Jihlavský podnikatel chce rozvíjet města na Vysočině a spouští službu pro investování do nemovitostí

Daniel Havel se po platební bráně pouští do nemovitostí. Jeho služba Rentier.cz otevírá možnost investovat do projektů široké veřejnosti.

havel-nahled

Foto: Rentier.cz

Daniel Havel spustil novou investiční platformu Rentier.cz

Nemovitosti jsou dlouhodobě považovány za bezpečný investiční přístav. Na rozdíl od akcií či kryptoměn nejsou volatilní a jejich ceny v České republice v posledních letech neustále rostly. Jenže ne každý má možnost se zajistit právě koupí investičního bytu. Co kdyby mohl své prostředky do nemovitosti vložit i člověk, který si může dovolit postrádat třeba jen tisíc korun měsíčně? S takovou myšlenkou založil jihlavský podnikatel Daniel Havel investiční platformu Rentier.cz.

Pětatřicetiletý Havel má za sebou podnikatelský úspěch v podobě platební brány ThePay, kterou založil v roce 2011, ročně přes ni protečou transakce za několik miliard a dnes podle jeho vyjádření patří mezi tři největší platební brány v Česku. S jedním fungujícím projektem se ovšem Havel nespokojil, a když začal v roce 2016 nakupovat první nemovitosti, začala se mu v hlavě rodit myšlenka na další službu.

„Tehdy jsme koupili první nemovitosti na jihlavském Masarykově náměstí, které jsme plánovali zrekonstruovat a jednotky v nich následně pronajmout. Realitní trh mě totiž vždycky lákal a už v té době jsem začal rozvíjet nápad na platformu, kde by mohli klienti participovat na výnosech z nájmu i potom, co by investovali jen malý finanční obnos,“ vysvětluje prvotní myšlenku za novým projektem Havel.

Platformu, která se jmenuje Rentier.cz, tak vymyslel již před šesti lety – navrhl kompletní scénář, vypracoval business case, jenže platební brána ThePay tehdy ještě vyžadovala veškerou jeho pozornost, takže nový investiční projekt musel dát na několik let do šuplíku. „A nyní přišla vhodná chvíle se do toho pustit, takže jsme se projektu začali věnovat naplno,“ doplňuje.

Rentier.cz spatřil světlo světa v polovině letošního března. Havel vysvětluje, že platforma je založena ryze na investicích do nájemních nemovitostí, které se nacházejí na Vysočině, zejména tedy v Jihlavě, kde to dobře zná. „Nemovitosti, které tvoří naše investiční portfolio, si sami nakupujeme, sami je rekonstruujeme a sami je i následně spravujeme,“ vysvětluje Havel.

Rentier.cz

Foto: Rentier.cz

Portfolio služby Rentier.cz je tvořeno zejména objekty v Jihlavě a na Vysočině

Důvod, proč se soustředí na domovskou lokalitu, je jednoduchý. „Jsem zastáncem toho, že když chcete nemovitosti efektivně spravovat, musíte je mít neustále pod dohledem nebo v nějaké krátké dojezdové vzdálenosti. Takže se portfolio snažíme skládat tak, abychom měli funkční infrastrukturu na vlastní správu,“ dodává.

Pro Havla také hraje velkou roli fakt, že jeho nabídka nemovitostí není na nikom závislá. Od začátku buduje tým, díky kterému má možnost výrazně snížit náklady jak na rekonstrukci objektů, tak na následný provoz. „Díky tomu, že si nenajímáme externí stavební firmu, ale máme vlastní stavební tým včetně všech řemeslníků, jsme při rekonstrukci schopni se dostat na poloviční náklady. Marže stavební firmy je totiž vždy velmi vysoká a ovlivňuje budoucí výnos,“ upřesňuje.

Ve městě by se měl využít každý metr

Pojítkem všech nemovitostí služby Rentier.cz je kromě jejich umístění v lokalitě Vysočiny také jejich prémiovost. Tu podle Havla definuje zejména dobrá adresa. Většina domů, které se rozhodne koupit, se nachází v centru Jihlavy, často tak jde o historické objekty s jedinečným geniem loci.

Budovy, do kterých se Havel rozhodne investovat, nabízejí také možnost diverzifikace. Jde o domy, které jsou z velké části tvořeny nájemními byty, ale zároveň se v nich nacházejí prostory pro provoz restaurace či jiného gastronomického zařízení, pro obchod nebo také kanceláře.

