Její výpočty dostaly Američany do vesmíru a na Měsíc. Slavná matematička Katherine Johnsonová se dožila 101 let
Je to jeden z nejinspirativnějších příběhů, který se kdy udál v rámci amerického vesmírného programu. Inženýrka Katherine Johnsonová se v padesátých letech postarala o výpočty trajektorií jedněch z prvních letů do vesmíru, přezdívali jí proto „lidský počítač“ a věřili jí více než tehdejší technice. Život věnovala z velké části práci v NASA a zemřela v pondělí v úctyhodném věku 101 let.
Narodila se v roce 1918 a už odmala prý počítala úplně všechno. „Počítala jsem kroky po cestě, kroky do kostela, nebo nádobí, které jsem umyla… všechno, co mohlo být spočítáno, jsem spočítala,“ vzpomínala Johnsonová v roce 2015. Byla tak nadaná, že ve školní docházce přeskočila čtyři ročníky. Protože ale její domovina neměla černošskou střední školu, celá rodina se přestěhovala.
Bylo jí pouhých čtrnáct let, když dokončila střední školu. Na univerzitu nastoupila vzápětí a zapsala si všechny matematické kurzy, které se v její době vyučovaly. Psal se rok 1937 a Johnsonová (tehdy ještě Colemanová) v osmnácti letech odpromovala s poctami. Na následném magisterském programu byla jednou ze tří černošských studentek.
Stala se učitelkou a kdo ví, jestli by právě tady její životní příběh neskončil, kdyby se v roce 1952 náhodou nedozvěděla o tom, že předchůdce slavné NASA, Národní poradní komise pro letectví (NACA), hledá matematiky. Do práce následující rok skutečně nastoupila.
Byla jednou z žen, kterým se tehdy v kuloárech přezdívalo počítače v sukních. V době, kdy ještě neexistovaly ani zárodky dnešních simulací, to byly právě tyto ženy, které ještě v segregovaných kancelářích analyzovaly čísla z černých skříněk letadel. Johnsonová se soustředila na letecké testy a havárie letadel, a když se z NACA stala NASA, začala se zajímat o kosmické lety.