K čemu je fotosyntéza? Přece k tomu, aby bylo krásně, ukáže výstava ze světa jedniček a nul
V pražské Kunsthalle se představí talentovaní mladí tvůrci ze světa digitálního umění. K vidění budou díla Ondřeje Zunky nebo Filipa Hodase.
Ve světě digitálního designu a umění patří Ondřej Zunka k osobnostem, které stojí za to sledovat. Ostatně když se v New Yorku loni otevřela první kamenná galerie zaměřená na NFT, byl jedním z těch, jejichž díla byla v prostoru na náměstí Union Square k vidění. Teď se na něj, respektive na jeho tvorbu budou moct fyzicky přijít podívat i zájemci v Praze. A nejen na něj.
Ambicí Kunsthalle, za níž stojí miliardář Petr Pudil se svou manželkou, bylo zřídit v Praze respektovanou, progresivní galerii, která bude umění ukazovat v jeho plné šíři. A výstavou Invisible Forces (česky Neviditelné síly) přesně toto činí – ukazuje díla mladých českých umělců, kteří tvoří primárně v digitálním prostoru.
S dramaturgií výstavy pomáhali kurátorce Kunsthalle Ivě Polanecké také tři odborníci z festivalu Signal, protože exhibice je zahrnuta do programu této přehlídky, která bude v Praze probíhat od 13. do 16. října. Díla vybraných mladých umělců budou v Kunsthalle, konkrétně v jejím experimentálním prostoru Aw! Lab, ale k vidění mnohem déle, a to až do 21. listopadu.
Invisible Forces je rozšířením instalace Photosystem II, kterou tvoří série velkoformátových projekcí Ondřeje Zunky. Jak uvádí propagační materiály, díla „představují fenomén fotosyntézy. Interaktivní dílo reaguje na pohyb návštěvníků. Nahlédnutí do tajů dokonalých systémů, jako je fotosyntéza, dokáže překvapit.“