Jogurty jako záchrana porevolučního mléka. Česká Hollandia začínala kočovně, aby se stala mistrem svého oboru
Výrobce jogurtů Hollandia začínal jako regionální výrobce bez vlastní továrny
Zatímco portfolio výrobků většiny českých producentů mléčných výrobků sahá od mléka přes jogurty až po máslo a sýry, Hollandia má jinou strategii. Na její produkty v regálu s mléčnými produkty narazíte výhradně v sekci s jogurty, které se staly základem celého jejího byznysu. To, co začalo jako malý pojízdný projekt, je dnes plně respektovaným výrobcem, o kterém mnoho zákazníků ani netuší, že pochází z Čech.
Může za to název společnosti, který odkazuje na úplný začátek firmy. Její historie se začala psát těsně po revoluci, tedy v době plné naděje a radosti z nově nabyté svobody a také mléka. Toho bylo nejen u nás, ale v podstatě po celé Evropě nadbytek, a jelikož pro něj nebylo využití, někde se i zcela neekonomicky likvidovalo.
„Po revoluci chyběl pružný zpracovatelský průmysl. Dnes se z produkovaného mléka vyrábí obrovské množství spotřebních výrobků. Na začátku 90. let ale byla situace odlišná. Výrobků bylo celkově méně a i rozmanitost byla oproti současnosti nižší,“ vysvětluje Michal Škoda, ředitel Hollandie, která získala své jméno podle země, v níž se pro svůj původní byznys model inspirovala.
Mlékárna jako pojízdný kolotoč
Byla tedy otázka, jak s nadbytečným mlékem produkovaným zemědělskými družstvy naložit. Mléko vylévané do kanálů nedalo spát nizozemským sedlákům. Jeden z nich, Dick de Briun, se rozhodl vyrobit několik zrajících přívěsných kontejnerů a rozvezl je místním mlékárnám, aby z nich vyráběly selský jogurt, tedy lehce nakyslý a kyprý jogurt, vznikající kombinací mléka a jogurtových kultur.
Na jednu z těchto pojízdných výroben jogurtů narazil během svých cest i Jiří Machek, kterému se celý koncept zalíbil natolik, že jej přivezl do Česka. Nápadu se spolu s Agrokombinátem v Karlových Varech ujal Josef Cabalek, jenž ke spolupráci přizval pány Brejchu, Ulrycha a Škodu. Takto poskládaný tým se následně vydal do Holandska, aby zmíněnou technologii blíže prozkoumal.
Jednu takovou mlékárnu nakonec v zahraničí koupili a dovezli ji domů. „V té době se u nás jednalo o naprosto unikátní projekt. Pojízdnou mlékárnu na začátku 90. let neznala ani tuzemská legislativa. Když se tedy měla mlékárna do naší země poprvé dostat přes hranice, musela být proclena jako pojízdný kolotoč,“ vzpomíná s úsměvem Škoda, který sám coby jeden z přizvaných odborníků stál na úplném počátku Hollandie.