Karlínský startup má kanceláře inspirované hrou Minecraft. Prostor tvoří skulptura z dřevěných kostek

Architekti pro firmu Price (f)x vybudovali kanceláře přes dvě patra. Kromě inspirace Minecraftem je tu vůbec hravý svět. A tak tu je i skluzavka.

Eliška NováEliška Nová

kancelare-price-fx-11

Foto: Coll Coll

Kanceláře inspirované hrou Minecraft

0Zobrazit komentáře

Je to kostičkový svět, který plně ovládl mladší generaci. Minecraft je počítačová hra, jež se odehrává v otevřeném prostoru, hráč v ní má neomezenou svobodu pohybu a může si dělat, co chce. Teď se legendou inspirovali také architekti, kteří v pražském Karlíně navrhli kanceláře plné kostek. Ke konceptu došli vlastně náhodou, majitel nemá rád organické tvary.

Společnost Price f(x) přišla s potřebou rozšířit své dosavadní prostory. Místo stěhování se nakonec rozhodlo o tom, že využijí patro nad nimi, které se uvolnilo. „O nutnosti propojit obě patra novým schodištěm a vytvořit dvoupatrovou kancelář jsme klienta chvilku přesvědčovali. Říkali jsme, že to za to řezání betonem fakt stojí. Chtěli jsme kromě schodiště navrhnout výrazný element, atrakci, která bude vítat návštěvníky i zaměstnance,“ popisuje pro CzechCrunch architekt ze studia Coll Coll Šimon Kos začátek příběhu.

Výsledkem je dřevěná struktura uprostřed obou pater, která vypadá, jako by vypadla přímo ze známé hry. Tvoří ji totiž tisíce dřevěných pixelů. Stěžejním nápadem bylo podle Kose vytvořit uprostřed půdorysu funkční sochu. „Vyzkoušeli jsme pár přístupů a nejlepší nám přišlo vzít kvádr zabírající střed půdorysu daleko od oken a do kvádru vydlabat amfiteátry, grotty, schodiště a niky. Tvary těchto vykousnutých prostorů funkčně navazují na prostor kolem. Klientovi se navíc nelíbí organické tvary, a tak jsme zvolili variantu přísné hranatosti,“ líčí architekt.

Kostky o rozměru 40 x 40 x 40 centimetrů odpovídají přibližně rozměru a výšce sedáku tradiční židle, na jednotlivých kostkách se tak dá posedávat. Uvnitř obrovské skulptury se schovávají dva sklady, serverovna, jedna skříň na kancelářské potřeby, skříň s tiskárnou a v horním patře také sestava zamykatelných skříněk na osobní věci. Architekti se snažili využít všechny prostory, volné zůstaly jen ty s nosnou nebo akustickou funkcí.

kancelare-price-fx-4

Foto: Coll Coll

Jednotlivé kostky slouží také k sezení

„Minecraft nám byl inspirací nejen v kostkách, ale také po technické stránce výroby dřevěných voxelů, tedy 3D pixelů. Ve hře jsou renderovány jen viditelné plochy. Podobně jsou naše kostky duté a vyráběly se jen viditelné dílce. Na to jsme vytvořili jednoduchý 3D algoritmus, který se svou logikou blíží hře,“ vysvětluje Kos. Pocit, že jste uprostřed počítačové hry, dokreslují také světla. Připomínají obrazovku rozdělenou právě do jednotlivých pixelů. Je tu také světélkující podhled, který lze zahlédnout i zvenku a v noční krajině Karlína ho prý nelze přehlédnout.

Svět plný her dokresluje také skluzavka, kterou tu studio Coll Coll vybudovalo vedle schodiště. Prý si ji velmi přál klient a také ji používá. Podle architektů nic neobvyklého, jednu z prvních skluzavek měl ve svých kancelářích Google kolem roku 2010.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Architekti nové kanceláře vytvořili tak, aby se daly přizpůsobit novým návykům, které si lidé osvojili během pandemie. „Zvykli jsme si pracovat z kavárny, z domova z gauče nebo od barového pultu v kuchyni. Podařilo se nám pokrýt široké spektrum prostředí, ve kterém může docházet k setkávání, týmové práci i individuálnímu působení. Chtěli jsme vytvořit především prostředí pro kreativní práci a dialog, kde je možné vyřešit problém nebo výzvu klidně nad partičkou kulečníku nebo naopak v uzavřené, odhlučněné a izolované místnosti,“ říká architekt.

