Kamala Harris dokázala otočit trapnost ve svůj prospěch. Trump působí okoukaně, říká expert na USA

Kamala Harris jede na vlně, najednou vypadá jako kandidátka změny. Do listopadu to ale bude těžké udržet, tvrdí publicista Matěj Schneider.

0Zobrazit komentáře

Donald Trump je nervózní. Na červencový atentát a jeho ikonickou fotku se téměř zapomnělo, média ovládla výměna demokratického prezidentského kandidáta, když z boje o Bílý dům odstoupil Joe Biden a jako náhradnici určil svou viceprezidentku Kamalu Harrisovou. V aktuálních průzkumech republikán už několik procentních bodů ztrácí. Kdo vlastně je dosud „neviditelná“ politička? A představuje levicovou hrozbu, jak ji vykreslují republikáni i někteří evropští komentátoři?

„Kamala Harris není levicová extremistka, naopak. Když se podíváte, jak její kariéra stoupala ze San Francisca až do federální politiky, uvidíte především někoho, kdo je velice ambiciózní. Moc dobře chápe, kdo jsou důležití lidé, kteří jí mohou pomoci,“ říká Matěj Schneider, odborník na americkou politiku, v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým.

„Jestli chce Donald Trump Kamalu kritizovat před částí méně ideologicky zaměřených voličů, měl by poukázat především na tuhle vlastnost ‚kam vítr, tam plášť‘,“ dodává autor podcastu Redneck, kde se americké politické scéně pravidelně věnuje. To, co republikánům fungovalo v kampani proti Hillary Clintonové, například vysmívání se vzhledu, ženství nebo povaze, v letošním souboji podle Schneidera fungovat nemusí – naopak se mohou potázat se zlou.

„Kampaň Kamaly Harrisové dokázala hodně trapných momentů obrátit ve svůj prospěch, ten cringe se nebojí přiznat, působí to celé víc domáckým dojmem. Spousta Američanů v ní uvidí třeba své vlastní matky. A všichni víme, že lidé, kteří se navezou do vaší matky, úplně dobře nedopadají,“ podotýká publicista.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Trump má pozici těžší také proto, že vedle Harrisové působí jako okoukaný kandidát. Politička, která přitom už čtvrtým rokem bez výraznějších výsledků působí v Bílém domě, najednou vedle něj vypadá jako kandidátka změny. Ve viceprezidentském angažmá přitom podle Schneidera často působila toporně až neviditelně a v některých rozhovorech na celkem očekávatelná politická témata i nepřipraveně.

„Viceprezidentská pozice je dost divná, člověk musí hrát ty druhé housle a podporovat hlavního muže nad sebou, nenastavuje vlastní agendu. Jedna z prvních věcí, na které se ona vrhla nebo která jí spadla do klína jako dost škaredý danajský dar, byla migrační politika. S tou si nedokázal poradit ani Trump, protože svou slavnou zeď nedostavěl – ale pořád jde o velký problém, který není dobré mít na talíři,“ připomíná Schneider.

JD Vance? Možná by se dnes Trump rozhodl jinak

Pozornost se tak v posledních týdnech upřela také na viceprezidentské kandidáty. Guvernér Minnesoty Tim Walz, kterého si vybrala demokratická kandidátka, je podle Schneidera příkladem politika, který ekonomicky-populistickou politikou dokáže zvítězit i na rurálním Středozápadě. Prosadil třeba zvýšení minimální mzdy či školní obědy zdarma.

Na druhé straně JD Vance měl symbolizovat mladší, neokoukaný trumf Donalda Trumpa v souboji se starším Joem Bidenem. Jenže karty se rozdaly znovu a demokraté přišli s mediální nálepkou, která se uchytila – mladý senátor z Ohia je podle nich weird, divný.

matejschneider

Foto: CzechCrunch

Publicista a autor podcastu Redneck o americké politice Matěj Schneider

„Začátek JD Vance nebyl úplně šťastný, vyplavala na něj spousta očekávatelných věcí o tom, jak je zapojený v trumpistickém podhoubí, které občas produkuje celkem bizarní myšlenky. Spekulovalo se, jestli by se Trump dnes nerozhodl pro jiného kandidáta, možná tam byl i vliv atentátu a rodinného prostředí, které se kolem něj semklo. Ví se, že JD Vance se velmi přátelí s Donaldem Trumpem mladším. Ale Vance je chytrý politik a v posledních rozhovorech se snaží ukázat svou vlídnější tvář,“ dodává Schneider.

Pusťte si celý rozhovor. Dozvíte se v něm také:

  • Který kandidát by více sedl evropské a české zahraniční politice?
  • Jaký vliv může mít v amerických prezidentských volbách Elon Musk, který s Trumpem nedávno udělal rozhovor?
  • Je v ekonomických otázkách kovanější podnikatel Trump, nebo technologickým korporátům nakloněná Harris?
  • A trpí američtí voliči výraznější amnézií než Evropané?

Navštívili jsme nezvládnutou youtuberskou akci v Praze a popsali dopady kauzy okolo Brašnářství Tlustý

Jako každou neděli vám přinášíme pravidelný přehled toho nejzajímavějšího, co jsme v končícím týdnu na CzechCrunchi napsali a natočili.

weekly-5

Foto: Jon Mariánek (YouTube) / Crestyl / Nakup na Dobro

Zásadní zprávy týdne

0Zobrazit komentáře

Taky jste měli v posledních dnech pocit, jako byste se vařili ve vlastní šťávě? Své o tom vědí tisíce lidí, kteří tento týden byli na pražské akci youtubera Jakea Paula. Horko bylo neúprosné a s koncem olympiády skončila i pohodlná indoor aktivita u televize, která byla víceméně mimo paprsky slunce. Neznamená to však, že bychom najednou na CzechCrunchi zpomalili. Věnovali jsme se dál kauze kolem Brašnářství Tlustý a potenciálním dopadům slov majitele na budoucnost celé značky. A podívali se i na pozitivní příběh influencerky Nikol Leitgeb, která chce svůj vliv využít pro dobro.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání

🥵 Hodiny v pražském horku. Na Jakea Paula čekaly tisíce lidí, setkání ale zkazila amatérská organizace

👍 Jeden z největších projektů v centru Prahy je částečně u konce. Savarin otevře v září

🧬 Čip od Neuralinku dostal druhý pacient. Ten první schopnost ovládat počítač myslí z většiny ztratil

❤️ Na Instagramu pomáhá vybírat miliony. Teď influencerka Nikol Leitgeb vstupuje do dobro e-shopu

👕 Travis Scott i The Weeknd oblékli mladou českou značku. Ke světovému renomé jí stačil sotva rok

Souhrn těch nejzajímavějších zpráv sepisujeme každý týden do newsletteru Weekly, k jeho odběru se můžete přihlásit v boxu výše nebo zde.