluzakladatel a spolumajitel říkal, že cítí, že to někam dotáhli a potřebovali udělat další krok. Hledali někoho, kdo by přinesl svěží vítr a pomohl s expanzí. To mi samo o sobě dalo motivaci přejít z EY, protože jsem ze svých zkušeností z jiných firem věděl, že je to hodně vyspělý krok,“ uznává Riegger.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V podcastu hovoří o tom, že ne každý dokáže své dítě takto pustit z rukou, byť například zmíněný Filip Tománek ve firmě dál zůstává v roli provozního ředitele a spolumajitele. „Dotáhli firmu na 1,2 miliardy korun v obratu a na 600 lidí, před tím klobouk dolů,“ říká Riegger.

Jak sám popisuje, jako CEO bude mít hlavně roli dirigenta či roztleskávače, který bude řídit plánovanou expanzi Trasku napříč Evropou a zároveň zajišťovat, aby do sebe vše v rámci růstu správně zapadlo. V podcastu popisuje i to, jakým směrem se firma rozhodla expandovat a co ji teď nejvíce brzdí.

„Máme dlouhodobou vizi, že chceme být za šest sedm let technologická jednička v Evropě, a v rámci té nejde růst jen organicky, takže sledujeme i akviziční cíle,“ naznačuje. V České republice si prý firma vybudovala pevné základy, na kterých teď bude stavět i za hranicemi. Navíc je dlouhodobě zisková, což pomůže financovat růst.

V podcastu Pavel Riegger také podrobně popisuje, co všechno vlastně v Trasku dělají a které jejich technologie dokážou zachraňovat životy, jaké jsou rozdíly mezi Traskem a velkou poradenskou čtyřkou nebo proč nemusí být umělá inteligence jen buzzword, ale skutečně užitečná technologie. Nový díl CzechCrunch Podcastu najdete online jak na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech, tak ve svých oblíbených podcastových aplikacích.