Jeff Bezos bude ve vesmíru dříve než Elon Musk. V červenci odstartuje ve vlastní raketě od Blue Origin
Elon Musk a Jeff Bezos spolu svádějí vesmírné miliardářské boje. Zatímco první z jmenovaných vlastní společnost SpaceX, druhý má pod taktovkou méně známé a doposud i méně úspěšné Blue Origin. Přesto to bude právě zakladatel Amazonu, který se z těchto dvou osobností technologického průmyslu podívá do vesmíru jako první.
Jak dnes oznámila společnost Blue Origin, Jeff Bezos se stane součástí historicky prvního letu s posádkou, který absolvuje raketa New Shepard. Na palubě bude také jeho bratr Mark a z povrchu Země odstartují už 20. července letošního roku. Tedy jen pár dní poté, co Bezos oficiálně odstoupí z funkce šéfa Amazonu.
„Už od doby, kdy mi bylo pět let, jsem snil o tom, že se podívám do vesmíru. Dvacátého července tuto cestu podstoupím se svým bratrem. Nejlepší dobrodružství s mým nejlepším kamarádem,“ uvedl zakladatel amerického technologického giganta Amazonu na svém Instagramu.
Jisté je, že Jeff Bezos chová ke stroji od své vlastní firmy velkou důvěru. New Shepard má za sebou od roku 2015 již šestnáct letů, pouze první z nich se povedl jen částečně. Další mise, včetně poslední dubnové, proběhly přesně podle plánu. Lidé v raketě ovšem doposud neletěli.
Nejbohatší muž světa si užije stavu beztíže jen na pár minut, přesto podle svého vyjádření věří, že mu pohled na Zemi z vesmíru změní perspektivu. Blue Origin se totiž soustředí na tzv. suborbitální lety. To znamená, že raketa posádku vynese do výšky zhruba 100 kilometrů, odkud poté pomalu začne padat k zemi. Celková délka letu je tak plánována na přibližně deset minut.
Spolu s Jeffem a Markem Bezosovými se součástí historicky prvního letu stanou další čtyři lidé. Tři z nich ještě nejsou známi, čtvrtým pak bude výherce online aukce, kterou má Blue Origin otevřenou do 10. července a v níž o místo soutěží přes šest tisíc zájemců.
Největší odvážlivec je zatím ochotný zaplatit za místo 2,8 milionu dolarů (58 milionů korun). Vítězná částka pak bude věnována nadaci Blue Origin, Club for the Future, jejímž posláním je inspirovat budoucí generace ke kariéře v technických oborech a pomáhat vymýšlet budoucnost života ve vesmíru.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsSpolečnost Jeffa Bezose také při letech ke hranici vesmíru hraje na strunu udržitelnosti a její rakety i lodě jsou stejně jako v případě SpaceX znovupoužitelné. Booster, tedy samotná raketa New Shepard, se vrací na Zemi a těsně před přistáním zažehne své motory, aby zpomalil. Kapsle, která se odděluje, se o pár minut později snese k zemskému povrchu na padáku.
Datum letu nezvolil Bezosův tým náhodně – právě 20. července v roce 1969 totiž přistála na Měsíci legendární posádka mise Apollo 11. Název stroje pak odkazuje na Alana Sheparda, jenž se 5. května před šedesáti lety jako první Američan dostal do vesmíru.