Jeden z největších automobilových hráčů investuje miliardu dolarů do autonomního řízení

cruiseg
0Zobrazit komentáře

Přepravní trh, především pak ten americký a asijský se začíná transformovat. Lidem už nestačí jen klasické alternativy dopravy v podobě nových služeb jako Lyft nebo Uber, ale chtějí se při přepravě nebo rovnou ve svých autech nechat převážet bez nutnosti sáhnout na volant nebo sledovat řízení.

V této technologii je nejdále Google, na paty mu šlape Tesla a pravděpodobně i Uber nebo dlouho spekulovaný Apple, který ještě oficiálně nic neoznámil. Autonomní funkci zároveň ve svých potencionálních plánech ohlásil i zmíněný Lyft, který je v USA hlavním konkurentem nejbohatšího startupu, Uberu, a který v prosinci získal na tvorbu technologie a její rozšíření přes 1 miliardu dolarů od automobilky General Motors.

mergim

Přečtěte si takéRockaway investuje 2 miliony dolarů do tohoto startupu ze smíchovského StartupYarduRockaway investuje 2 miliony dolarů do tohoto startupu ze smíchovského StartupYardu

Ta se rozhodla, že půjde se svými plány za každou cenu kupředu a v průběhu týdne potvrdila akvizici startupu Cruise Automation, který vyvíjel podobnou technologii a za který GM zaplatilo neuvěřitelnou miliardu dolarů, tedy přes 24,2 miliardy korun. Cruise ovšem nechtěl vyrábět vlastní auta – pouze speciální zařízení, které se dokáže spojit s každým novějším autem a nabídne mu, podobně jako u Tesly, funkce pro automatizované řízení.

car

Cena je o to neuvěřitelnější, že startup získal na investicích a díky fondu Y Combinator pouze 18,8 milionů dolarů a podle několika zdrojů, jak cituje Fortune, měl k dispozici zhruba 10 milionů dolarů zbývající hotovosti. Jde tak o největší akvizici, kterou Y Combinator u sebou prošlých startupů zaznamenal.

Další plány s nově nabytým startupem jsou prozatím neznámé. Dá se ale očekávat, že to koupí Cruise pro GM rozhodně nekončí. Jen za minulý rok společnost ohlásila čistý zisk blížící se 10 miliardám dolarů.

První Hyperloop Elona Muska možná vyroste v Evropě. Z Bratislavy do Vídně se dostanete za 8 minut

Michal BenatzkyMichal Benatzky

hyperloop2
0Zobrazit komentáře

Ačkoliv nejprve Elon Musk při vymýšlení revolučního dopravního systému Hyperloop kalkuloval s vysokorychlostní dráhou z Las Vegas do San Fransica, včera se objevila reálná šance, že první takováto dráha vyroste v Evropě. Konkrétně má dokonce jít o naše východní sousedy.

Vedení kalifornského startupu Hyperloop Transportation Technologies, který se právě touto technologií, která by mohla zcela proměnit způsoby cestování, jak ho známe dnes, zabývá, totiž včera podepsal dohodu se slovenskou vládou. V dohodě stojí, že jako první by měla vyrůst trať spojující Vídeň s Bratislavou a dále s maďarskou Budapeští. Jen cesta spojující hlavní města Slovenska a Rakouska by měla podle odhadů trvat pouhých 8 minut.

15685514648_7f2f76b05c_b

Přečtěte si takéDubaj zhostí první mistrovství světa v závodech dronů s výhrami v milionech korunDubaj zhostí první mistrovství světa v závodech dronů s výhrami v milionech korun

„Dalším krokem bude přesnější určení trasy, kde by dráha měla vést a identifikování ideálních stavebních postupů. Tato část bude také peněžně podporována Slovenskem.“ Řekl serveru Tech Insider mluvčí HTT, Ben Cooke.

Termín uskutečnění prvních reálnějších kroků však zatím, bohužel, není znám. Zájem na podobné investici má však také slovenská vláda. Podle slov tamního ministra dopravy, Jána Počiatka, by totiž rozvoj tohoto konceptu mohlo redefinovat způsob jakým cestujeme. Hyperloop bude také významný pro přeshraniční spolupráci.

HyperLoop, tedy koncept, který Elon Musk poprvé nastínil v roce 2013 využívá principu dopravy v přetlakových kapslích, které cestují v podtlakovém prostoru. Díky tomu by tak bylo teoreticky možné cestovat rychlostí až 1200 km/h.

lego-nike-dunk

Přečtěte si takéNové tenisky Nike jsou z LEGO kostek. Takhle vypadajíNové tenisky Nike jsou z LEGO kostek. Dvě slavné značky rovnou ukázaly, jak vypadají

Protože dal Musk veškeré know-how volně k dispozici, pokouší se v současné době přivést tento koncept k reálnému životu tři firmy, z nichž je právě Hyperloop Transportation Technologies pravděpodobně nejdál. Konkrétně HTT pak do roku 2020 plánuje postavit hned tři Hyperloop dráhy.

pod-in-dock-4a-without-artefact_1455132767

Foto: HTT