Je na Venuši život? Vědci našli v její atmosféře plyn, který na Zemi produkují jen mikroorganismy
Historicky se snahy o hledání života mimo naši planetu soustředily na Mars, vědci však nyní obracejí svou pozornost ve sluneční soustavě druhým směrem. V atmosféře planety Venuše totiž objevili signál, který by mohl znamenat přítomnost živých organismů. Objev mezinárodní skupinu vědců překvapil, ale o to je zásadnější.
Díky teleskopu, který k planetě vyslal signál v určité vlnové délce, totiž zjistili, že v atmosféře Venuše se nachází fosfan, tedy molekula spojená z prvků fosforu a vodíku. Na první pohled nic zvláštního, ale podstatné je, že na Zemi známe pouze dva způsoby, jak může toxický fosfan vznikat: průmyslově, nebo jako vedlejší produkt aktivity mikroorganismů v místech bez kyslíku.
I další měření potvrdila, že jde skutečně o tuto molekulu. Tým se také snažil namodelovat různé další, nebiologické situace, jak by mohl fosfan v atmosféře vzniknout, třeba dopadem meteoritu. Uvážili i sluneční záření, blesky nebo vulkanickou činnost. Žádný ze způsobů však dle jejich testování neprokázal, jak by fosfan mohl vzniknout v poměru dvaceti molekul z miliardy (nebo větším) – právě v takové míře jsou totiž přítomné molekuly v atmosféře Venuše.
Vědci jsou si proto se svými výsledky poměrně jistí, ale zároveň upozorňují, že rozhodně nejde o potvrzení přítomnosti života na Venuši. Nemohou s jistotou původ fosfanu prokázat a molekula tak mohla vzniknout třeba procesem, který doposud pozemská astrobiologie nezná. Otázek je v tuto chvíli jednoduše více než odpovědí.
Tam, kde prší kyselina
Na první pohled se zdá, že atmosféra druhé planety sluneční soustavy by mohla nabízet podmínky k přežití – oproti až 470 stupňům Celsia na povrchu nabízí tamní atmosféra ve výšce asi 50 kilometrů teploty podobné těm pozemským. Jenže má to jeden velký háček – horní vrstvy plynového obalu planety jsou totiž silně kyselé, a to až tak, že se dalece vymykají pozemské pH škále a neznáme organismus, který by byl schopný takové podmínky přežít.