Josef Průša odhaluje budoucnost výroby. V Dubaji ukázal futuristickou farmu s 3D tiskárnami, která funguje sama

Filip HouskaFilip Houska

prusa-1

Foto: Prusa Research

Automatizovaná farma 3D tiskáren od Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Z různých filmů možná znáte ty situace, kdy se při napínavé hudbě otevřou návštěvníkům masivní dveře do temné laboratoře, kde se to hemží pokročilými, futuristickými technologiemi. S nadsázkou lze říct, že takový dojem vyvolává i nová sestava od české společnosti Prusa Research, která se rozhodla, že vzbudí rozruch na velké scéně v Dubaji.

V pátek totiž v jednom z nejživějších měst Perského zálivu odstartovala s ročním zpožděním obrovská technologická výstava Expo 2020, na kterou vyrazili právě i inženýři z Prusa Research. Coby hrdý reprezentant České republiky na ní přiletěl s více než třemi desítkami 3D tiskáren, z nichž poskládal propojenou výrobní farmu.

Pro firmu Josefa Průši není myšlenka farmy, respektive sestavy několika vzájemně spolupracujících 3D tiskáren, ničím novým. Ostatně v jejím ústředí v pražských Holešovicích ji tvoří až šest set modelů, které jsou neustále v provozu. V Dubaji ale přišli s něčím novým – vůbec poprvé totiž jde o farmu, která je automatizovaná.

„Naši automatizovanou 3D tiskovou farmu považujeme za budoucnost výroby, zejména pro malosériovou výrobu. Nevyžaduje téměř žádnou údržbu a obsluhu tiskáren se lze snadno naučit, tudíž nástup nových zaměstnanců je rychlý a většinu práce dělá software pro správu farmy, což snižuje náklady,“ píše firma na svém blogu.

prusa-3

Foto: Prusa Research

V procesu tisku

V případě 3D tiskařů z Prusa Research, kteří loni prodali přes 100 tisíc kusů svých tiskáren s tržbami okolo 2,2 miliardy korun, se jedná o sestavu čtyřiatřiceti nových tiskáren CoreXY. Na první pohled se podobá serverové skříni (racku), což firma zvolila z důvodu prostorové úspornosti, a nabízí i snadnou možnost výměny tiskáren.

V praxi tak budete moci snadno z farmy vytáhnout například nefunkční tiskárnu, nahradit ji novou a poté ji zpět vyměnit, přičemž ani po tomto zásahu by se funkčnost celé sestavy neměla omezit. Prusa Research navíc uvádí, že bude možné farmu uzpůsobovat dle svých potřeb a přidávat do ní i různé modely určené pro odlišnou činnost v procesu tisku.

Prim v automatizaci pak hraje dedikovaný software firmy, který má všechny procesy řídit. Zvládne vyhodnotit, která tiskárna ještě není připravena pro další tisk, a automaticky najde ten nejlepší stroj, jenž úlohu zpracuje. Mimo jiné sleduje statistiky, zbývající čas a další nastavení. Automatizovaně pracuje i mechanické rameno, které hotové produkty odbavuje.

Jak Prusa Research popisuje, jakmile bude daný objekt dokončen, software vyšle mechanické rameno, které zvedne tiskový arch, posune jej směrem ke sběrnému prostoru, kde se objekt oddělí od archu, a doručí díl do sběrného koše. Poté se tiskový arch vrátí zpět do tiskárny. Vše navíc může probíhat lokálně bez nutnosti převážení materiálů z místa na místo.

„Další významnou oblastí je dopad na životní prostředí. Vzniká totiž velmi málo odpadu, alespoň v porovnání s obráběním nebo jinými subtraktivními technologiemi. Naše 3D tiskárny samozřejmě dokáží pracovat s širokou škálou materiálů – od PLA až po směsi polykarbonátu,“ objasňuje společnost další výhody.

Josef Prusa_Prusa Research_005

Foto: Prusa Research

Josef Průša, zakladatel a CEO Prusa Research

Nutno ovšem podotknout, že farma, kterou Prusa Research vystavuje v Dubaji, je pouze funkčním prototypem, tudíž není zatím určena k prodeji. Pokud vše půjde dobře a bude dostatek dílů, které kvůli pandemii nebyly, první jednotky si zájemci budou moci koupit během příštího roku. Cena bude variabilní podle velikosti farmy.

Funkčnost farmy si mohou návštěvníci Expo 2020 ověřit na tisku sněhové vločky z fluorescenčního PLA (polylaktidového vlákna). „Proč sněhové vločky? Přinášejí příjemný kontrast k horkému klimatu Dubaje, ale hlavně dokonale demonstrují sílu 3D tisku. Každá sněhová vločka je jiná, takže jejich výroba vstřikováním by byla buď téměř nemožná, nebo neuvěřitelně drahá,“ uvádí Prusa Research.