Karlínský startup má kanceláře inspirované hrou Minecraft. Prostor tvoří skulptura z dřevěných kostek

Architekti pro firmu Price (f)x vybudovali kanceláře přes dvě patra. Kromě inspirace Minecraftem je tu vůbec hravý svět. A tak tu je i skluzavka.

Eliška NováEliška Nová

kancelare-price-fx-11

Foto: Coll Coll

Kanceláře inspirované hrou Minecraft

0Zobrazit komentáře

Je to kostičkový svět, který plně ovládl mladší generaci. Minecraft je počítačová hra, jež se odehrává v otevřeném prostoru, hráč v ní má neomezenou svobodu pohybu a může si dělat, co chce. Teď se legendou inspirovali také architekti, kteří v pražském Karlíně navrhli kanceláře plné kostek. Ke konceptu došli vlastně náhodou, majitel nemá rád organické tvary.

Společnost Price f(x) přišla s potřebou rozšířit své dosavadní prostory. Místo stěhování se nakonec rozhodlo o tom, že využijí patro nad nimi, které se uvolnilo. „O nutnosti propojit obě patra novým schodištěm a vytvořit dvoupatrovou kancelář jsme klienta chvilku přesvědčovali. Říkali jsme, že to za to řezání betonem fakt stojí. Chtěli jsme kromě schodiště navrhnout výrazný element, atrakci, která bude vítat návštěvníky i zaměstnance,“ popisuje pro CzechCrunch architekt ze studia Coll Coll Šimon Kos začátek příběhu.

Výsledkem je dřevěná struktura uprostřed obou pater, která vypadá, jako by vypadla přímo ze známé hry. Tvoří ji totiž tisíce dřevěných pixelů. Stěžejním nápadem bylo podle Kose vytvořit uprostřed půdorysu funkční sochu. „Vyzkoušeli jsme pár přístupů a nejlepší nám přišlo vzít kvádr zabírající střed půdorysu daleko od oken a do kvádru vydlabat amfiteátry, grotty, schodiště a niky. Tvary těchto vykousnutých prostorů funkčně navazují na prostor kolem. Klientovi se navíc nelíbí organické tvary, a tak jsme zvolili variantu přísné hranatosti,“ líčí architekt.

Kostky o rozměru 40 x 40 x 40 centimetrů odpovídají přibližně rozměru a výšce sedáku tradiční židle, na jednotlivých kostkách se tak dá posedávat. Uvnitř obrovské skulptury se schovávají dva sklady, serverovna, jedna skříň na kancelářské potřeby, skříň s tiskárnou a v horním patře také sestava zamykatelných skříněk na osobní věci. Architekti se snažili využít všechny prostory, volné zůstaly jen ty s nosnou nebo akustickou funkcí.

kancelare-price-fx-4

Foto: Coll Coll

Jednotlivé kostky slouží také k sezení

„Minecraft nám byl inspirací nejen v kostkách, ale také po technické stránce výroby dřevěných voxelů, tedy 3D pixelů. Ve hře jsou renderovány jen viditelné plochy. Podobně jsou naše kostky duté a vyráběly se jen viditelné dílce. Na to jsme vytvořili jednoduchý 3D algoritmus, který se svou logikou blíží hře,“ vysvětluje Kos. Pocit, že jste uprostřed počítačové hry, dokreslují také světla. Připomínají obrazovku rozdělenou právě do jednotlivých pixelů. Je tu také světélkující podhled, který lze zahlédnout i zvenku a v noční krajině Karlína ho prý nelze přehlédnout.

Svět plný her dokresluje také skluzavka, kterou tu studio Coll Coll vybudovalo vedle schodiště. Prý si ji velmi přál klient a také ji používá. Podle architektů nic neobvyklého, jednu z prvních skluzavek měl ve svých kancelářích Google kolem roku 2010.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Architekti nové kanceláře vytvořili tak, aby se daly přizpůsobit novým návykům, které si lidé osvojili během pandemie. „Zvykli jsme si pracovat z kavárny, z domova z gauče nebo od barového pultu v kuchyni. Podařilo se nám pokrýt široké spektrum prostředí, ve kterém může docházet k setkávání, týmové práci i individuálnímu působení. Chtěli jsme vytvořit především prostředí pro kreativní práci a dialog, kde je možné vyřešit problém nebo výzvu klidně nad partičkou kulečníku nebo naopak v uzavřené, odhlučněné a izolované místnosti,“ říká architekt.

Kreativní prostředí nakonec doplňují také čtyři typy kancelářských a konferenčních židlí v různých místnostech přes kavárenské a barové židle až po křesla, gauče a čalouněné kostky, které jakoby vypadly ze struktury.

kancelare-price-fx-5

Foto: Coll Coll

V kancelářích sídlí společnost Price (f)x

Nové kanceláře fungují jak pro zaměstnance, tak i pro lidi, kteří přichází zvenčí. Architekti tak na jedné straně kladli důraz na potřeby těch prvních, aby mohli zvládat úkoly každodenního provozu. Zároveň jsou tady salonky nebo konferenční sál s gastrozázemím, které je možné rozdělit na dvě menší části.

Je tu vybavený bar stejně jako kavárna, kde se pravidelně pořádají společné snídaně a obědy. Ve firmě se totiž pravidelně setkávají nejen zaměstnanci, ale také obchodní partneři či klienti. To se může pohodlně dít i díky chytrému řízení. Technologie dokáže vyhodnotit, kde je kolik lidí, a podle toho také proudí do místnosti čerstvý vzduch či teplo a světlo.

CzechCrunch Jobs