Karlín jako na dlani. Nový bytový dům v pražské čtvrti ctí architektonickou i industriální tradici místa

Velká voda, která Karlín před více než dvaceti lety vypláchla, mu ve finále udělala službu. I díky ní teď na místě vyrostl netradiční bytový dům.

iconik-otv

Foto: BoysPlayNice

Dům zaplnil proluku v Sokolovské ulici

0Zobrazit komentáře

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se. V případě Karlína to platí zcela určitě. Když do této pražské čtvrti před dvaadvaceti lety přišla velká voda, jednalo se o zanedbanou a přehlíženou část metropole. Zafungoval však efekt Augiášova chléva a Karlín se díky povodním proměnil v žádanou lokalitu. V jedné z posledních proluk vzniklých kvůli velké vodě vyrostl Iconik, projekt devítipodlažního bytového domu, který má Karlín jako na dlani. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Dříve silně industriální čtvrť se v posledních dvaceti letech dočkala výrazné sociální, ale i architektonické proměny. Na hlavní třídě dnes žádané lokality vznikl dům, který svým vzhledem reflektuje historii místa, přičemž pracuje s některými prvky typickými pro vzhled čtvrti.

Architekti studia Edit! dostali za úkol navrhnout dům s byty vhodnými ke krátkodobému i dlouhodobému pronájmu, který bude přirozeně respektovat atmosféru místa. Museli přitom vycházet vstříc i požadavkům ze strany památkářů na ochranu městské kvality.

Studio proto navrhlo objekt tvořený ze dvou hmot reagující na původní dělení pozemku a strukturu městského bloku se střídavou výškou střech a říms. Zatímco užší objekt dostal devět nadzemních podlaží, o něco širší a zároveň nižší nabízí pater osm.

Fasáda pracuje s keramickým obkladem ve dvou odstínech, což obě hmoty vzájemně opticky odděluje. Tento plášť odkazuje na fasády karlínských bytových domů z 30. let minulého století a jeho lehce „narezlá“ vizáž zároveň připomíná industriální infrastrukturu místních výrobních závodů, které postupně vymizely.

Pro optické oddělení objemů byl u každé z budov zvolen také jiný rastr oken a lodžií. Ve spodní části levého objektu zaujme i systém předsazených hliníkových lamel, jež naznačují kontury původní historické budovy, menšího domku se světlou fasádou, který tu dříve stával.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Byty o dispozici 2+kk a větší mají vlastní lodžii či terasu přístupnou z obývacího pokoje, častěji však z ložnice. Tím bylo mimo venkovního posezení dosaženo také většího soukromí těchto prostor orientovaných na jih do Sokolovské ulice.

Prémiovější bytové jednotky s větší dispozicí a celoprosklenými obytnými místnostmi byly umístěny do horních podlaží. Nabízejí tak výhledy na Vítkov a střechy okolních karlínských domů. Poslední dvě patra jsou řešena jako dvoupodlažní penthouse se střešní terasou a bazénem. Směrem k přízemí se dále rozkládají byty 4+kk až 1+kk.

Tři podzemní patra ukrývají parkovací místa pro rezidenty, technické zázemí budovy a bytové sklepy. Přízemní prostory byly vyhrazeny ke komerčnímu využití. Jsou připraveny hostit restauraci či bistro, které mohou mít i zahrádku ve vnitrobloku.

CzechCrunch Jobs