K byznysu s elektronickými podpisy přišel jako slepý k houslím. Teď projekt Lukáše Vaněčka míří na první miliony v tržbách

Peter BrejčákPeter Brejčák

vanecek

Šéf Elektronického podpisu Lukáš Vaněček

Když chce firma soutěžit ve veřejných tendrech, podepsat dotační program, ale často jen komunikovat s úřady a státní správou, potřebuje v některých případech kvalifikovaný certifikát, tedy možnost elektronicky podepisovat dokumenty či pracovat s příslušnými aplikacemi. V takovém případě může jít daná firma za jednou ze tří akreditovaných certifikačních autorit: První certifikační autoritou, eldentity nebo na Českou poštu (služba PostSignum), kde si musí vystát frontu a všechny smlouvy a dokumenty vyplnit sama.

„Pokud bude mít štěstí, potká tam někoho, kdo tomu rozumí, a zřizováním tak stráví jen několik hodin. Pak si ještě dalších několik hodin bude všechno nastavovat na počítači,“ popisuje Lukáš Vaněček. „Když jsem to dělal poprvé, strávil jsem tím reálně celý den,“ pokračuje ve vyprávění pro CzechCrunch.

Lukáš Vaněček chce společnostem i fyzickým osobám tyto starosti ušetřit. Proto odbavení všech souvisejících záležitostí nabízí jako službu ve své příhodně se jmenující firmě Elektronický podpis.

Proces funguje jednoduše – za klientem dorazí konzultant kamkoliv po republice, připraví veškerou smluvní dokumentaci, nainstaluje související programy, případně přidá nezbytný hardware jako čipovou kartu nebo USB token. Většinou se to všechno (včetně vystavení certifikátu a vysvětlení fungování) stihne do hodiny a zástupce Elektronického podpisu pak už jen dokumentaci odevzdá České poště.

ep-screen

„Krása spočívá v tom, že člověk nemusí nikam chodit. Tuhle příšernou byrokracii, kterou spousta lidí dennodenně podstupuje, nemusí vůbec řešit, nechá ji kompletně na nás a do hodiny má všechno plně funkční,“ říká Vaněček s tím, že celý proces přitom podléhá přísným bezpečnostním podmínkám a ověřování totožnosti dané osoby.

I když jde na první pohled možná o malou a jednoduchou službu, za celým procesem se skrývá ziskový byznys. Firma podle vyjádření svého vlastníka meziročně z hlediska tržeb dvojnásobně vyrostla na jednotky milionů a daří se jí růst i nadále – služby Elektronického podpisu za poslední rok využilo přes 500 klientů. Zároveň však devětadvacetiletý podnikatel jedním dechem přiznává, že vzhledem k povaze tohoto produktu a byznysu není příliš potenciál na škálování za hranice Česka.

Vaněček se přitom k tomuto byznysu dostal v podstatě náhodou. Podnikání se věnuje už roky a aktuálně spoluvlastní například i digitální agenturu Digihive. Portfolio různých oborů, ve kterých působí, se však snaží diverzifikovat. „Doba stále více nahrává tomu, aby člověk stál na více pilířích,“ říká s tím, že ve všech oborech využívá své znalosti online prostředí a toho, jak cílit na zákazníky.

Před necelými třemi lety na jednom fóru narazil na prodejní nabídku Elektronického podpisu. „Viděl jsem, že z čísel, které firma dosahovala, se dá dosáhnout i deseti- nebo dvacetinásobku. Tak jsem to koupil a přišel k tomu jako slepý k houslím,“ směje se Vaněček.

Prvních několik měsíců po získání portálu se věnoval orientaci v oboru, zasahuje do něj totiž národní i evropská legislativa, navíc se v ní průběžně mění podmínky. Valuace firmy při prodeji byla však opravdu nízká a vydělávat tak začal téměř okamžitě. „Původní majitel se tomu dále nechtěl věnovat a exit pro něj byl logický krok,“ říká Vaněček a dodává, že na odhadované tržby se mu postupně podařilo dostat.

Aby mohl byznys firmy nějakým způsobem škálovat, rozhlíží se i po dalších souvisejících oborech, z nichž zmiňuje oblast HSM (Hardware Security Modul). Zjednodušeně řečeno jde o velký kus „železa“, který se napojí do systémů, přesněji řečeno spisových služeb úřadů, nemocnic či magistrátů, kde pak ověřuje, podepisuje a pečetí dokumenty.

lukas-vanecek

Lukáš Vaněček

Každý dokument, který v orgánu státní moci vznikne, by totiž měl být při komunikaci s třetí stranou jednoznačně podepsaný nebo zapečetěný tak, aby bylo zřejmé, kdo jej vytvořil, podepsal nebo odeslal.

„V tomhle se dostáváme do pestřejšího oboru, nejde o jednu instalaci, ale také o dodání hardwaru, průběžný servis, implementaci, upravení směrnic a podobně. V této oblasti do určité míry polezeme do zelí zavedeným hráčům, kteří už na poli státní správy jsou, a určitě nebudou rádi,“ usmívá se Vaněček. „Je to jedna z cest, kam se můžeme rozvíjet.“

Firmu přitom částečně nakopla i letošní pandemie koronaviru, kvůli které muselo mnoho společností přejít na online dokumentaci nebo zabezpečit vzdálený přístup. Během jarního lockdownu sice došlo k poklesu poptávky, po uvolnění opatření však také přišel o to rychlejší růst.

O řešení Elektronického podpisu se přitom stále více začínají zajímat i firmy, které to nepotřebují kvůli komunikaci se státní správou, ale k prostému zjednodušení papírování a podepisování smluv například s dalšími společnostmi. Elektronický podpis je totiž zakotvený v zákoně a vymahatelný i u soudu.

„Doba, která nastala, podobným řešením nahrává. Firmy vyjíždějí ze zajetých kolejí, dělají změny v procesech, učí se pracovat vzdáleně. Digitalizace procesů je jednou z možností. Celý trh, ale i státní správu, však čeká ještě dlouhá cesta,“ hodnotí Vaněček na závěr celou situaci.

Partnerem článku a CzechCrunche je společnost Elektronický podpis. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.