Karlín jako na dlani. Nový bytový dům v pražské čtvrti ctí architektonickou i industriální tradici místa

Velká voda, která Karlín před více než dvaceti lety vypláchla, mu ve finále udělala službu. I díky ní teď na místě vyrostl netradiční bytový dům.

iconik-otv

Foto: BoysPlayNice

Dům zaplnil proluku v Sokolovské ulici

0Zobrazit komentáře

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se. V případě Karlína to platí zcela určitě. Když do této pražské čtvrti před dvaadvaceti lety přišla velká voda, jednalo se o zanedbanou a přehlíženou část metropole. Zafungoval však efekt Augiášova chléva a Karlín se díky povodním proměnil v žádanou lokalitu. V jedné z posledních proluk vzniklých kvůli velké vodě vyrostl Iconik, projekt devítipodlažního bytového domu, který má Karlín jako na dlani. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Dříve silně industriální čtvrť se v posledních dvaceti letech dočkala výrazné sociální, ale i architektonické proměny. Na hlavní třídě dnes žádané lokality vznikl dům, který svým vzhledem reflektuje historii místa, přičemž pracuje s některými prvky typickými pro vzhled čtvrti.

Architekti studia Edit! dostali za úkol navrhnout dům s byty vhodnými ke krátkodobému i dlouhodobému pronájmu, který bude přirozeně respektovat atmosféru místa. Museli přitom vycházet vstříc i požadavkům ze strany památkářů na ochranu městské kvality.

Studio proto navrhlo objekt tvořený ze dvou hmot reagující na původní dělení pozemku a strukturu městského bloku se střídavou výškou střech a říms. Zatímco užší objekt dostal devět nadzemních podlaží, o něco širší a zároveň nižší nabízí pater osm.

Fasáda pracuje s keramickým obkladem ve dvou odstínech, což obě hmoty vzájemně opticky odděluje. Tento plášť odkazuje na fasády karlínských bytových domů z 30. let minulého století a jeho lehce „narezlá“ vizáž zároveň připomíná industriální infrastrukturu místních výrobních závodů, které postupně vymizely.

Pro optické oddělení objemů byl u každé z budov zvolen také jiný rastr oken a lodžií. Ve spodní části levého objektu zaujme i systém předsazených hliníkových lamel, jež naznačují kontury původní historické budovy, menšího domku se světlou fasádou, který tu dříve stával.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Byty o dispozici 2+kk a větší mají vlastní lodžii či terasu přístupnou z obývacího pokoje, častěji však z ložnice. Tím bylo mimo venkovního posezení dosaženo také většího soukromí těchto prostor orientovaných na jih do Sokolovské ulice.

Prémiovější bytové jednotky s větší dispozicí a celoprosklenými obytnými místnostmi byly umístěny do horních podlaží. Nabízejí tak výhledy na Vítkov a střechy okolních karlínských domů. Poslední dvě patra jsou řešena jako dvoupodlažní penthouse se střešní terasou a bazénem. Směrem k přízemí se dále rozkládají byty 4+kk až 1+kk.

Tři podzemní patra ukrývají parkovací místa pro rezidenty, technické zázemí budovy a bytové sklepy. Přízemní prostory byly vyhrazeny ke komerčnímu využití. Jsou připraveny hostit restauraci či bistro, které mohou mít i zahrádku ve vnitrobloku.

Fronta na novou školku za 100 milionů. Ve Varnsdorfu vzbudila ohlas netradiční oválná budova

Nová školka se stavěla skoro čtyři roky – kromě potřebných přeložek termín otevření oddálil covid i válka na Ukrajině. Celý projekt stál 100 milionů.

Eliška NováEliška Nová

ms-vansdorf-6

Foto: Město Varnsdorf

Nová mateřská školka ve Varnsdorfu

0Zobrazit komentáře

Školky jsou v Ústeckém kraji nedostatkovým zbožím. Ta poslední, která se na konci února slavnostně otevřela ve Varnsdorfu, je tedy vítaná sama o sobě. Bonusem je to, že ji město svěřilo do rukou architektonického studia. Na severu tak vznikla netradiční školka pro padesátku dětí. Stavěla se skoro čtyři roky a celý projekt vyšel na sto milionů korun.

Škola má oválný tvar, třídy tak dokola obklopují travnatou venkovní elipsu uprostřed, díky čemuž se dovnitř dostává dostatek světla. Budova je postavená z betonu. Třídy, stejně jako kanceláře jsou vybavené dřevěným nábytkem a děti mají kromě nich k dispozici také zahradu s herními prvky, kde jsou vysázené stromy a keře. Kromě toho má školka také atrium, kde se mohou konat třeba divadelní představení. Součástí je ale také moderní gastroprovoz.

„Školka disponuje vstupním prostorem se šatnou, multifunkčním sálem s pianinem, na který navazují dvě oddělení celkem pro padesát dětí,“ uvádí pro CzechCrunch tiskový mluvčí města Tomáš Secký. Ačkoli slavnostně otevřená školka už byla, do plného provozu se dostane až během dubna.

„Půdorys ve tvaru elipsy s vnitřním atriem reaguje na přirozenou trajektorii běhu dítěte a hravost. Variabilita interiéru pak vychází vstříc potřebám dětí,“ popisuje studio RG architects, které za návrhem stojí. Architekt Radomír Grafek dodává, že návrh nebyl prvoplánový. Nejdřív prý vznikl jakýsi vláček, který by se vešel na pozemek.

„První skici sahají až do roku 2014, tehdy jsem měl v ateliéru studenta architektury, který stříhal různá kolečka. Byl jsem naštvaný, že nic nedělá a musím ho platit, pak jsme to ale dali dohromady, spojili to a vznikl nám z toho tento organický tvar školky,“ popisuje Grafek.

Město novou mateřskou školku zafinancovalo díky penězům z evropských dotací. Ze 100 milionů, které projekt stál, pokryly dotace 65 milionů. V posledních letech se díky finanční injekci z Evropy podařilo jen v Ústeckém kraji udělat až patnáct projektů výstavby, rekonstrukce nebo nákupu vybavení do mateřinek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ve Varnsdorfu to nebylo jednoduché. Se stavbou se začalo v roce 2020. Zatímco na začátku se stavaři potýkali s přeložkami sítí, pak přišel covid a konflikt na Ukrajině. S tím přišla inflace i vyšší ceny stavebního materiálu. „To všechno byly věci, které výstavbu školky komplikovaly a zároveň prodražovaly,“ uvedl místostarosta Varnsdorfu Jiří Sucharda.

Školka v Západní ulici bude fungovat jako odloučené pracoviště Mateřské školy Čtyřlístek. Novostavba je jednou z největších investičních akcí města za poslední dobu a ve městě byl o ni takový zájem, že ji před otevřením radnice otevřela k prohlídce pro veřejnost.