Jsem víc než „ta Vietnamka“. Jako influencerka jsem na vrcholu, teď podnikám, říká Bé Hà Nguyen

Influencerka, kterou sleduje půl milionu lidí, se teď soustředí na vlastní byznys. Česko je skvělé a není tak těžké tu uspět, říká v podcastu Crunch.

0Zobrazit komentáře

Bé Hà Nguyen, jedna z nejúspěšnějších českých influencerek, dává v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým nahlédnout do byznysu tvůrců obsahu na sociálních sítích v Česku a říká, že otázky na vietnamskou identitu ji už nudí. „Nejsem perfektní zástupkyně vietnamské komunity a myslím si, že je na mé personě i něco zajímavějšího než můj původ,“ říká v rozhovoru. Pusťte si jej v úvodu článku, na YouTube, Spotify nebo v Apple Podcasts.

Profily 27leté Thu Ha Nguyenové, kterou český internet zná od jejích youtuberských začátků pod jmény Míša, Bé Hà Nguyen nebo Stylewithme, sleduje na YouTube, Instagramu a TikToku přes 400 tisíc followerů. Rodačka z Varnsdorfu, která s natáčením lifestylových vlogů začínala před 11 lety z dětského pokojíčku a dosud ji živí především spolupráce se značkami, na podzim rozjela i hmatatelný byznys – vlastní značku šperků Vàng, které vyrábí v Česku.

„Sociální sítě jsou rybníček, kterému rozumím, ale i když pocházím z podnikatelské rodiny, tak jsem si to v tom pravém slova smyslu asi nikdy nezažila. Fungovala jsem vždy jako tvůrce, hodně jsem otevírala dveře ke své komunitě jiným značkám a říkala jsem si, proč nedávám prostor i nějakému svému produktu,“ vysvětluje. Ha Nguyenová tak následuje vzor nejsledovanějších influencerek generace Z, jako je Emma Chamberlain nebo Victoria Paris – první má vlastní velmi úspěšnou značku kávy, druhá nedávno uvedla kolekci šperků.  

Sama svůj úspěch připisuje tomu, že dlouhodobě tvoří inspirativní obsah bez senzací, který se točí kolem módy, cestování, jídla a well-beingu. A že včas vycítí moment, kdy je třeba přeskočit z YouTube na Instagram a poté na TikTok. Podle Nguyenové je také důležité vycítit estetický trend, který na dané síti zrovna panuje, a zároveň do něj zapojit vlastní rukopis. 

Bé Hà Nguyen

Foto: CzechCrunch

Bé Hà Nguyen byla hostem podcastu Crunch

„Třeba Reels na Instagramu a tiktoková videa na první pohled vypadají skoro totožně – jsou rychlá, úderná, na výšku. Z vlastní zkušenosti ale vím, že stejné video se na obou platformách uplatní tak v jednom případu z deseti. TikTok je víc organický, syrový, trochu chaotický. I na Instagramu je teď mezi influencery trendy autenticita, ale trochu jinak – ukážete se nenamalovaní, v teplákovce nebo s akné na obličeji, ale pořád je to trochu ‚učesané‘,“ vysvětluje influencerka.

A tvrdí, že v Česku není tak těžké se prosadit. „To, co dělám, můžu dělat i díky tomu, že žiju v Česku. Kdybych se rozhodla dělat to samé v Asii, tak nejspíš neuspěju, protože ten trh je dravý a vy musíte být taky. Má to ale i druhou stránku – jde tu dosáhnout jen jistého maxima a to pak buď udržovat, nebo se smířit s tím, že to bude mírně padat. I mně trvalo se nastavit tak, že je vlastně v pohodě už nerůst exponenciálně. Na komunitu, kterou jsem vybudovala, jsem pyšná. I proto jsem začala s podnikáním,“ dodává Nguyenová. 

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V minulosti dala několik rozhovorů na téma vyrůstání Vietnamců v Česku a kolem dětství a specifik vietnamské výchovy se točil i její podcast Malá. Sama ale vnímá, že se debata za poslední roky posouvá.

„Myslím, že tato témata nebyla ze strany české kultury tolik prozkoumaná, proto chápu ten zájem. Když se mě někdo zeptá na Vietnam, zvyky nebo kulturu, ráda odpovím. Ale nejsem perfektní zástupce vietnamské komunity, mám spoustu evropských rysů, uvažování a celý můj život je boj o to, co si z čeho ‚vyzobu‘. Každá kultura má něco a tyto dvě jsou navíc naprosto odlišné, takže ten střet je často výrazný. Ale myslím, že je na mě i něco zajímavějšího než můj původ,“ dodává Bé Hà (doslovně Malá Hà).

Pusťte si celý rozhovor. Co v něm ještě zaznělo?

  • Proč si myslí, že je Česko skvělá země k životu, a co by na něm změnila?
  • Jak přemýšlí nad dopadem obsahu na duševní zdraví svých followerů?
  • Kdy jí vietnamský původ pomáhá?
  • A kdy si musela od tvorby dát pauzu?

