Podnikatel, který nechce zemřít, vyzval na souboj i pleš. Hlavu si ozařuje laserem a nabízí pilulky

Svérázný podnikatel, který se pokouší omládnout s pomocí experimentů, zkouší přijít i na to, jak uchovat (nejen) mužskou hlavu plnou vlasů.

Luboš KrečLuboš Kreč

jb

Foto: Magdalena Wosinska

Bryan Johnson chce zastavit ztrátu vlasů

0Zobrazit komentáře

Je vědecky dokázáno, že ztráta vlasů je pro většinu mužů devastující. S pleší se sice dá žít bez problémů, což může potvrdit několik členů redakce CzechCrunche, nicméně psychika je věc nevyzpytatelná. Například podle mezinárodní studie z roku 2005 je vidina koutů či mnišského kolečka nad temenem zdrojem úbytku sebedůvěry pro 62 procent mužů (i to může pár členů naší redakce doložit). Ne náhodou jsou lety do Turecka plné těch, kteří si tam nechávají nastřelovat kadeře. A to by v tom byl čert, aby se nepokusil plešatění vyřešit muž, který už na souboj vyzval i smrt – Bryan Johnson.

Desítkám tisíc odběratelů jeho newsletteru dorazil tento týden do e-mailu vzkaz s poutavým názvem „Jak jsem zvrátil ztrátu vlasů + šedivění“. A jelikož i já jsem už dávno přišel o bujnou hřívu a radši se ukryl za minimalistický sestřih, s chutí jsem se do něj začetl. S čím za námi Bryan přichází tentokrát?

První rada je jasná – o vlasy je třeba se starat dlouhodobě a je více než záhodno začít s prevencí mnohem dřív, než úbytek porostu začne být patrný. „Udělal jsem tu chybu, že jsem se tomu začal věnovat až ve chvíli, kdy jsem si toho všiml. Ve dvaceti letech už kolem 20 procent mužů má viditelný úbytek vlasů. Většina lidí dokonce přijde o více než 50 procent vlasů dřív, než si toho všimne,“ píše sedmačtyřicetiletý podnikatel, který o sobě říká, že díky experimentům, jež na sobě provádí, je v některých ohledech v lepší kondici než jeho dospívající syn.

K té ztrátě vlasů je dobré uvést, že není ztráta jako ztráta. Ve skutečnosti totiž vlasy většině pánů (a v menší míře i dam) nevypadají, ale jsou menší a menší, až jsou úplně nejmenší, takže nejsou vidět a kůže na hlavě se krásně leskne. Důvodem je tkáň kolem vlasových kořínků, kterou s postupujícím věkem ničí hormon testosteron, a tak slábne její výživová funkce. „Plešatění je důsledek miniaturizace vlasů,“ řekl pro BBC Paul Kemp ze startupu HairClone, který, jak název napovídá, vymýšlí technologii klonování vlasů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Bryan Johnson na to, aspoň zatím, jde jinudy, jakkoli genové terapie mu nejsou cizí a v minulosti si nechal aplikovat třeba látku zvanou folistatin podporující růst svalů. Důležitá je podle něj v první řadě vyvážená strava, kde bude dostatek vitamínů B7, C, D či E, omega kyselin nebo železa a zinku. Asi nepřekvapí, že jeho projekt Blueprint nabízí balíček potravinových doplňků, které všechno potřebné obsahují, a lze si ho předplatit za 10 tisíc korun měsíčně. Mezi odběrateli už je mimo jiné Tomáš Čupr, zakladatel Rohlíku, o čemž promluvil v našem podcastu Money Maker. Příznivcem Johnsona je například i Lubo Smid z vývojářského studia STRV.

Každé ráno pak Johnson chodí šest minut po bytě ve speciální kšiltovce, která je zevnitř vybavena třemi stovkami laserových diod. Ty osvětlují lebeční kůži a mají mít blahodárný vliv na obnovu a růst buněk. Zařízení vyjde na 1 300 dolarů (v přepočtu 29 tisíc korun) a, nepřekvapivě, Johnson jej nabízí se slevou. Sleva je k dispozici i těm, kdo si podobně jako on nechají udělat DNA test a namíchat pro sebe na míru zvláštní tinkturu od značky Roots, která se roztírá do kůže.

