Kanceláře, obchody a přístaviště s náplavkou. V pražských Holešovicích vzniká nový moderní komplex
Pražské Holešovice prochází poslední roky značnou proměnou a nyní se dostane na řadu také tamní vlaková zastávka a její okolí. Na jedné straně je poměrně stará budova nádraží, na druhé už dlouho jen z většiny prázdný brownfield s pozůstatky průmyslové zóny. To se brzy zásadně změní. Už v roce 2023 tam má být položen poslední kámen kancelářského projektu Port7, jehož plány obsahují i velký veřejný prostor s obchody, restauracemi a kavárnami.
Developerská firma Skanska se stavbou na nábřeží Vltavy u Trojského mostu právě začala a má ambice z ní udělat nové centrum Holešovic. Dominovat mu bude moderní kancelářská budova s pronajímatelnou plochou o výměru necelých 28 tisíc metrů čtverečních, která vyroste jako první. Později se k ní připojí ještě další dvě menší.
Na celkové ploše 35 tisíc metrů čtverečních se má potkávat práce s volným časem, takže kromě kanceláří má nabídnout dostatek prostoru i pro maloobchod nebo gastronomii. Port7, jak se projekt jmenuje, ale bude z pohledu veřejnosti nejzajímavější v bezprostředním okolí trojice hlavních budov. Vznikne tam kompletní centrum služeb třeba s obchodem s potravinami, bistry, kadeřnictvím, fitness centrem a lékárnou.
Vše bude propojovat rozsáhlá plocha plná zeleně, kde bude možné se procházet po promenádě, odpočinout si na trávě poblíž Vltavy nebo navštívit kavárnu. „V rámci projektu vytvoříme nejen kanceláře, obchody a služby, ale i dvouhektarový veřejný prostor plný zeleně s promenádou podél řeky, příjemným posezením a řadou sportovišť,“ popisuje manažer projektu Skansky Martin Machů.
Zásadní revitalizací má projít i samotné pobřeží, které v současnosti není nijak zvlášť atraktivní. Součástí promenády bude i cyklostezka, ze které půjde snadno sjet přímo k nové náplavce s přístavištěm pro malé lodě. „Nová náplavka přitáhne pozornost jak našich budoucích nájemců, tak obyvatel Holešovic a ostatních čtvrtí,“ dodává Machů.
Skanska atraktivitě projektu věří dostatečně na to, že se ho rozhodla zahájit spekulativně, tedy bez předem zajištěných zájemců. Jak vysvětluje deník E15, zvlášť v aktuální době jde o poměrně netypické řešení, protože banky na projekty s takovým přístupem zpravidla neposkytují úvěry. Mezinárodní developerská firma ale vždy využívá jen vlastní finanční zdroje a operuje se schopností vzbudit dostatečný zájem nájemníků.