J&T se vedle pěstování vína dalo i na chov slepic. Má pro ně chytré mobilní kurníky s fotovoltaikou
Finanční skupina vlastní tisíce slepic, ročně vyprodukuje asi dva miliony vajec, která dodává do obchodů. A slepičím trusem hnojí své vinice.
Kdákání slepic je slyšet na každé vesnici. V jihomoravských Pouzdřanech ale zvuk přichází z nezvyklého prostředí. Slepice sídlí v obrovském výběhu, kterému dominují tři domky připomínající maringotku. I přes velikost slepičí ohrady kvočny sedí v oněch třech zelených domcích. Až vyzobou všechnu trávu kolem sebe, posunou je chovatelé zase o kus dál. Mají totiž mobilní kurníky.
Onen nezvyklý obrázek je vidět jen kousek od právě rekonstruovaného sídla vinařství Kolby. To nedávno koupila firma J&T finančníka Patrika Tkáče a přistoupila k rozsáhlé renovaci. Firma vlastní i pozemek, který je jen o pár set metrů dál a místo toho, aby ho nechala prázdný, umístila sem tři zmíněné kurníky. O obojí se stará vinař Vlastimil Nešetřil.
Byť je mobilní kurník vymoženost jednoduchá a na první pohled má poměrně blízko k maringotce, je to poměrně sofistikovaná záležitost. Kurník je autonomní, na střeše má fotovoltaiku. Počítač řídí ventilaci, teplo nebo chlazení, hlídá i stav vody a krmiva v zásobnících a upozorňuje na neobvyklé situace. Slepice pak chodí snášet vajíčka na speciální pás, který po snášce zapne obsluha a vajíčka po něm vyjedou z kurníku rovnou do třídírny. Tam se zkontrolují, zabalí a míří do obchodu.
„Kurník můžete zaháknout za traktor a odtáhnout ho, kam budete potřebovat. Slepice sice trávu asi do dvou týdnů sežerou, zároveň ale taky půdu pohnojí, takže tam vyroste zas,“ popisuje Nešetřil. Vajíčka tady, v takzvané Pouzdřanské stepi, produkují už víc než rok. V jednom kurníku je až dva a půl tisíce slepic, dohromady jich má Kolby 7 400.
Podle Nešetřila dnes patrně neexistuje ekologičtější forma, jak chovat slepice ve velkém. Zásadní otázku světa, tedy jestli bylo dřív vejce, nebo slepice, tu sice nevyřešili, dali tu ale jasně najevo, že slepice má větší hodnotu, než jakou jí přisuzují klecové chovy.
Podle toho také vypadají vejce. V současné době produkuje Kolby ta s označením 1. To znamená, že jde o vejce od slepic ve volném výběhu. Lepší už jsou jen vejce s označením nula. Ta jsou z ekologického chovu. A právě k tomu Kolby míří.