Jeho programy umí předvídat blackout a firmám pomáhají snižovat emise. Enverus je vyvíjí i v Česku
Americká firma Enverus do své technologické platformy vložila přes miliardu dolarů. V souvislosti s tím otevřela loni novou pobočku v Brně.
V roce 2021 se během tuhé zimy Spojenými státy prohnala velká sněhová bouře Uri. Tehdy způsobila výpadky elektřiny, které zasáhly několik milionů lidí. Nejen v tak extrémních případech je i pro firmy, třeba ty energetické, které v daných oblastech působí, klíčová analýza dat. I to zvládne software americké firmy Enverus. Pomáhá plánovat využití energetické sítě, ale i zlepšit efektivitu snižování emisí oxidu uhličitého. V rámci celosvětové expanze firma nedávno otevřela pobočku v Brně, kde chce využít talentu tamních vývojářů.
Enverus vyvíjí programy, které klientům z oblasti energetiky poskytují údaje třeba o těžbě a zpracování nerostných surovin. Dokáže ale také předpovídat blackouty či plánovat využití energetické sítě. S tím, jak roste význam obnovitelných zdrojů energie, se Enverus stále více zaměřuje i na tento sektor. Produkty společnosti umí kromě zmíněného i digitalizovat a automatizovat zastaralé administrativní či účetní procesy – a fungují na SaaS principu. Enverus je tedy poskytuje na dálku a zákazníci si je pravidelně předplácí, což umožňuje přístup bez vlastní IT infrastruktury.
Jedním z klíčových softwarů firmy je Enverus Prism, tedy analytická platforma, která byznysům těžícím a zpracovávajícím ropu a zemní plyn umožňuje přehledně zobrazit data, čímž dokáže optimalizovat jejich projekty. Zmíněný program také firmám poradí se zachytáváním oxidu uhličitého, aby co nejefektivněji snížily své emise. Pomůže jim i s orientací na trzích souvisejících s obnovitelnými zdroji energií.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsProgramy Enverusu dále upozorní na hrozící přetížení energetické sítě nejen při extrémních událostech, jakou byla bouře Uri, jež vedla k masivním výpadkům elektřiny, které zasáhly miliony lidí. K něčemu podobnému mohlo dojít i letos o Velikonocích v Česku, byť na vině nebyla žádná vichřice. O svátcích bylo počasí naopak navzdory předpovědi hezké, což však pro síť fotovoltaických elektráren znamenalo problém. Spotřeba byla totiž nízká, v kombinaci s pěkným počasím vytvořila v systému přebytek a hrozilo jeho přetížení. Provozovatel přenosové soustavy ČEPS kvůli tomu nakonec musel na dvě hodiny stovky fotovoltaických elektráren v Česku vypnout.
„Naše nástroje umožňují sběr a zpracování detailních dat a pomocí strojového učení a data science pomáhají energetickým společnostem podobné úkazy lépe předvídat a připravit se na ně,“ vysvětluje Jan Pačes z brněnské pobočky Enverusu. Právě v moravské metropoli americká firma v rámci expanze minulý rok v červnu otevřela novou strategickou pobočku.
Brno je totiž univerzitním městem – jen veřejných vysokých škol je tam pět a celkem tam na univerzitách studuje zhruba 65 tisíc studentů. Řada z nich se navíc zaměřuje na technologické obory. Právě jejich potenciál na Moravu zlákal i Enverus. „Česká republika disponuje mnoha technickými talenty včetně vývojářů, kteří patří mezi nejlepší na světě,“ říká technologický ředitel Enverusu Mark Szygenda.
Do brněnské pobočky chce Enverus přilákat přes dvě stě vývojářů. Celkem pro firmu v USA, Kanadě, Velké Británii, Španělsku, Singapuru a Indii pracuje pět set IT odborníků a přes 1 600 lidí napříč různými profesemi, uvádí Szygenda. V Brně dnes společnost buduje týmy, které se zabývají i tvorbou programů popsaných v úvodu. Aktuálně v české pobočce pracuje padesát lidi zhruba na deseti různých takových produktech.
Americká společnost v kombinaci s předchozími akvizicemi a vývojem softwaru v oblasti energetiky a obnovitelných zdrojů energie investovala do své technologické platformy více než miliardu dolarů. Za poslední rok jí její produkty vynesly obrat přes 500 milionů dolarů.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.