Kromě toho denně polyká kapsle minoxidilu, což je látka, která podporuje prokrvení kořínků a doporučuje se třeba pacientům s alopecií. Na vlasy si nanáší také přípravky, jež mají potlačovat šedivění. Oboje jsou produkty, které se v různých obdobách dají koupit i v českých lékárnách. „Byl jsem asi ze 70 procent šedivý, teď už jen z 30 procent. Někteří mně ale řekli, že tyto přípravky jim nijak nepomohly,“ uvádí Bryan Johnson ve zprávě svým fanouškům. A postupně přechází k tomu nejpodstatnějšímu – že chystá vlastní šampon. „Bude nejlepší na trhu, musíme ho ještě pořádně otestovat, ale pokud to dopadne dobře, na trh jej uvedeme ještě letos,“ dodává.

Naopak terapie známé jako PRP či PRF, které využívají krevní plazmu a její injektáže do problematických partií, se mu prý neosvědčily, a tak už je opustil. Se svým týmem vymýšlí jinou techniku, kterou by holohlavým fanouškům doporučil.

Rozhodně ale není jediným, kdo se snaží cracknout plešatou konstantu (jak jinak nazvat fenomén, který nějak postihuje většinu mužské populace?). Například vědci z univerzity v Sheffieldu objevili vliv cukru s označením 2dDR, který dokáže stimulovat růst vlasů. Zatím jej otestovali na myších, kde zafungoval dobře, a čekají na povolení klinických studií na lidech.

Nicméně jak zjistil profesor evoluční psychologie z floridské Barry University Frank Muscarella, sám vousatý a zarostlý, plešatí muži jsou ženami obecně vnímáni jako víc sexy a jako inteligentnější. A také jako poctivější a důvěryhodnější. No a kdyby náhodou ne, zpáteční letenky do Istanbulu se dají koupit od pár tisíc korun.

Češi se svými tabulkami pomáhají hubnout i Evropě. Používá je přes milion lidí

Kalorické Tabulky fungují na jednoduchém principu – a právě proto na ně dá málokdo dopustit. Teď zkouší nasazovat i umělou inteligenci.

Filip HouskaFilip Houska

tomas-petivoky-1

Foto: Kalorické Tabulky / CzechCrunch

Tomáš Pětivoký, tvůrce Kalorických Tabulek

0Zobrazit komentáře

Možná chcete shodit přebytečná kila, možná chcete mít jen přehled o tom, co doopravdy jíte. A možná jste zvědaví, kolik sacharidů do sebe dostanete, když sníte špagety a zapijete je sklenkou vína. Zajímalo to i Tomáše Pětivokého, který se proto rozhodl, že vytvoří aplikaci, kde lidé dostanou co nejpřesnější informace o složení potravin. Na pár kliků, za pár vteřin. Postupem času se ukázalo, že vymyslel službu, kterou by si jednou měli vyzkoušet úplně všichni. A teď se svými Kalorickými Tabulkami pomalu dobývá Evropu.

Není třeba vysvětlovat, že když většinu dne prosedíte za počítačem a do toho nezdravě jíte, budete nabírat na váze. Na přelomu tisíciletí to na sobě pozoroval i Tomáš Pětivoký, a tak si zkusil sepsat svých deset nejčastějších potravin a zjistit jejich makroživiny. To aby měl své stravování aspoň trochu pod kontrolou. Chtěl zkrátka vědět, kolik do sebe dostává bílkovin, sacharidů (cukrů) či tuků a aby věděl, na čem je.

„Tehdy jsem netušil, že by to mohlo zajímat někoho dalšího,“ říká pro CzechCrunch dnes, kdy už několik let pracuje na nejpoužívanější aplikací pro sledování nutričních hodnot potravin v Česku. Společně se svým rostoucím týmem je tvůrcem Kalorických Tabulek, které se staly základní výbavou všech, kteří chtějí mít přehled o svém jídle, aniž by nad ním museli zbytečně přemýšlet. Pomáhá tomu jednoduché uživatelské rozhraní, kam stačí název potraviny napsat či ji vyhledat a o zbytek se postará aplikace.

Takže pokud si vaříte doma a víte, jaké ingredience – a v jakém množství – používáte, po jejich zadání dostanete přesný rozpis kalorických hodnot. To se může hodit v případě, kdy dodržujete striktnější režim energetického příjmu. A jestli se vám nechce v aplikaci hledat, můžete si naskenovat čárový kód z etikety. Výhodou také je, že některá jídla jsou v Kalorických Tabulkách už připravena k zadání. Zkrátka tak, aby jste s tím netrávili příliš času.