V mém oboru jsou velké faily většinou fatální, říká lodní architekt, který si zásadně nežehlí košile

Na Karlínských 20 tentokrát odpovídá Matyáš Mačát, námořní architekt, který se zabývá navrhováním a stavbou lodí, kde se chyby neodpouští.

macatRozhovor

Foto: CzechCrunch

Matyáš Mačát odpovídá na Karlínských 20

0Zobrazit komentáře

Do čeho investují, jaká byla jejich první práce, kam si rádi zajdou na dobré jídlo či jaký největší fuck-up ve své kariéře zažili? Na toto a mnohem více se v rámci formátu Karlínských 20 ptáme zajímavých osobností nejen českého byznysu. Sled otázek a odpovědí přibližuje ty, o kterých se u nás můžete běžně dočíst, v netradičním světle a dává nahlédnout pod pokličku jejich kariérních úspěchů. Proč Karlínských? Protože právě v této čtvrti, kde sídlíme i my, se často řeší otázky, které jinde v Praze nepadnou.

Tentokrát na Karlínských 20 odpovídá Matyáš Mačát, námořní architekt, který vede designový tým české loděnice Independent Catamaran. Proč si nežehlí košile a nechce se hnát za penězi? A proč každému doporučuje zhlédnout drama Snowden?

***

V kolik chodíte spát a kolik toho průměrně naspíte?
Většinou chodím spát mezi půlnocí a jednou ranní. Nejlíp se mi pracuje v noci. Když domácnost usne a nic mě nerozptyluje, často zasednu k práci a pak se to někdy protáhne. Vlastně rád vstanu i v poledne.

Jakou aplikaci v telefonu otevíráte ihned po probuzení?
Budík – když mě vzbudí. Jinak záleží na upozornění. Někdy je to e-mail, někdy WhatsApp.

Na jakém přístroji během dne pracujete nejčastěji a jaké nástroje v něm používáte nejvíce?
Notebook a přenáším ho jako korunovační klenot. Při své práci strávím nejvíc času v CADu. Záleží na fázi designu, Excel je taky kámoš. Občas.

Jaký outfit nosíte ve většině případů a máte oblíbený model tenisek?
Smart casual, obecně asi vše, co tam patří, a Vans. Always.

namorni-inzenyr

Foto: Archiv Matyáše Mačáta

Námořní architekt Matyáš Mačát

Pět věcí, které nikdy nesmějí chybět ve vašem batohu?
Peněženka, brýle, klíče, mobil, sluchátka. Často mám u sebe i nůž a provázek, hodí se na lodi.

Máte nějaký vychytaný osobní lifehack, o který byste se chtěl podělit?
Košili netřeba žehlit, jen na to hoďte svetr. To jsem se naučil už na univerzitě. Většina námořních architektů to tak nosí. Asi proto, že u těch výkresů stráví tolik času, že jim nikdo žehlit už ani nechce.

Jmenujte jednu knihu a jeden film/seriál, které byste doporučil všem.
Snowden, protože jen tvrdíme, jak vnímáme moc IT technologií, ale tenhle snímek efektivně popisuje přítomnost této skutečnosti.

Jakou hudbu si pustíte pro uklidnění? A která vás naopak nakopne?
Pro uklidnění lounge jazz, jako hotelová recepce. Hlavně ráno mi to často hraje a taky na lodi. Nakopne mě rock, jazz a R&B.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kam vyrazit na nejlepší dovolenou?
Na loď. Jednoznačně.

Jakou hi-tech novinku chcete mít doma v obýváku, ale ještě ji tam nemáte?
Žádnou. Můj obývák musí mít hlavně minimum ovladačů a ten jediný ovladač musí vypadat dobře.

Jaký vůz parkujete ve své garáži?
Dacii Duster. Převeze, projede a odtáhne.

Kam si rád zajdete na dobré jídlo?
Domů. Mám rád spoustu restaurací a jídlo si celkem užívám. Nejlepší je ale přece jen doma.

Jak jste si vydělal první peníze?
Mytím aut.

tomas-rousek2

Přečtěte si takéDobývání vesmíru je i k tomu, abychom se tu neumlátili, říká RousekDělal pro NASA i LEGO. Dobývání vesmíru je investice do budoucna, abychom se tu neumlátili, říká Rousek

Co byla ta vůbec nejpodivnější práce, za kterou jste dostal zaplaceno?
Asi kapitánování lodi.

Co byste dnes poradil svému mladšímu já?
Aby byl zvídavější, víc se ptal a nebál se toho.

Investujete?
Ne. Nemám čas ani prostředky se tomu věnovat a „střelba od boku“ není úplně můj styl.

Nejlepší byznysová rada, jakou jste kdy dostal?
Nežeň se za penězi, ale za dobrým výkonem. Dobře budeš dělat hlavně to, co tě baví.

Jaký největší fail vás potkal v profesní kariéře, na který nyní vzpomínáte s úsměvem?
V mém oboru jsou velké faily většinou fatální. Zatím se jim naštěstí úspěšně vyhýbám.

Screenshot

Přečtěte si takéHollywood se pouští do AI. Aronofsky ukazuje první generovaný filmHollywood se pouští do AI. Režisér Rekviem za sen založil studio a ukazuje první generovaný film

Vaše nejlepší kariérní rozhodnutí?
Vydat se cestou, kterou jsem se vydal.

Kdo v Česku vás inspiruje?
Richard Konkolski – protože se nám Čechům vzdáleného oceánu nebál.