Kreativní prostředí nakonec doplňují také čtyři typy kancelářských a konferenčních židlí v různých místnostech přes kavárenské a barové židle až po křesla, gauče a čalouněné kostky, které jakoby vypadly ze struktury.

kancelare-price-fx-5

Foto: Coll Coll

V kancelářích sídlí společnost Price (f)x

Nové kanceláře fungují jak pro zaměstnance, tak i pro lidi, kteří přichází zvenčí. Architekti tak na jedné straně kladli důraz na potřeby těch prvních, aby mohli zvládat úkoly každodenního provozu. Zároveň jsou tady salonky nebo konferenční sál s gastrozázemím, které je možné rozdělit na dvě menší části.

Je tu vybavený bar stejně jako kavárna, kde se pravidelně pořádají společné snídaně a obědy. Ve firmě se totiž pravidelně setkávají nejen zaměstnanci, ale také obchodní partneři či klienti. To se může pohodlně dít i díky chytrému řízení. Technologie dokáže vyhodnotit, kde je kolik lidí, a podle toho také proudí do místnosti čerstvý vzduch či teplo a světlo.

Podívali jsme se na Barrandovské terasy. Na podzim se apartmány v novostavbách dostanou na trh

Zatímco nové byty na skále už jsou téměř hotové, oprava historické restaurace Barrandovských teras bude dokončená až na konci příštího roku.

Eliška NováEliška Nová

barrandovske-terasy-13

Foto: Omnimedia

Barrandovské terasy ožívají

0Zobrazit komentáře

Na jejich otevření v roce 1930 přišlo asi padesát tisíc lidí. Oblíbené byly především mezi hvězdami první republiky, ostatně Barrandovské terasy byly dílem bratrů Václava a Miloše Havlových. Zatímco první byl stavebním podnikatelem, druhý byl známým filmovým producentem. Sláva teras postupně upadala, a když v roce 2001 shořel legendární bar Trilobit, definitivně jim odzvonilo. Teď se ale chýlí ke konci jejich oprava a nová výstavba.

Už na podzim by měly přijít na trh apartmánové byty, které vznikly ve dvou novostavbách. Jižní budova v podstatě kopíruje stav, který tu byl kdysi. Dům má tvar vlnovky, dřív se tu ve stejném místě vlnil dřevěný plot. Částečně stavba stojí v místě slavného Trilobitu – kde byl, je poznat podle toho, že se tam nová budova navyšuje o jedno patro. Jižní vlnovka má světlou fasádu a dohromady tu bude šestnáct apartmánů od dvou místností až po 6+kk včetně mezonetů.

Druhá budova je na severní straně, má černou fasádu, uprostřed atrium s vyhlídkou na pavlače a vchody do jednotlivých bytů. V černé lichoběžníkové stavbě by mělo být dohromady 45 apartmánů od jedné místnosti s kuchyňským koutem až po 5+kk. Střechy obou budou osázené zelení.

Původní plány vystavit tu hotel s kongresovým sálem vzaly za své a investor, kterým je od roku 2006 liberecký podnikatel řeckého původu Michalis Dzikos, se rozhodl obě novostavby věnovat dlouhodobému pronájmu. Výhled je odsud stále fascinující, nemá ale takové kouzlo jako kdysi. Problémem jsou především dopravní stavby, které Barrandovské terasy obklopují. Ze dvou stran jsou rychlostní silnice, ze třetí železnice. „I kvůli tomu nebyla obnova původní funkce, kdy bylo místo známým výletištěm, možná. Okolí se zkrátka změnilo,“ říká k tomu architekt Ladislav Kuba z brněnského ateliéru Kuba & Pilař architekti, které mělo barrandovské novostavby na starosti.

barrandovske-terasy-2

Foto: Omnimedia

Na barrandovskou skálu se má vrátit už na podzim život

I tak chtěli architekti navázat na architektonickou, společenskou a estetickou kvalitu místa. Stěžejní bylo napojení na původní historickou budovu restaurace, která jediná z dob zašlé slávy zbyla. Zatímco novostavby jsou téměř před dokončením a v září by se nabídky měly dostat na trh, oprava historické budovy stále trvá. Ta by si funkci měla uchovat, to znamená, že až se znovu její brány otevřou, bude tu francouzská restaurace. Stát by se tak mělo na konci příštího roku.