1

Foto: Kalorické Tabulky

Rozhraní Kalorických Tabulek

Popularita Kalorických Tabulek, které se vyvíjí pod hlavičkou českého startupu Dine4Fit, se zvyšuje s časem. Když CzechCrunch s jejich tvůrcem mluvil naposledy před třemi lety, aspoň jednou měsíčně si je zapnulo 800 tisíc lidí. Dnes je to téměř 1,5 milionu lidí, přičemž celkově registrovaných je přes sedm milionů. Nejen z Česka, které v uživatelské bázi tvoří více než třetinu, ale také z Ukrajiny, Slovenska, Polska a Maďarska.

Je tedy zřejmé, že s čím dál širší informovaností lidí o zdravém životním stylu roste i zájem o používání služeb, které jim to usnadňují. Nemusí jít přitom jen o aplikace založené na monitorování stravy jako zmíněné Kalorické Tabulky nebo MyFitnessPal – existuje i celá plejáda aplikací pro domácí cvičení.

Namátkově třeba The Pump, kterou navrhl všem známý Arnold Schwarzenegger a k životu ji přivedla česká vývojářská firma STRV. Nebo tuzemské Fitify, kterému věří i přední čeští investoři – a mimo jiné bylo vybráno do našeho žebříčku CC25, kde sledujeme nejzajímavější startupy.

Za kvalitu se platí

Pětivoký si všímá i toho, že lidé jsou ochotnější si za dobrý produkt připlatit. I jeho aplikace má prémiovou, zpoplatněnou verzi za 699 korun ročně (potažmo 149 korun měsíčně), která je bez reklam a otevírá uživatelům několik bonusových funkcí. K první polovině letošního roku už měla přes sto tisíc předplatitelů, což je meziročně o 34 procent více. Pro tým z Dine4Fit jsou placené Kalorické Tabulky navíc stěžejní pro růst byznysu, točí na nich drtivou většinu příjmů.

Jen za loňský rok se startupu podařilo vyrůst o téměř čtyřicet procent a utržit 44 milionů korun s tím, že letos se chce dostat na hranici 67 milionů korun. Daří se mu držet se i v zisku, který se počítá v jednotkách milionů. To vše se daří bez jakýchkoliv externích investorů – veškeré financování probíhá z vlastních zdrojů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Kalorické Tabulky jsme odjakživa financovali bez externích investorů a počáteční investice přesáhla pět milionů korun. Do budoucna plánujeme provoz aplikace hradit z peněz, které vydělá sama aplikace. Nejde pro nás o zlatý důl, spíš to bereme jako službu lidem, kteří chtějí něco dělat se svým životním stylem,“ objasňuje spolutvůrce.

V týmu současně pracují na tom, aby šly Kalorické Tabulky s dobou. I proto se teď vývojáři soustředí na umělou inteligenci, díky které byste mohli vyfotit hotové jídlo a systém poznal, z čeho se skládá, což by opět ušetřilo čas. V běžných dnech totiž lidé do aplikace zanesou přes 1,6 milionu přidaných jídel denně, umělá inteligence by celý proces měla ulehčit a urychlit.

Už před časem přišli například i s možností zapisování potravin pomocí hlasu a také posilovali integraci aplikace s chytrými hodinkami (typicky Apple Watch), prostřednictvím kterých se do Kalorických Tabulek zapisuje fyzická aktivita a prakticky se tak „odečítala“ od zkonzumovaného denního příjmu. Opět pro vyšší přesnost výsledků.

2

Foto: Kalorické Tabulky

Umělá inteligence v Kalorických Tabulkách pozná sama jídlo

Aby byla aplikace ještě více na očích, zkouší se prosadit i v restauračních zařízeních. Jak pro CzechCrunch popsal Jan Roose, který se do produktového řízení v Kalorických Tabulkách více zapojil po štaci v herním startupu Fireball, možnost zjišťovat nutriční hodnoty jednotlivých jídel bude možné i skrze QR kódy ve vybraných podnicích. Zatím firma spolupracuje se salaterií UGO a kavárnou CrossCafe.

Partnerství ladí mimo jiné s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM), v rámci kterého pacienti, kteří využívají službu IKEM Online, mohou po udělení svého souhlasu sdílet informace o nutričních hodnotách konzumovaných potravin se svými lékaři. „Nechceme usnout na vavřínech, naopak chceme být lidem více po ruce,“ doplňuje Pětivoký.