Kapitán posledního letu ČSA hovořil o smutné povinnosti, na Ruzyni pověsili vlajku na půl žerdi
Po sto letech se aerolinky ČSA loučí se světovým nebem. Značka po finančních potížích přechází pod Smartwings, které převezmou i všechny její lety.
Dámy a pánové, hovoří kapitán. Na palubě posledního komerčního letu Českých (a dříve Československých) aerolinií pod kódem OK zavládlo v sobotu večer ticho, když pilot oznamoval symbolické zakončení éry jednoho z nejstarších světových dopravců. V projevu kapitán letadla poděkoval nejen cestujícím, ale i všem zaměstnancům ČSA za jejich odhodlání a službu, která obstála v nespočtu historických zvratů, od okupace přes divoká devadesátá léta až po boj proti terorismu.
Pilot posledního letu OK767 v projevu popisoval, jak české aerolinie přežily různá historická období, přes rozdělení republik až po boj s pandemií koronaviru, která pro ně byla nakonec osudná. Z jeho hlasu byla cítit značná dávka nostalgie i hrdosti. „Dnes po bezmála 101 letech přistál poslední let Českých aerolinií zde na letišti v Praze,“ znělo z kokpitu.
Kapitán posledního letu promluvil i přímo k těm, kteří v ČSA našli při cestování důvěru. „Já bych chtěl jménem všech současných i bývalých zaměstnanců ČSA poděkovat vám, našim cestujícím, že jste nám vždy důvěřovali a usedali do našich letadel s pocitem jistoty a bezpečí, které jsme vám s radostí a láskou poskytovali,“ řekl s tím, že se s posledním letem ČSA pod kódem OK uzavírá celá epocha.
Kromě nostalgie dal kapitán průchod i všudypřítomnému pocitu hořkosti, který konec letů ČSA doprovází. „Bohužel historie a tradice byla přemožená rozhodnutím majitelů ukončit provozní licence společnosti, a tím je vlastně ukončení provozu pod značkou OK k dnešnímu dni,“ pronesl a dodal: „Bylo nám smutnou povinností uzavřít tuto epochu a já osobně si z tohoto dne odnáším jen posílení svého přesvědčení, jak je důležité, aby se lidé v této zemi poučili z vlastní historie a chyby, které učinili, už neopakovali.“
🔊🔊🔊Poslechněte si hlášení po poslendím přistání letu OK v Praze…! pic.twitter.com/x3dcqdaLo9
— flyRosťa (@flyrosta) October 26, 2024
Na přistávací dráze už čekala i poslední rozlučka s pražskou řídící věží. Na frekvenci se ozvalo „Děkujeme za stovku let v oblacích!“, což symbolický let zakončilo. Poté, co letadlo přistálo v 21:55 na Letišti Václava Havla, cestující a posádka potleskem vyjádřili svou úctu.
Ředitel Úřadu pro civilní letectví David Jágr pak nechal u příležitosti konce ČSA stáhnout vlajky na Ruzyni na půl žerdi. „Zítra se uzavře něco, co tady bylo 101 let před námi. Byla to společnost, která něco znamenala. Nelze zasahovat do svobodného rozhodování právnických osob, ale pocity lze vyjádřit i během nastávajícího státního svátku. Nedělám to často, ale občas ta vlajka musí vlát níž,“ uvedl.
ČSA, která vznikla už v roce 1923, patřila mezi pět nejstarších leteckých společností na světě. V době svého založení létaly její letouny mezi Prahou a Bratislavou, tehdy ještě s otevřeným kokpitem a poštovním nákladem. S postupem času se aerolinky rozrostly a dostaly se na světové trhy, operovaly dálkové linky do Kanady, Spojených států i destinací jako Kuba a Vietnam.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs