Ještě lepší domácí podívaná. Samsung novou technologií opět posouvá realismus obrazu ve svých televizích
Za okny je polevující pandemie, ale ještě minimálně několik měsíců bude trvat, než se společenský život začne výrazněji vracet do starých kolejí. Oknem do okolního světa tak pro nás stále zůstávají hlavně obrazovky. Když se k tomu připojí skutečnost, že studia jako Warner Bros. nebo Disney vydávají své nejnovější blockbustery online, je ideální příležitost investovat do nové televize.
A jeden z největších výrobců televizorů Samsung v této situaci nedávno představil největší krok kupředu v zobrazovací technologii za posledních několik let. Pod marketingovým označením nové produktové řady Neo QLED se totiž skrývá technologie Mini LED, která umožňuje mnohem přesnější regulaci jasu. Tak dostaneme výrazně kvalitnější HDR, kdy se ani vrcholové modely z nedávné doby nejsou schopny rovnat nové střední třídě.
Co všechny tyto pojmy znamenají? Že televize jsou letos zvlášť zajímavé – ale popořadě. HDR, neboli vysoký dynamický rozsah, v kontextu zobrazování videoobsahu umožňuje velice vysoké rozdíly mezi intenzitou jasu ze světlejších a tmavších ploch.
Když se tedy ve scéně objeví například přímý záběr slunce nebo záblesky ze střílejících zbraní, budou dané části obrazu mnohem jasnější než okolí. Díky HDR se s tím ale pojí také větší míra detailů v záběrech s vysokými rozdíly jasu, než jakou je schopen zachytit standardní rozsah.
Na rozdíl od experimentů či trendů v podobě zakřivených obrazovek a 3D, které nevydržely zrovna moc dlouho, se proto HDR po příchodu 4K rozlišení stalo tou nejatraktivnější vlastností nových televizí. Na jedné straně umožňuje prostřednictvím vysokého kontrastu vytvořit realističtější dojem při sledování, na druhé dává filmařům nový způsob, jak vtáhnout diváky do děje.
V posledních pár letech se tak množství dostupného HDR obsahu rychle zvyšuje a Samsung se od začátku HDR éry řadí k těm nejzajímavějším výrobcům velkých obrazovek. Přistupuje k nim totiž trochu jinak než ostatní, když ve svojí nabídce vůbec nemá OLED modely, které jsou jinak považované za vrcholovou technologii.
Zatímco LCD panely (které se nacházejí také v řadě QLED) totiž musí využívat dodatečné podsvícení aplikovatelné pouze na větší části, popřípadě celou obrazovku, OLED dokáže zapínat a vypínat jednotlivé pixely. To mu umožňuje velice přesnou regulaci podsvícení, dokonalou černou a působivý HDR efekt.
Jihokorejský technologický obr se ale prozatím rozhodl neriskovat s dlouhodobou životností OLED panelů, které bývají ohroženy vypalováním obrazu. Navíc je u nich kvůli vyvíjenému teplu vždy omezován maximální jas. I když se objevují mobilní zařízení s OLED displeji dosahujícími i 1 500 nitů, u televizí je to málokdy nad 600.
QLED od Samsungu jsou oproti tomu schopné vyprodukovat až dva tisíce nitů, což je mnohem blíže referencím, podle nichž filmaři vytvářejí HDR obsah. A o to by přece fanouškům filmů i seriálů mělo jít: co nejvíce zintenzivnit zážitek ze sledování a být přitom co nejblíže uměleckým záměrům tvůrců.
OLED televize mají nepopiratelnou výhodu ve schopnosti vypnout jednotlivé pixely a při sledování potmě takřka eliminovat záři kolem jasných objektů na tmavším podkladu (tzv. blooming effect), což je z hlediska uměleckých záměrů i realismu velice žádoucí. Právě nástup technologie Mini LED ale tuto výhodu OLED poměrně rychle dotahuje.
Mini LED přináší novou éru HDR v televizi
LCD televize střední a vyšší třídy už delší dobu dokážou vypínat podsvícení jen v některých částech obrazovky a dosáhnout tak velkých rozdílů mezi jasnými a tmavými objekty. Dosud ale počet tzv. stmívacích zón jen u málokterých modelů přesahoval jednotky stovek a televize tak vždy musely činit kompromisy mezi vysokým kontrastem a minimalizací bloomingu.
Technologie Mini LED dovoluje vytvářet mnohem menší stmívací zóny a zásadně tak navýšit jejich počet na obrazovce. Novinky z řady Neo QLED od Samsungu tak oproti předchozím modelům přesnost regulace jasu navyšují z desítek či nižších stovek zón na několik stovek až k tisíci. Například hned u úvodních titulků filmu tak při večerním sledování uvidíme skutečně jen bílý text, zatímco zbytek televize zcela zmizí ve tmě.
Příchod Mini LED napříč celou řadou QLED modelů zároveň znamená, že vstup do světa velice kvalitního HDR je počínaje letošním rokem výrazně levnější, než býval dříve. Ještě loni bylo nutné za přesnější regulaci jasu zaplatit kolem stovky tisíc korun za větší úhlopříčku televize, nyní se stejná schopnost objevuje v modelech střední třídy s cenou na polovině. Počet stmívacích zón se totiž vůbec neliší mezi modely, ale jen podle velikosti úhlopříčky.
Nakonec Samsung je jeden z mála výrobců, kteří LCD doplňují o technologii Quantum Dot – proto jeho televize nesou označení QLED. Zatímco klasické LCD obsahuje jen bílé diody, jejichž světlo se modifikuje barevnými filtry, Quantum Dots jsou několik nanometrů velké světelné body vytvářející primární barvy (zelenou, červenou a modrou), díky kterým obrazovky dosahují vyšší saturace barev a ještě většího jasu, což jsou opět zásadní charakteristiky pro HDR.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.