Jeho tvorbu zná každý, jeho jméno málokdo. Zemřel Monty Norman, autor ikonické znělky bondovek

Skladatel na napsání znělky původně neměl čas, přesvědčila ho zaplacená cesta na Jamajku.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

jamesbond-collectionStory

Foto: HBO

James Bond má jednu z nejdéle běžících filmových sérií vůbec

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv si jeho jméno jen málo lidí spojí s tváří nebo dílem, Monty Norman se navždy zapsal do dějin světové kinematografie. Stojí totiž za ikonickou znělkou z prvního filmu o Jamesi Bondovi Dr. No, která se vžila pro celou filmovou sérii a dodnes je hlavním hudebním motivem spojovaným s jednou z nejznámějších postav, co se kdy objevily na velkém plátně. V pondělí Norman zemřel. Dožil se 94 let.

Zpráva o jeho smrti se objevila na oficiálním webu umělce: „Se smutkem oznamujeme, že Monty Norman zemřel 11. července roku 2022 po krátké nemoci.“ Napříč svojí kariérou vytvořil hudbu, slova nebo obojí pro mnoho britských muzikálů, několik filmů a také působil jako zpěvák v jazzových orchestrech. Jeho zdaleka nejznámější umělecký přírůstek ale pochází z roku 1962, kdy se nechal přemluvit k napsání znělky jednoho nízkorozpočtového akčního snímku.

Jak už to tak bývá, Dr. No, první díl z dnes legendární filmové série o britském tajném agentovi Jamesi Bondovi, neměl vůbec snadnou cestu na plátna. Nejdříve mělo jít o televizní projekt spisovatele Iana Flemminga promující turistiku na Jamajce, to ale selhalo. Následoval nápad z námětu vytvořit klasický celovečerní film, na ten se ale zase v Hollywoodu nedařilo sehnat financování. Producenti Dr. No, kteří od Flemminga koupili práva na celou špionážní knižní sérii, nakonec našli podporu u studia United Artists.

Film dostal rozpočet kolem jednoho milionu dolarů, což bylo i na tehdejší dobu poměrně málo. Přeci jen se v něm ale našel dostatek zdrojů na to, aby mohl skladatel soundtracku vycestovat na Jamajku. Bez toho by byl dnes ikonický hudební motiv podstatně jiný, možná by se ikonickým vůbec nestal.

Norman tehdy pracoval na už zmíněných muzikálech a vedle dvou aktivních projektů na práci na nijak zvlášť zajímavém filmu neměl čas. Producentům Albertu R. Broccolimu a Harrymu Slatzmanovi se ale jeho tvorba líbila natolik, že skladateli jako součást smlouvy nabídli, že ho spolu s manželkou vezmou na natáčení některých scén na Jamajce. Vše by bylo zaplacené. „Pomyslel jsem si, i kdyby byl Dr. No průšvih, alespoň bychom z toho měli sluníčko, moře a písek!“ cituje Normana server BBC.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Umělec se pro hlavní motiv filmu rozhodl použít melodii ze své starší skladby Good Sign, Bad Sign z nedokončeného muzikálu. Jakmile původní sitár nahradil elektrickou kytarou, bylo jasné, že našel hudbu vystihující Bondův charakter, který kombinuje výraznou sexualitu, tajemnost i nemilosrdnost. V kombinaci s orchestrálními aranžemi Johna Barryho se pak do výsledného snímku dostala dnes známá skladba.

Dr. No se zprvu dočkal rozporuplného přijetí kritiky, vydělal ale šestinásobek svého rozpočtu a umožnil vznik pokračování, která rychle rostla na popularitě. Jelikož se úvodní sekvence, v níž agent 007 vystřelí přímo do publika, stala typickým prvkem bondovek, Normanovu znělku, která ji doprovází, dnes zná každý. Odkaz nepříliš známého britského skladatele tak stále žije a nepochybně ho znovu uslyšíme v příštím filmu o Jamesi Bondovi.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Kolotoč na Letné znovu jezdí. Historický unikát má koně potažené pravou kůží i orchestrion

Devatenáct různě velkých zvířat je potažených pravou koňskou kůží bez spojů. Hlava a nohy jsou ze dřeva, zbytek těla tvoří sláma.

Eliška NováEliška Nová

kolotoc-letnaStory

Foto: Praha 7

Letenský kolotoč se po dlouhé rekonstrukci znovu otevírá

0Zobrazit komentáře

Jmenují se Poly, Flora, Blesk nebo Šemík. Dohromady jich je devatenáct a jsou potažení pravou koňskou kůží. Mimo to jsou také součástí historického a naprosto unikátního kolotoče. Ten se na pražské Letné po renovaci dnes opět roztočil.

Den spuštění historického kolotoče nebyl vybraný náhodně. Právě 11. července totiž uběhlo 128 let od jeho instalace a kolaudace na Praze 7. Sám kolotoč je přitom ještě starší. Už v roce 1892 se roztáčel na Vinohradech. Ty tenkrát ale na rozdíl od Letné ještě nepatřily k Praze.

Památku koupilo v roce 2004 Národní technické muzeum. I proto, že se jedná o jeden z nejstarších dochovaných podlahových kolotočů v Evropě. Tehdy byl ovšem ve zdevastovaném stavu.

„Po celou dobu, kdy je kolotoč ve správě muzea, jsme zápasili s nedostatkem finančních prostředků a mnoha technickými problémy vyvolanými skutečností, že se jedná o evropský unikát, s jehož památkovou obnovou doposud nebyly spojeny žádné společnosti,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

kolotoc-kone-min

Foto: Praha 7

Zrestaurovaní koně na Letenském kolotoči

Výběrových řízení na dodavatele bylo hned několik, končily však neúspěšně. I díky nízké zadávací ceně, která byla původně stanovená na pět a půl milionu. Nakonec práce vyšly na bezmála sedm milionů. Kolotoč zrestauroval Jiří Kmoška. Na jeho práci přispěla i Praha 7, která s muzeem spustila iniciativu na záchranu kolotoče, a také ministerstvo kultury.

Zajímavostí je například sloup středové točny, který má zdobení v podobě tří rytířů v brnění z papírmaše, tedy směsi drceného papíru, která je natřená stříbřenkou.

Finančně se na rekonstrukci podílely i Nadační fond Avast, společnost Wadia a hlavní město. Ty přispěly na restaurování koňských figur. Zapojila se ale i veřejnost ve sbírce. V ní prosily o pomoc samotné figury.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Říkají mi Avar a jsem kůň, i když tak po více než 120 letech služby už moc nevypadám. Na hřbet mi toho za tu dobu hodili opravdu hodně. Pět generací dětí i dospělých, dvě světové války, jednu revoluci a koncert Rolling Stones hned za dveřmi. Jak říkáme my koně, to by skolilo i hucula. Tak přihoďte nějakou tu korunu, ať jsem zase fešák,“ stálo například v kampani.

I koně jsou přitom sami o sobě unikátní. Devatenáct různě velkých zvířat bylo potažených pravou koňskou kůží bez spojů. Plnění byli slámou a oči měli skleněné. Konstrukce je železná, hlava a nohy jsou vyřezány ze dřeva.

Na jejich renovaci se podílelo malé čalounictví z pražského Zlíchova. Přitom i po sto třiceti letech byla znovu použita pravá koňská kůže. Čalouníci ji sehnali až ve Francii. Skleněné oči jsou dělané na zakázku v Německu tak, aby byly co nejvíc věrohodné.

kolotoc-3

Foto: Praha 7

Kolotoč je určený hlavně dětem, svézt se mohou ale i dospělí

Nosnost koně je 100 kilo. Ostatně kolotoč kdysi sloužil nejen dětem, ale i dospělým. U čtyř koní vyjmenovaných v úvodu se dochovala původní sedla a uzdění.

Kolotoč zpočátku poháněl člověk, který chodil kolem dokola, časem ho nahradil systém ozubených kol. Ve třicátých letech pak elektromotor. Dřevěný pavilon je provedený ze dřeva a má půdorys dvanáctiúhelníku. Kromě koní tu byla i čtyři plechová autíčka. V roce 1991 byl kolotoč prohlášen za památku.

„Dnes je den D Letenského kolotoče. Koně, autíčka i orchestrion už jsou uvnitř. Vše je zkolaudováno a funguje,“ uvedl v pondělí starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Cena pětiminutové jízdy je 80 korun, do 16. července se bude kolotoč točit každý den od 9.00 do 18.00, pak bude v provozu v pátky, soboty a neděle.