Kaliningrad je Česko. Internet čelí invazi vtipů o Královci, zapojila se Alza, Rohlík i ministr Lipavský
Proč se všude žertuje o Kaliningradu neboli Královci? Může za to Přemysl Otakar II., Vladimir Putin a Twitter.
Začalo to polským vtipem. Tamější recesista s přezdívkou „internetový papež“ před týdnem na Twitteru prohlásil, že „je čas rozdělit Kaliningrad tak, aby naši bratři Češi měli konečně přístup k moři“. Přidal k tomu mapu kousku Ruska, který coby takzvaná exkláva odtržená od zbytku země leží mezi Polskem a Litvou. S čárou rozdělující území na polskou a českou půlku. Jenže pan papež má dvacet tisíc sledujících a jeho vtip doputoval i k českému europoslanci Tomáši Zdechovskému, který ho přesdílel. A začala invaze.
O sedm dní, desítky tisíc lajků a několik tisíc retweetů později se tohle tsunami vtipů na téma anexe Královce vylilo z vod Twitteru na celý český (a polský) internet. Pokud jste se zrovna vrátili z meditačního výletu v Tibetu, kde jste prováděli digitální detox bez přístupu k webu, a absolutně netušíte, proč se všude vtipkuje o Královci nebo o letadlové lodi Karel Gott, stačí se vrátit krátce v čase. Jen do třináctého století.
Současný Kaliningrad, jenž patří Ruské federaci, v roce 1255 založili křižáci z Řádu německých rytířů jako Königsberg neboli Královec. A to jako poctu českému králi Přemyslu Otakarovi II., který stál na jejich straně během tažení proti pruským pohanům. Jako část Pruska byl následně součástí Německa, ale po druhé světové válce připadl Sovětskému svazu a i později zůstal ruský.
A teď, tedy v době, kdy se Putin a jeho pohůnci ohánějí kdovíjakými nároky na části Ukrajiny a pochybnými referendy o jejich připojení k Rusku, se ona středověká epizoda a české spojení s Kaliningradem staly základem internetového fenoménu, jaký čeští uživatelé dlouho nepamatují. Reakcí na tragický konflikt na Ukrajině a ruskou agresi jsou tentokrát memy a humor.
Vítejte na oficiálním profilu Královce ??. Po úspěšném referendu se 97,9 % obyvatel Kaliningradu rozhodlo pro sloučení s Českou republikou a přejmenování Kaliningradu na Královec.
— Královec ?? (@KralovecCzechia) October 4, 2022
Nárok Česka na Kaliningrad si už týden žije vlastním životem. Ba co víc, posiluje na intenzitě. Petice za vyhlášení referenda o připojení Kaliningradu k Česku měla ke středečnímu poledni na třináct tisíc podpisů. Což o to, náhodných petic jsou na internetu veletucty. Jenže obdobná petice vznikla i na Portálu občana.
Především Twitter je pak recesistického obsahu plný. Polští a čeští uživatelé plodí jeden příspěvek, ve kterém ukazují českou budoucnost Královce, za druhým. Mapa Královeckého kraje s počeštěnými názvy? Nesmí chybět. Stovky fotomontáží osobností vyjadřujících se ke Královci? Samozřejmě. Vladimir Putin, na kterém operují odborníci z Nemocnice na kraji města? Ano.
Po vzoru oficiálních turistických lákadel Česka od agentury CzechTourism vznikla stránka Visit Kralovec i s twitterovým účtem, který nabral pětatřicet tisíc sledujících. „Královec je Česko. Po úspěšném referendu se 97,9 procenta obyvatel Kaliningradu rozhodlo připojit se k České republice a přejmenovat Kaliningrad na Královec,“ hlásí webová prezentace s popíchnutím namířeným na proruská referenda na Ukrajině.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsTuristický web Královce (a původně tweet polského uživatele) návštěvníky mimochodem láká i na zakotvenou letadlovou loď Karel Gott. Když už má Česko díky anexi Kaliningradu moře, musí mít totiž logicky i lodě. Výsostné vody českého lva tak hrdě brání muži a ženy z baltské flotily Námořnictva České republiky. Tedy přinejmenším opět na Twitteru, kde po vzoru účtu ministerstva obrany s uživatelským jménem Obrana tweetuje úřaduje Balt tweetuje.
Což je jen vstupní brána do přístaviště, do nějž vplouvá ponorka Helena Vondráčková a na vše dohlíží Petr Pavel proměněný z generála na admirála. Královecká vlna ale není dílem jen náhodných online žertéřů. Vezou se na ní i známá jména. A to dokonce některá z největších nejen na českém internetu, ale i mimo něj.
Alza tak v Královci spouští první AlzaBoxy. Zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič připomněl, že na seznamovském realitním portálu můžete vyhledávat nemovitosti „v nově připojených teritoriích“. Online supermarket Rohlík zase spustil doručování nejen „v Dolním Česku“, ale i novém regionu. Twitterový profil Brna ukazuje solidaritu a navzdory ztrátě pozice druhého největšího města republiky nechá vztyčit svou chloubu v podobě orloje v Královci.
Máme první 4 AlzaBoxy v @KralovecCzechia ❤. Jeden přímo vedle katedrály a další po proudu Pregoly až k Viselskému zálivu. Jak jste zvyklí: ráno objednáte, odpoledne vyzvednete ? #kralovec pic.twitter.com/OLzHAL83kk
— Alza.cz (@Alzacz) October 5, 2022
Ale protože současná geopolitická situace je více než vyhrocená, musely se vyjádřit i ozbrojené síly. A to jak kybernetické velitelství, tak přímo Armáda České republiky. V online světě velice aktivní výsadkář Ivo Zelinka však trochu mírní horlivost. Doporučuje, aby se noví páni Královce drželi linie rozdělující oblast na polskou a českou polovinu po vzoru původního tweetu. Jenže těžko krotit nadšení, když se ke královecké otázce jasně vyjádřil i Ježíš, Syn Boží.
Internetový fenomén se dokonce začíná zhmotňovat i ve skutečném světě. Na pondělí 10. října naplánovali příznivci Královce akci před ruským velvyslanectvím v Praze, kde chtějí požadovat vypsání referenda o připojení Kaliningradu k Česku. Inspirací jim k tomu byla právě už zmiňovaná referenda, kterými se putinovské Rusko snaží legitimizovat svou invazi na Ukrajinu.
V záplavě za vlasy přitažených memů, vtipů a obrázků o Královci a českém přístupu k moři – které po týdnu už možná trochu získávají závan starších úlovků z Baltu – nicméně vyniká krátká, jednoduchá, vpravdě diplomatická zpráva ministra zahraničí Jana Lipavského: „Partnerství s našimi baltskými sousedy nikdy nebylo silnější.“