Jsem avatarka Aneta a řeknu vám, jak bude. Český projekt zkouší spojit rádio a umělou inteligenci
Rozhlasové stanice, především ty komerční, jsou celkem konzervativní byznys. Narušit to chce bývalý programový ředitel rádia Impuls.
Umělá inteligence je posledních pár měsíců asi nejskloňovanějším souslovím ve světě technologií a byznysu. Dlouholetý vysoce postavený manažer nejposlouchanějšího komerčního rádia a známý herec s její pomocí chtějí změnit také rozhlasové vysílání – a pracovat na tom začali ještě předtím, než ChatGPT spustil povyk po celém světě. Jejich projekt se jmenuje rádio O 106 a avataři v něm hlásí počasí. To je ale prý jen začátek.
František Matějíček patří k nejzkušenějším rozhlasovým profesionálům, čtrnáct let vedl odpolední show Fanda a jeho česká banda na Impulsu a na stejné stanici působil do ledna i jako programový ředitel. Vždycky ho to zároveň táhlo k moderním technologiím, věnoval se kryptoměnám a poslední dva roky pokukoval po možnostech umělé inteligence. „Rádia jsou hodně konzervativní byznys. Přitom je tam pro umělou inteligenci tolik příležitostí,“ říká.
Od loňského jara začal chystat vlastní projekt, věnoval se mu spíš po večerech, protože v Impulsu s ním nepochodil, digitálního moderátora, který by mohl hlásit servisní vstupy, například předpověď počasí, tehdy nikdo nechtěl. Princip je jednoduchý – umělá inteligence vygeneruje text na základě předdefinovaných podkladů a posléze ho prostřednictvím hlasového modulu i načte. Hotová nahrávka je pak připravena k odvysílání.
Pro svůj startup získal zvučné jméno, se kterým před lety rozjížděl pořad Fanda a jeho česká banda, herce Petra Vondráčka. Společně tak v lednu spustili online rádio O 106, kde hraje nenáročná pop-music prokládaná hlasem avatarů Adama, Ivety nebo Anety, kteří hlásí především počasí a servisní vstupy. „Je to zatím experiment, hrajeme si s tím,“ zdůrazňuje Matějíček.