Kdo půjde ve stopách Čupra, Průši a spol.? Hledá se další EY Podnikatel roku, který roste i inspiruje

V Česku se pod hlavičkou společnosti EY hledají inspirativní domácí podnikatelé již dvě dekády. Rozhodnout o nich můžete i vy.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

cupr-ey

Foto: EY

Podnikatelem roku 2021 byl zvolen Tomáš Čupr z Rohlik.cz

0Zobrazit komentáře

Jejich poslání inspiruje druhé, obchodní činnost je udržitelná, pomáhají vytvářet přidanou hodnotu pro své okolí a také mají samozřejmě dobré hospodářské výsledky, bez kterých by to nešlo. Úspěšných podnikatelů v Česku je stále více a už po třiadvacáté na ně nasvítí pomyslnou záři reflektorů prestižní celosvětová soutěž EY Podnikatel roku. Vedle tradičních výrobních oborů se stále více prosazují i technologické firmy, o čemž svědčí poslední vítězové v čele s Tomášem Čuprem z Rohlíku. Kdo po něm převezme pomyslné žezlo?

„Bylo mi velkou ctí, že jsem mohl být součástí výjimečné skupiny národních vítězů. EY Podnikatel roku je pro mě oslavou podnikání a inovativnosti všude na světě. Je inspirující na vlastní kůži zažít, že společně můžeme změnit svět k lepšímu,“ říká Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz, který se jako držitel titulu EY Podnikatel roku 2021 České republiky zúčastnil také světového finále v Monte Carlu. A také již tradičně jakožto vítěz posledního ročníku usedne do čela odborné poroty a pomůže hledat svého následovníka.

Podnikatel roku se nehodnotí podle jediného kritéria, naopak splňovat musí řadu rysů a nominovat své favority může ještě tento týden také široká veřejnost, aby mohla porota vybírat skutečně ty nejlepší z nejlepších. Hodnotí se podnikatelova osobnost, jeho vize, vytrvalost a odolnost. Kromě toho se posuzuje, jak zdravě roste a rozvíjí se jeho společnost či jak je celkově úspěšná. Jak inovuje, jak využívá moderních technologií. A v neposlední řadě také to, jak je udržitelná – nejen z pohledu ekologie, ale i z hlediska její vnitřní správy nebo práce s lidmi a okolím.

„Každý vítěz je samozřejmě úplně jiný, ale pokud bych je všechny měla shrnout do nějakého archetypu, řekla bych, že EY Podnikatel roku je vždy především silná osobnost. Něčím si prošel, něco zažil a nevzdal to, ani když to nevypadalo úplně růžově. Je to tahoun, lídr, který inspiruje lidi kolem sebe a kterému záleží na tom, aby se měli dobře,“ říká Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY Česká republika, která pozoruje větší příliv inovativních firem, jež se specializují na svět informačních technologií či biotechnologií.

josef-prusa-ey-min

Foto: EY

Josef Průša loni předal žezlo Tomášovi Čuprovi

Ostatně před Čuprem zvítězili Josef Průša z Prusa Research či Oliver Dlouhý z Kiwi.com. V roce 2020 si ocenění Podnikatel roku odnesl Josef Průša za to, jak reagoval na pandemii, během níž začal na svých 3D tiskárnách tisknout ochranné štíty a nezištně je rozdával těm, kdo je nejvíc potřebovali. Tomáš Čupr zase využil svého online supermarketu ke sběru prostředků na humanitární pomoc Ukrajině či na pomoc při likvidaci škod způsobených požárem v Českém Švýcarsku. Zároveň porotci ocenili jeho aktivity vůči lokálním výrobcům a farmářům.

Historicky si prestižní ocenění odnesli například spoluzakladatel Avastu Eduard Kučera, šéf Kofoly Janis Samaras či Vlastislav Bříza z Koh-i-nooru. V loňském roce měli největší zastoupení právě technologické firmy následované výrobním a zpracovatelským průmyslem a maloobchodem či velkoobchodem. Martina Kneiflová z EY doplňuje, že spolu s příchodem nových technologií vnímá i další trend.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Velmi pozitivní je fakt, že se snižuje průměrný věk přihlášených, což znamená, že podnikají stále mladší lidé, a to mě osobně moc těší,“ říká vedoucí partnerka EY Česká republika. Vedle hlavní kategorie se ostatně vyhlašují i další a loňskými Začínajícími podnikateli roku se stali Martin Dienstbier a Václav Navrátil ze společnosti Diana Biotechnologies.

Soutěž EY Podnikatel roku vznikla už před šestatřiceti lety ve Spojených státech. Postupně se ale rozšířila do řady dalších zemí a v Česku se tituly rozdávají od roku 2000. Podnikatelé se mohou přihlásit buď sami, anebo je do soutěže může někdo nominovat – to bývají zpravidla zaměstnanci, obchodní partneři nebo třeba přátelé či rodina. Stačí vyplnit jednoduchý nominační formulář na webu EY Podnikatel roku. Následně se nejprve vyhlašují regionální vítězové a nakonec v Praze na Žofíně i celorepublikový titul. Národní vítěz z každé země pak jede svou vlast reprezentovat také na světové finále do Monte Carla.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Brněnský cestovní portál Travelking mění majitele. Přes sto milionů korun za něj zaplatili Němci

Transakci vnímáme jako fúzi, ne jako exit, upozorňuje spoluzakladatel cestovního portálu Peter Kóša. S novým majitelem chtějí firmu budovat nadále.

