Jedna práce, ale dva lidé. Firmy řeší epidemii osamocení a recept nabízí třeba šéf Airbnb
Zaměstnance po celém světě přepadá v zaměstnání pocit samoty. Na vině je covid, práce mimo kancelář, ale nejspíš i přílišný důraz na tým.
Šéf a zakladatel platformy Airbnb Brian Chesky možná našel způsob, jak bojovat s epidemií osamělosti na pracovišti, kterou v poslední době řeší zaměstnavatelé napříč planetou a kterou zaznamenávají i psychologové. Obtížné pracovní úkoly totiž zadává dvojicím. Ty se pak mohou lépe doplňovat a vzájemně se podporovat při práci. Že zaměstnávání dvojic dává smysl, potvrzuje i americký psycholog Adam Grant. Lidé podle něj nepotřebují kolem sebe desítky spolupracovníků, aby se necítili sami, stačí prý jeden dobrý „parťák”.
Podle průzkumu analytické společnosti Gallup zažívá dvacet procent zaměstnanců po celém světě každodenní osamělost v práci. Vyšší procento osamocených lidí se vyskytuje ve věkové skupině pod třicet pět let (25 %),a u těch, kteří pracují z domova. Pocit sociální izolace a chronického osamění přitom může mít podle spoluautorky průzkumu Lisy Berkman vážné následky v mentálním a fyzickém zdraví.
Berkman v rámci svých výzkumů zjistila, že riziko úmrtí mezi lidmi, kteří nemají kvalitní sociální vazby, je dvakrát vyšší než u těch, kteří jimi disponují. A nezáleží na fyzickém zdraví, socioekonomickém statusu nebo životním stylu.
Zdá se, že klimatem v zaměstnání výrazně otřásla pandemie koronaviru. „Od té doby, co nás zasáhla pandemie koronaviru v roce 2020, se naše pracovní zkušenosti změnily. Byly zde některé nezamýšlené důsledky flexibility a fyzické vzdálenosti, které se teď mohou proměňovat v mentální vzdálenost,“ řekl stanici CNBC šéf Gallupu Jon Clifton.