Kam směřuje fintech? Více regulací, méně startupů pro odložené platby, některé zkrachují, píše Kříž
Marek Kříž hodnotí stav globálního i českého fintechu. Popisuje, které oblasti čeká pozitivní vývoj a kde naopak můžeme očekávat problémy.
Finančně-technologický sektor zažívá posledních deset let boom, což se projevuje i na statistikách. Současné tržní valuace fintechových startupů ale ukazují, že letošní rok může být koncem tohoto trendu – a v oblasti se můžeme dočkat ochlazení. Takový je názor Marka Kříže, sériového podnikatele a spoluzakladatele společnosti Zaloto, která pomáhá napravovat pověst finančních specialistů a má tak z fintechu přímé zkušenosti.
Kříž v komentáři pro CzechCrunch popisuje aktuální dění a hodnotí, jaké segmenty v rámci fintechu čeká pozitivní, či negativní osud a přibližuje, proč tomu tak bude. „Fintech dospěl. Firmy po letech bezhlavého růstu buďto krachují – či klesají na hodnotě o více než 90 procent – anebo se konsolidují s bankami a dalšími firmami tradičního finančního světa. A to nejen ve prospěch bank, ale i obráceně,“ popisuje.
***
Několik statistik na začátek. Podle společnosti Deloitte se očekává, že příjmy fintechových společností budou letos atakovat hranici 179 miliard dolarů a do roku 2024 by měly vyrůst na 213 miliard dolarů (+ 19 procent). Od roku 2017 do letošního roku se potom příjmy přibližně zdvojnásobily (+ 97 procent). Zajímavé je sledovat rozpad napříč kontinenty. Zatímco příjmy těchto firem z Asie a Pacifiku vyrostly přibližně třikrát, příjmy fintechů z Evropy jen o přibližně 50 procent. A někde mezi tím jsou příjmy startupů z Ameriky (cca + 200 procent).
Další zajímavé statistiky se týkají venture kapitálového financování. Ten se podle portálu Statista.com mezi roky 2017 a 2018 zdvojnásobil a od té doby – nebýt roku 2020 – by se každoročně pohyboval nad úrovní 150 miliard dolarů (roční investice do firem v této oblasti). V letech 2019 a 2021 dokonce znatelně přesáhl 200 miliard dolarů. Z této částky mají na svědomí více než 50 procent americké startupy, viz CB Insights.
Zajímavé je sledovat také adopci fintech produktů napříč trhy. Podle studie od EY je jasné, že pro fintechové společnosti jsou velmi zajímavé asijské trhy v čele s Čínou, následuje Afrika a Latinská Amerika.
Co se bude dít?
Teď ke klíčovému. Co se bude dít s fintechy globálně a co s těmi českými? Vidíme ve světě několik trendů. Stále častěji vznikají různé variace využití decentralizovaných technologií v oblasti financí. Můžeme se bavit o web3, kryptotechnologiích nebo NFT. Další z oblastí jsou platformy a takzvaná tržiště, neboli marketplaces. Mobilní peněženky. Insurtechy neboli startupy inovující pojišťovnictví. A mohl bych pokračovat.
Jako vždy a všude, ani zde nemůžeme generalizovat. Fintech není to jediné, co v budoucnu přežije, zároveň se nestane to, že by fintechové firmy v roce 2022 zkrachovaly a prosadilo se jen původní bankovnictví, jak jsme jej znali před dvaceti lety. Minimálně pro druhé z tvrzení nahrává fakt, že 20 procent startupů, které se dostaly do běhu letošního prestižního akcelerátoru Y Combinator, je právě z fintechu.
Fintech dospěl. Firmy po letech bezhlavého růstu buďto krachují – či klesají na hodnotě o více než 90 procent – anebo se konsolidují s bankami a dalšími firmami tradičního finančního světa. A to nejen ve prospěch bank, ale i obráceně. Startupy proto musí začít dělat to, co je v ostatních kruzích běžné – lobbovat u politiků a zapojovat se do politické diskuze. Příkladem budiž kryptoburza Coinbase a jejich implementace nové funkce do aplikace, kde zobrazují stanoviska jednotlivých politiků v otázkách regulace kryptoměn.
Pár příkladů M&A za všechny: Square koupilo službu Afterpay (fungující na principu „kup teď, zaplať později“). Klarna akceptovala investiční kolo při valuaci o 85 procent nižší než loni. SoFi koupilo malou americkou banku Golden Pacific Bancorp.
Co se bude dít s jednotlivými segmenty fintechu?
Platformy či tržiště (české příklady: Upvest, Zaloto) – Zakladatel firmy SoFi, která je oblíbenou mezi českými akciovými investory, se po odchodu z této neobanky rozhodl pro kryptosegment a založil společnost Figure, která umožňuje uživatelům využít své kryptoměny jako kolaterál při poptávání hypotéky či běžného úvěru.
Dalším příkladem z této oblasti je německý startup s valuací přes čtyři miliardy eur Wefox, který vyvíjí platformu pro propojování pojišťovacích makléřů a jejich zákazníků. Jedná se o segment, ve kterém vidím budoucnost, protože pro banky a pojišťovny je prakticky nemožné stát se nezávislou třetí stranou ve vztahu s klientem, byť se o to některé – i u nás – snaží.
Wealth management se dá provádět za nižších nákladů pro klienta – V českých podmínkách známe Portu, Fondee nebo Indigo od společnosti Patria. V zahraničí Titan, Betterment nebo Wealthfront. Startupy, které dělají investování dostupnější a srozumitelnější pro větší masu uživatelů.
V Česku není stále běžné investovat volné prostředky na akciových či dluhopisových trzích, nicméně když už se tak děje, zvykli jsme si tyto investice provádět přes finanční poradce či bankéře a jimi zprostředkované investice do velkých fondů. To v určitých případech určitě není špatně, ale pro jednotlivce, kteří si chtějí investice více vybírat (a stále neinvestovat do jednotlivých titulů), nabízí skvělou službu právě zmiňované startupy, které ji nabízí s menšími poplatky za správu.