Výhod takového rozložení je více. Pro Havla je důležité, aby dům přirozeně žil a stal se důležitou součástí centra města. Když se tak v domě nachází příjemné bistro nebo malý obchod, jde o přidanou hodnotu jak pro jeho obyvatele, tak pro město samotné.

„Snažíme se takto rozvíjet centrum Jihlavy a v budoucnu i další města Vysočiny. Jsem zastáncem toho, že město by se mělo v centru co nejvíc zastavit a oživit, opravit staré budovy, vyplnit proluky – jednoduše by se měl využít každý metr předtím, než město začne růst do šířky,“ vysvětluje Havel.

Další výhodou diverzifikace je jistota, že když se z domu odstěhuje více nájemců najednou, nedojde k tak zásadnímu výpadku příjmů, jelikož se mezi nájemci nacházejí také komerční subjekty, které jsou vázány smlouvou na více let. O to se ale klient, který se rozhodne investovat do nemovitostí prostřednictvím platformy Rentier.cz, nemusí starat. Svůj výnos totiž dostane fixně nehledě na to, jestli je dům obsazený, nebo ne. Když se tedy z portfolia nabízených nemovitostí rozhodne investovat do té, které nabízí výnos 7 % ročně, bude mít výnos 7 % ročně.

„Výnosy se u nás navíc připisují každý měsíc, stejně jako nájem. Peníze klient dostane do online peněženky, ze které si je může buď vybrat, nebo je investovat dál,“ popisuje Havel. Po registraci na Rentier.cz se klientovi otevře přístup do přehledu nemovitostí. Může si prohlédnout, jaké domy portfolio tvoří a jaké výnosy nabízejí.

Rentier.cz

Foto: Rentier.cz

V investičním portfoliu se nacházejí celé bytové domy i samostatně stojící vily

Když se zájemce rozhodne investovat, je potřeba nahrát občanský průkaz. Po jeho kontrole obdrží uživatel online smlouvu, kterou lze podepsat prostřednictvím SMS. A pak už si může začít vybírat, do jakých nemovitostí vloží své peníze a zda bude investovat pravidelně každý měsíc nebo nárazově podle potřeby. Investovat lze do libovolného počtu nemovitostí, a to už od jednoho tisíce korun.

„Někdo se rozhoduje čistě podle výnosu, někdo podle atraktivity domu. Například má slabost pro prvorepublikové vily, takže se rozhodne investovat právě do ní, i když má třeba o trochu nižší výnos – tohle rozhodnutí je na každém klientovi, ideální ale samozřejmě je, když investuje pravidelně a do více nemovitostí,“ přibližuje možnou investiční strategii zakladatel platformy.

Investování do nemovitosti je všechno, jen ne pasivní

Aktuální hodnota nemovitostí, do nichž je možné na Rentier.cz investovat, je v současnosti necelých 300 milionů korun a celková plocha k pronájmu včetně rozestavěných projektů činí 8 313 metrů čtverečních. Od poloviny března, kdy byl projekt spuštěn, do něj investovala první tisícovka klientů.

„V průměru u nás každý klient investuje 14 tisíc korun měsíčně. A do konce roku bychom se chtěli dostat na deset tisíc investorů. Ohlasy máme zatím skvělé a zajímavé je, že kolem 40 procent našich klientů jsou obyvatelé Jihlavy – jednak znají nás, jednak kolem domů chodí, mohou si na ně sáhnout, vidí, že v nich například probíhá rekonstrukce, což důvěru také zvyšuje,“ říká Havel.

Jeho nová služba otevírá investiční pole možností široké veřejnosti, ale odnímá starosti, které jdou ruku v ruce s vlastněním nemovitosti. Podle Havla se totiž spousta lidí domnívá, že se po koupi a následném pronájmu nemovitosti nebudou muset o nic starat. Jenže realita je jiná. „Taková investice do nemovitosti je podnikání jako každé jiné. Musíte se o ni neustále starat, investovat do ní, komunikovat s nájemníky, řešit různé opravy a práce. A všechno zabírá spoustu času. Investování do nemovitostí je všechno, jen ne pasivní,“ dodává.

Partnerem článku je společnost Rentier.cz. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.