K věci: Banky zkouší s digitálním dolarem překonat jednu z největších nevýhod blockchainu
Kryptoměny nemají nejlepší pověst, jak by ale v digitální podobě mohla fungovat reálná měna? Právě to teď testují v USA.
Americká centrální banka a další instituce zkouší fungování digitálního dolaru
Co se stalo: Americká centrální banka Fed spustila ověřovací fázi konceptu digitálního dolaru na blockchainu za účasti velkých finančních institucí. Cílem je otestovat regulovanou platformu na digitální peníze, která by umožnila spolupráci různých blockchainů. Úspěch by znamenal zásadní vylepšení infrastruktury finančního trhu, která je pro další inovace zásadní.
K věci. Dnešní doba je rychlá a informací je tolik, že ty zásadní můžou zapadnout. V novém formátu rychlých komentářů proto vypichujeme to nejdůležitější, co byste o aktuálních událostech měli vědět. A zasazujeme je do kontextu.
Proč je to důležité: Jedním z nejznámějších použití blockchainu jsou dnes kryptoměny. Ty se ale netěší zrovna nejlepší pověsti. Tento test konceptu RLN (regulated liability network neboli regulovaná síť závazků) znamená, že se technologie blockchainu dostává dále do tradičního finančního světa, propojuje se s ním a chce otevřít dveře inovacím – v tomto případě mimo jiné ve finančním vypořádání. Mohlo by to pro nás jako uživatele časem znamenat fungování plateb 24/7, ale i efektivnější regulaci blockchainových a kryptoměnových projektů ve financích, a tedy i méně bolestivých krachů, jako je čerstvý pád burzy FTX.
Na co se zaměřit: Nacházíme se v době, kdy fungování vlastní měny na blockchainu (přesněji na DLT, takzvané technologii distribuované účetní knihy) testují v Číně, Austrálii i USA. Mluvíme o Central Bank Digital Currencies (CBDC) neboli v české lokalizaci o „digitálních měnách národních bank“. Důležité je, že inovace umožněné využitím DLT se dostávají do institucionálních a korporátních operací, kde mohou dále pomoci zefektivnit práci lidem a ušetřit jim náklady. Velkým milníkem snad brzy bude, že se to bude dít na regulovaných základech.
Mezi řádky: Jednou z nejviditelnějších iniciativ podobného modelu byl projekt společnosti Facebook, nyní Meta, pod názvem Libra (později Diem). Jednalo se o návrh platebního systému postaveného na konsorciálním blockchainu (to je blockchain, kde je k práci s ním nutné povolení provozovatele) a stablecoinu (kryptoaktivu, jehož hodnota zůstává stabilní vůči externí třídě tradičních aktiv – například dolary, eura, koruny). Projekt měl globální ambice spojené s uživatelskou základnou obrovské sociální sítě, ale byl definitivně ukončen v lednu 2022 a prodán společnosti Silvergate.