Jedna z nejlevnějších vesmírných misí českých vědců. Kolem Země obíhá nový český miniaturní satelit Lucky-7

Jiří SvobodaJiří Svoboda

earth
0Zobrazit komentáře

I tak malá země jako Česká republika si po včerejšku může připsat další úspěch na poli vesmírného průmyslu. Do vesmíru totiž odstartovala z ruského kosmodromu Vostočnyj raketa Sojuz 2-1b, která kromě jiného nesla teprve druhý čistě český cubesat (miniaturní satelit) zvaný Lucky-7.

Tento počin měla nejprve na svědomí ČVUT, později ho převzala společnost SkyFox Labs, respektive vývojáři Jaroslav Laifr a Pavel Kovář. Lucky-7 váží pouze půl druhého kila a je to krychle o hraně 11,3 centimetru. Pět stran ze šesti je pokryto solárními panely. Hlavním cílem mise bude otestovat komerční elektroniku upravenou pro dlouhodobé mise, například na Mars nebo Měsíc.

Cílem Lucky-7 je orbit o výšce zhruba 530 kilometrů, což je dostatečně vysoko pro běžný provoz, ale zároveň dostatečně nízko, aby do pětadvaceti let shořel v atmosféře, jak vyžaduje úmluva OSN.

lucky7-2

Foto: SkyFox Labs

Lucky-7

Kvůli testům také bude prolétávat oblastmi se zvýšenou radiací, která pro zmíněnou elektroniku na dlouhých misích představuje největší nebezpečí. Kromě toho je satelit vybaven kamerou pro zachycení polární záře a senzory na sledování gama záření.

Před sedmou hodinou ráno raketa odstartovala a už po 14.00 vědci navázali s Lucky-7 kontakt. Prozatím družice funguje, jak má, na otestování všech senzorů však bude potřeba ještě několik dní.

iss-volcano-rajkoke-top-min

Přečtěte si takéVýbuch sopky z vesmíru. Podívejte se na fascinující záběry, které zachytili astronauti na ISSVýbuch sopky z vesmíru. Podívejte se na fascinující záběry, které zachytili astronauti na ISS

Do vesmíru za třicet tisíc

Vývojáři si také mohou připsat jiné prvenství – celý cubesat vyvinuli dle vlastních slov s počáteční investicí pouhých 30 tisíc korun, čímž se Lucky-7 řadí mezi nejlevnější vesmírné mise na světě. Za tyto peníze původně Pavel Kovář vytvořil navigační přijímač pro družici, který v roce 2015 uvedl na trh, a jeho prodejem získal další peníze pro realizaci projektu. Lucky-7 tak vznikla bez podpory státu.

Na palubě Sojuzu byla i další družice s českou stopou. Socrat-R, který připravila Lomonosova univerzita v Moskvě, obsahuje detektory připravené na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) na ČVUT. Jejich cíl je ambiciózní – měly by vytvořit, jednoduše řečeno, meteoradar pro radiaci.

Na raketě byly desítky jiných družic, které se oddělovaly postupně z nosné konstrukce. Ruská meteorologická družice Meteor-M 2-2 byla primárním nákladem a sekundárními byly kromě Lucky-7 a Socrat-R více než tři desítky aparátů například z Velké Británie, Francie, Německa, Švédska či Spojených států.

Česká stopa na oběžné dráze

Lucky-7 není v historii první družicí s českou stopou. Toto prvenství si již v roce 1976 připsala sonda Magion 1. Již přes dva roky se ale drží na orbitu VZLUSat-1 vyvinutý Výzkumným a zkušebním leteckých ústavem ve spolupráci s českými univerzitami a firmami. Ta byla vynesena pro změnu indickou raketou PSLV, taktéž v rámci mezinárodní mise.

NASA prodala stážistovi záběry přistání na Měsíci za 218 dolarů. Nyní míří do aukce za v přepočtu 16 milionů korun

Jiří SvobodaJiří Svoboda

nasa

Foto: NASA

Přistání na Měsíci mise Apollo 11

0Zobrazit komentáře

Je to příběh jako z pohádky. Jistý Gary George byl v sedmdesátých letech stážista v americké agentuře NASA, od níž v aukci koupil celé krabice videofilmu s různými záběry vesmírných misí. Stálo ho to přesně 217,7 dolaru (v přepočtu na dnešní dobu zhruba 981 dolarů), nyní se z něj ale díky obsahu několika z nich stane milionář.

Celkem pětašedesát krabic plných videofilmu George koupil v roce 1976 za účelem přeprodeje pro místní televizní stanice, což také s menším profitem udělal. Jiné daroval místnímu kostelu a texaské Lamra University. Na doporučení svého otce si ale tři krabice nechal. Byly popsané slovy „APOLLO 11 EVA | July 20, 1969 REEL 1(-3)“ a jak se později ukázalo, mezi desítkami jiných krabic byly zcela omylem.

Ještě že tak učinil – zkratka EVA totiž znamená „extravehicular activity“, v tomto případě tedy mimo jiné záběry toho, jak se astronauti Neil Amstrong a Buzz Aldrin poprvé v dějinách lidstva procházejí po Měsíci. Až po dlouhých třiceti letech se George dozvěděl, že se NASA snaží tyto záběry vyhledat v souvislosti s 40. výročím prvního přistání na Měsíci. Teprve tehdy, v říjnu 2008, se na nahrávky poprvé podíval.

apollo-6

Foto: Sotheby’s

Jedny z nahrávek Apolla 11, které půjdou do aukce

Pásky prý byly v naprosto bezchybné kondici a ukázalo se, že se jedná o vůbec nejkvalitnější nahrávky přistání na Měsíci, které existují. Kromě záběrů, na kterých se Aldrin a Amstrong procházejí na Měsíci, obsahovaly i zvukové záběry, ve kterých prezident Nixon mluví živě s astronauty. Celkově jde o více než dvě hodiny záběrů, které se podařilo digitalizovat na disk, jež je součástí aukce.

Vyvolávací cena celých tří krabic je 700 tisíc dolarů, v přepočtu tedy téměř 16 milionů korun, ale očekává se, že dnes pětašedesátiletý senior získá něco mezi jedním až dvěma miliony dolarů. Aukce proběhne pod záštitou aukční síně Sotheby’s na 50. výročí mise Apolla 11, tedy 20. července.