Rekonstrukci má na starosti architekt Ondřej Kukral, který se snaží zachránit dílo Maxe Urbana, který byl rovněž architektem nedalekých filmových ateliérů a celkového urbanistického řešení vilové čtvrti Barrandov. Urbanovi jako inspirace posloužil restaurační pavilon Cliffhouse na ostrohu nad Tichým oceánem nedaleko San Franciska.

Podle Kukrala byl největší problém se statikou budovy. „To nás zaskočilo. Došlo k velké degradaci betonových konstrukcí. Nakonec jsme zvolili systém vložené ocelové konstrukce, čímž se celá stavba zpevnila,“ říká Kukral s tím, že se podařilo skloubit původního ducha místa s požadavky moderní doby. Architekti chtěli, aby na fotografiích z roku 1930 a těch z roku 2023 nebyl vidět rozdíl. A tak zatímco fasáda dnes už v podstatě vypadá hotově, interiéry jsou stále staveništěm.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Terasy původně vznikly jako sezónní záležitost. Havlova Lucerna byla tehdy otevřená jen v zimě a Havel nevěděl, kam se všemi těmi číšníky a ostatními zaměstnanci. Tak vznikly terasy, které zase fungovaly jen v létě,“ líčí Kukral. Naprostou novinkou byl v té době mimochodem například skládací nábytek. Právě kvůli tomu, že na konci léta bylo potřeba všechno zase složit a odnést dovnitř.

Na konci roku 2024 zůstane patrně poslední upomínkou na chátrání teras bazén, který je dnes z balkónů apartmánů krásně vidět. Byl to první padesátimetrový bazén v Praze. Napouštěla se do něj studená vltavská voda a byl tu i vysoký skokánek. Od něj pak vedla nahoru k restauraci a Trilobitu lanovka a také jídelní výtah do restaurace. Sláva bazénu ale opadla velmi rychle, a to spolu s tím, když se otevřel další padesátimetrový bazén v Podolí.

Pod terasami vznikla také garáž pro automobily. Ta měla být původně dvoupatrová, nakonec ale zůstalo jen patro jedno a parkovací státní přibyla v prostoru před terasami. Ty jsou sice stále obklopené zelení, venkovní parkování ale paradoxně způsobilo, že místu dominuje velká betonová plocha, která při současných teplotách žhne. V opozici k tomu jsou právě nové budovy, na jejichž stavbu byly použity recyklovatelné materiály. Architekti pracovali se zadržováním vody, stejně tak s fasádou, která brání přehřívání apartmánů.

barrandovske-terasy-10

Foto: Omnimedia

Jedna budova má uvnitř atrium s pavlačemi

Osud teras byl zpečetěn už po roce 1948, byť třeba Trilobit fungoval až do osmdesátých let. V devadesátých letech nahradili návštěvníky, jako byl Vlasta Burian, Adina Mandlová nebo Oldřich Nový, bezdomovci a konaly se tu bláznivé diskotéky. S Barrandovskými terasami se nedělo nic ani poté, co byly v roce 1988 prohlášeny kulturní památkou. Později skončily v rukách bývalé první dámy Dagmar Havlové a ta majoritní podíl ve společnosti Barrandovské terasy, a.s. v roce 2003 prodala neznámému kupci. K dnešnímu stavu vedla dlouhá cesta.

Patrně nikdy se už nezopakuje návštěva oněch padesát tisíc lidí, kteří přišli na otevření nových teras téměř před sto lety, ale ani tří tisícovek hostů, pro které se kdysi vařily obědy. Ty tehdy lákalo na Barrandov heslo Za Prahou a přeci v Praze. Dnes by se díky obléhání rychlostními silnicemi a mírně problematické veřejné dopravě do cíle dalo říct: V Praze a přeci za Prahou. Přesto zůstávají Barrandovské terasy jakýmsi magnetem, fascinující stavbou na skále.