Peter BrejčákPeter Brejčák

peter-kosa-a-tomas-cmelik_1-min

Foto: Travelking

Zakladatelé Travelkingu Peter Kóša a Tomáš Čmelík

0Zobrazit komentáře

Na trhu slevových portálů se v Česku vypracovali na pozici dvojky, následně stejně jako i Slevomat transformovali svoje zaměření na cestovní ruch. Pandemie koronaviru srazila jejich byznys na nulu, v krizi se ale přeorientovali na lokální turismus a dokázali se udržet v zisku. Portál Travelking v posledních letech úspěšně prošel mnoha výzvami a nyní otvírá novou kapitolu. V transakci, která jej ohodnotila na více než 100 milionů korun, plně přechází pod křídla německého TravelCircusu.

„Dohodu s TravelCircusem vnímáme jako fúzi, ne jako exit, což by byl stoprocentní prodej podílů na hotovost a odchod majitelů ze společnosti. V našem případě je podstatná hlavně výměna akcií a na našem působení ve firmě se nic nemění,“ upozorňuje na úvod Peter Kóša pro CzechCrunch. Původem Slovák svůj Travelking – ještě pod názvem Slevoking – zakládal se společníkem Tomášem Čmelíkem v roce 2014 a před současnou transakcí byli ve firmě jedinými majiteli.

Výměnou za stoprocentní podíl ve firmě teď Kóša a Čmelík získali kombinaci akcií TravelCircusu a hotovosti. Akcie jako motivaci pro růst a hotovost jako vybalancování rizika a kompenzaci absence budoucích zisků, což má souviset se změnou směřování firmy ze ziskové a stabilní na rostoucí. Přesnou výši transakce strany nezveřejňují, podle vyjádření pro CzechCrunch ale přesáhla hranici sta milionů korun.

„Základním požadavkem pro TravelCircus bylo, aby celý management a tým ve firmě zůstal, nadále ji vnímal jako vlastní a byl dále motivovaný minimálně stejně jako dosud. Tomuto cíli se přizpůsobila také struktura transakce. V první řadě jsme si museli ujasnit, že obě strany chtějí to samé,“ doplňuje jedenatřicetiletý Kóša.

peter-kosa_2-min

Foto: Travelking

Peter Kóša z Travelkingu

Travelking získal své současné jméno v roce 2019, kdy prošel rebrandingem a zároveň ohlásil jasný cíl – stát se číslem jedna pro cestování po Evropě, a to jak do sousedících zemí, tak na jih k moři. Vypuknutí pandemie ovšem tyto plány nabouralo a mezinárodní turismus se omezil na minimum, o to víc ale lidé chtěli cestovat lokálně doma. Portál se tak opět přeorientoval a v prvním pandemickém roce sice klesl o polovinu, ale dokázal se udržet v zisku.

V dobré formě pokračoval také loni, kdy ziskovost počítal ve vyšších jednotkách milionů korun. Podle Kóši byl rok 2021 pro Travelking překvapivě dobrý, což vysvětluje přizpůsobením se novému normálu po krizovém roce 2020. Firma začala fungovat efektivněji s nižšími náklady a zároveň ve srovnání s jinými lety zaznamenala netradičně silnou letní sezonu.

„Myslím, že jsme prošli jakousi manažerskou zkouškou, která i v očích TravelCircusu znamenala pozitivní body. Hodně cestovatelských firem skončilo nebo zastavilo činnost, my zvládli operovat nadále, zachovali celý klíčový tým, loni vykázali zisk a hlavně akceschopnost vrátit se na minimálně původní čísla s nástupem stabilnější doby teď v roce 2022,“ přibližuje Kóša.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Letos Travelking hlásí téměř dvojnásobný meziroční růst a také nejziskovější rok své historie. „Firma je celkově ve stavu, kdy byla na takovou transakci velmi dobře připravena. Všechny okolnosti jsme byli schopni promítnout i do naší valuace, takže to hodnotíme velmi pozitivně,“ říká.

Nyní ve spojení s TravelCircusem chce firma i nadále pokračovat v mezinárodním tažení. Travelking doteď působil ve třech zemích, kromě domácího Česka také na Slovensku a v Maďarsku. Ubytování turistům ovšem nabízel i v dalších státech. Naproti tomu nový německý majitel již má pokrytých deset trhů a posledně expandoval do Spojených států, transakce pro něj tak znamenala rozšíření o tři nové země.

TravelCircus je aktuálně asi pětkrát větší než Travelking co se týče obratu a má asi trojnásobek zaměstnanců. Byznys německé firmy se kromě prodeje krátkodobých pobytových balíčků narozdíl od českého protějšku ale opírá také o druhou nohu, která souvisí s eventy – například při prodeji lístků na koncert Coldplay se cesta spojí s ubytováním v hotelu v Paříži a návštěvou Disneylandu. To chce nabídnout zákazníkům také v Česku.

„Možných synergií je hodně, umíme si výrazně pomoct s portfoliem. Především budeme schopni poskytovat našim partnerským hotelům německou, rakouskou či holandskou klientelu. Němci například velmi rádi jezdí do Karlových Varů, do Budapešti či například v létě k Baltskému moři,“ uzavírá Kóša.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání