Jeho veličenstvo král na tvrdé měně. Britové ukázali podobu bankovek s Karlem III.

Papírové peníze s novým britským králem se dostanou do oběhu přibližně za rok a půl. Královna Alžběta II. však v peněženkách zůstane i nadále.

kc-full

Foto: Bank of England

Britská centrální banka představila bankovky s podobiznou Karla III.

0Zobrazit komentáře

S příchodem nového panovníka na britský trůn se pojí celá řada změn a patří mezi ně i nutnost vydat nové bankovky, které na sobě budou mít portrét aktuální hlavy království. Jinak tomu není ani v případě příchodu krále Karla III., který by měl na nově emitované sérii vystřídat svou matku v polovině přespříštího roku. Jak měna bude vypadat, však britská centrální banka ukázala již nyní.

Tradice panovníka zobrazeného na platidle používaném ve Velké Británii je hluboká a nemění se ani s příchodem Karla III. Ten by měl z peněženek Britů poprvé začít vykukovat v polovině roku 2024, přičemž příchod to bude velmi pozvolný.

Bankovky s jeho tváří totiž budou nahrazovat pouze ty s tváří královny Alžběty II., jejichž stav jim již nedovolí zůstávat nadále v oběhu. Ty v dobré kondici banka stahovat nebude.

Mezi lidmi je momentálně přibližně 4,5 miliardy papírových liber v celkové hodnotě přibližně 80 miliard. Kusy vydané po roce 2016 navíc nejsou tištěné na papíře, ale na speciálním polymeru s podstatně vyšší životností.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Bank of England se tím snaží minimalizovat environmentální dopad peněz, ale důvod použití speciálního materiálu je také ekonomický. Tyto bankovky není nutné vyrábět tak často a vyjdou také levněji. Jejich padělání je navíc těžší.

Nový král bude vyobrazený na bankovkách s hodnotou 5, 10, 20 a 50 liber. Každou z nich ozdobí Karlova tvář na přední straně, objeví se také v průhledném bezpečnostním okénku. Vzhled jinak zůstává stejný a stejným způsobem půjde ověřit i jejich pravost. Zachovány byly také barvy specifické pro jednotlivé hodnoty.

Alžběta II. či Karel III. však nejsou jediné osobnosti, na jejichž podobizny bude možné na britských bankovkách narazit. Minulý rok proběhla emise padesátilibrovek, které nesou tvář Alana Turinga, geniálního matematika, jenž je považován za otce informatiky. Svým bádáním pomohl nejen k vytvoření prvního počítače, ale také se zasadil o prolomení nacistického šifrování během druhé světové války. Přesto byl státem stíhán za svou homosexualitu a v roce 1954 spáchal sebevraždu.

Pro plynulou jízdu během předsednictví bez nehod. Česko darovalo švédské ministryni recyklované boby

Boby z použité plachty jsou specialitou české firmy. Resort životního prostředí je daroval švédské ministryni u příležitosti předání předsednictví EU.

Eliška NováEliška Nová

boby

Foto: Navzdory

Boby od společnosti Navzdory jsou český výrobek, který využívá recyklované materiály

0Zobrazit komentáře

České předsednictví v EU se blíží ke konci, otěže přebírá Švédsko a Česko chce skandinávské zemi popřát hladkou a úspěšnou jízdu. Ne nijak ironicky či s nadsázkou, ale doslova. Bývá tradicí, že stát, který předsednictví předává, dává svému nástupci dar. Letos se přitom podařilo vymyslet úplný majstrštyk.

Ministr životního prostředí Marian Jurečka předal své švédské kolegyni z oboru Romině Pourmokhtariové boby. Zvláštností je, že jde o udržitelný výrobek, který využívá recyklaci. Boby jsou totiž vyrobené z použité plachty nebo banneru. Jde navíc o český výrobek, který je dílem společnosti Navzdory. Ta se na up-cycling zaměřuje.

„Kromě tradičního dárku z českého skla jsme paní ministryni chtěli dát něco symbolického na tu jízdu, která je od Nového roku čeká. Unikátní udržitelné boby na sníh české produkce vyrobené z použité plachty a odpadního molitanu, se jí velmi líbily. Popřál jsem jí, aby ta jízda byla plynulá a bez nehod,“ uvedl pro CzechCrunch ministr životního prostředí Marian Jurečka.

jurecka-boby

Foto: MŽP

Švédská ministryně pro životní prostředí dostala od Mariana Jurečky boby

Boby se do Švédska jako dar skvěle hodí i proto, že je to země, která má v zimě bohatou bílou nadílku a je jednou z nejpříkladnějších v nakládání s odpady. Švédská domácnost recykluje klidně i čtrnáct položek.

Bannery a další materiály se k recyklaci používají vcelku běžně. Vyrábí se z nich tašky, batohy, obaly i peněženky. Navzdory je ale patrně jediná firma, která z nich dělá i boby. Jejich výhoda je v tom, že zajišťují na skokáncích či případných nerovnostech na svahu poměrně hladké a nebolestivé přistání. Boby jsou vyrobené z autoplachty, odpadního molitanu a autopásů, v nabídce jsou ale také z použitých kamionových plachet a odpadního molitanu nebo právě z banneru. Každý kus je originál.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Společnost vyrábí z použitých materiálů kreativní reklamní předměty i umělecké objekty. K tomu si bere kromě starých bannerů a autovybavení také tiskoviny nebo hasičské hadice. Vyrábí také sklenice či štamprlata z lahví od vína, kosmetickou tašku z autopásů nebo opasek z cykloduše.

Pourmokhtariová, která je mimochodem nejmladší ministryní v dějinách Švédska, dostala také skleněnou misku s vánočním motivem české výroby. Obdarování na konci předsednictví se zpravidla odehrává v Radě EU, když se takzvaně předává žezlo. V úterý proběhla poslední rada ministrů pod českým předsednictvím. Příští už se odehraje pod vedením Švédska.