Jídlo raději z domova. Ceny obědů v České republice zdražily za jeden rok o pětinu
V Praze už průměrná cena obědů přeskočila hranici dvou set korun. V uplynulém roce ale zdražovaly napříč celou Českou republikou.
Na to, že zdražuje snad bez jediné výjimky vše kolem nás, jsme si v posledním roce zvykli. A položkami, u kterých růst cen vnímáme nejcitelněji, jsou potraviny a jídlo v restauracích. Ve druhém případě na sklonku loňského roku podle analýzy společnosti Sodexo došlo k bezprecedentnímu růstu. Průměrná útrata za oběd v restauraci se totiž v Česku meziročně zvýšila o 29 korun, tedy o 19 procent.
Donést si do práce krabičku s obědem z domova se vyplácí stále více, jelikož od začátku roku zvedaly restaurační provozy napříč celou Českou republikou ceny obědů každý měsíc. Příčina je nabíledni – stoupající ceny surovin, nájmů, energií, ale také růst mezd doprovázený nedostatkem pracovních sil v gastronomickém oboru.
„Zatímco od začátku loňského roku se ceny meziměsíčně zvyšovaly maximálně o dvě koruny, v září přišel skok o více než pět korun. Zřejmě to souvisí s tím, že provozovatelé restaurací se po skončení prázdnin odvážili do konečných cen výrazněji promítnout své rostoucí náklady,“ vysvětluje Jan Michelfeit ze společnosti Sodexo Benefity, která umožňuje platit za stravování svými benefitovými kartami a poukázkami.
Majitelům restaurací totiž podle Michelfeita nic jiného nezbývalo. Někteří z nich v první polovině roku se zdražováním váhali, aby nepřišli o zákazníky. Ukrajovali tak ze své marže, na podzim jim však nezbývalo než ceny obědů výrazněji zvýšit.
„Ještě palčivěji si zdražování obědů uvědomíme při pohledu na roky 2021 a 2020. Už v prosinci 2021 byl totiž meziroční růst dvanáctiprocentní. O rok dříve – tedy mezi prosincem 2019 a prosincem 2020 – to přitom bylo jen o tři procenta,“ připomíná Michelfeit.
Nikoho asi příliš nepřekvapí, že nejhlouběji si do kapsy při návštěvě restaurace sahají Pražané. Průměrná cena oběda v Praze v listopadu překonala dvousetkorunovou hranici a dosáhla 203 korun. Nejlevněji se v posledním měsíci loňského roku obědvalo na Vysočině a v Ústeckém kraji, kde cena překročila 161 korun.
„Zdražení dle mého názoru ještě v roce 2023 uvidíme, ale bude pozvolnější se zpomalujícím se tempem inflace. Pokles inflace pod desetiprocentní hranici očekáváme v polovině letošního roku. Zároveň platí, že stále více strávníků už není ochotno zvyšující se ceny akceptovat, což na restaurace vytváří tlak z druhé strany,“ míní Michelfeit.
S tím, jak ceny obědových menu stoupaly, totiž několik měsíců v řadě klesal počet transakcí v restauracích. Z dat Sodexo Benefity vyplývá, že zákazníci se stravenkovými kartami přecházejí do obchodů s potravinami – lidé hledají cesty, jak ušetřit, a jednou takovou je častější vaření doma z nakoupených surovin.