Jen řeči. Shell a další ropní giganti lhali veřejnosti o ekologických cílech, ukázaly dokumenty
Jen čtyři firmy stojí za 10 % světových emisí oxidu uhličitého. Zavazovaly se uhlíkové neutralitě, zatímco hledaly nová naleziště ropy.
Na světě snad už v dnešní době není velké korporace, která by ve své strategii neměla cíle spojené s udržitelností a ekologií. Jenže ne vždy jsou myšlené upřímně. Firma navíc mnohdy říká navenek něco jiného, než později odhalí interní dokumenty. Přesně to se teď stalo v případě největších světových těžařů ropy.
Ropný byznys nepřekvapivě patří k těm, které znečišťují planetu vůbec nejvíce. Jen čtyři producenti ropy Shell, Chevron, BF i ExxonMobile stojí za deseti procenty všech světových emisí oxidu uhličitého od roku 1965. Způsobům, jakými chtějí tyto firmy zmenšit svůj dopad na životní prostředí, je tak věnována velká pozornost z různých stran, Kongres Spojených států nevyjímaje.
Ačkoliv se například Shell zavázal budovat zdroje zelené energie a podporuje finančně ekologické iniciativy, realita ty, kteří se environmentálními záležitostmi zabývají, příliš nepotěší. Během kongresového slyšení totiž byly zveřejněny interní dokumenty, které jasně ukazují, že výše zmínění ropní giganti něco jiného říkali na veřejnosti a něco jiného doopravdy dělali.
Shell na veřejnosti prohlašoval, že chce být uhlíkově neutrální do roku 2050. Interní komunikace z roku 2020 ale nabádá zaměstnance, aby navenek „nenaznačovali, že uhlíková neutralita je cíl Shellu“ a že Shell „nemá žádné bezprostřední plány“ na uhlíkovou neutralitu v příštích deseti až dvaceti letech. „Nevzbuzujte dojem, že je Shell ochoten snížit emise oxidu uhličitého na úroveň, která nedává byznysový smysl,“ říkají taktéž doporučení.
Ze svých závazků ustupovaly i Exxon a Chevron. Obě obří společnosti se sice veřejně prohlásily, že jsou v souladu s cíli Pařížské klimatické dohody z roku 2015, nejužší vedení Exxonu se ovšem naopak snažilo ze své komunikace odstranit fráze, který by dohodu podporovaly, a to z obav, že by „uspokojování“ dohody mohlo znamenat závazek.
„Je třeba odstranit formulaci, která potenciálně zavazuje k posílení strategie, řízení rizik a výkonnostních ukazatelů a cílů souvisejících s klimatem,“ napsal manažer odpovědný za politiku ExxonMobile v jednom z interních e-mailů. Společnost zároveň zkoumá (a velmi ráda propaguje) svou práci na biopalivech z mořských řas – další dokumenty však naznačily, že řešení v potřebné škále bude dostupné až v rámci několika dekád.