Kdy jede metro, bude vidět už z ulice. Praha chystá nový informační systém pro MHD

Informace o tom, v kolik jede metro nebo tramvaj, by měla cestujícího přímo trknout do očí.

Eliška NováEliška Nová

metro-praha

Foto: Jeshoots/Unsplash

Pražské metro

0Zobrazit komentáře

Pokud se člověk nepodívá do mobilní aplikace, v kolik jede metro, dozví se to buď podle zvuku přijíždějící soupravy nebo až na samotném nástupišti. Praha teď chystá obměnu informačního systému, který by měl být uživatelsky přívětivější. A cestující, kteří využívají prostředky pražské městské hromadné dopravy, pak o dost informovanější. Na několika zastávkách se nový systém objeví už letos, a to v rámci pilotního projektu.

Nadupanější by měly být zastávky Palmovka, Nádraží Holešovice a Háje. „Na Palmovce a Hájích bychom chtěli spolu s dopravním podnikem vyzkoušet první varianty. Objeví se v metru i u povrchové dopravy. V případě stanice Nádraží Holešovice se to bude týkat i přechodu k vlaku. Chceme ale informační systém vyzkoušet i pro pěší, a to mezi Staroměstským náměstím a Výstavištěm,“ uvedl pro CzechCrunch Filip Drápal, mluvčí Ropidu, který plánuje pražskou dopravu.

O co konkrétně půjde? Tak například v metru by se měly objevit informace o tom, kdy metro jede, a to už nad eskalátorem, v momentě, kdy člověk vejde do placené části metra. Informace, kdy odjíždí podzemní doprava, by ale měla být i na ulici ještě před vchodem do vestibulu. „Kromě elektronických prvků, které se budou instalovat nově, budou v metru i vitríny s mapami okolí a doplňkové navigační tabule,“ líčí Drápal.

To znamená, že například ve stanicích, které jsou nepřehledné, najde cestující lépe informaci, na kterou stranu má jít. Tabule s výpisem všech stanic, kterým se mimochodem hantýrkou říká teploměr, a která je většinou až uprostřed vestibulu, pak bude doplněná o další směrovky. Přibude zároveň i elektrická tabule, která informuje při východu z metra o příjezdu navazující dopravy, tedy autobusů nebo tramvají. Ty už existují, jsou ale jen někde – cílem je rozšíření do všech stanic.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na novou podobu informačního systému vypsalo město graficko-designérskou soutěž. Její výsledky budou představeny na začátku dubna v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP). Ozkoušet se má vše právě v pilotním projektu. Následně se k tomu bude moci vyjádřit veřejnost. Teprve pak bude mít město finální podobu nového informačního systému.

Cílem je mít ho v celém městě. Někde to půjde rychleji (například tam, kde už vitríny jsou), jinde to bude v delším horizontu, zejména pak co se týče umístění úplně nových elektronických tabulí. Záležet bude na několika faktorech, například na rozpočtových možnostech hlavního města. V některých případech se bude s novinkou čekat na plánované rekonstrukce, ať už metra nebo povrchových zastávek. Ropid tak pracuje s opravdu dlouhodobým horizontem, a to deseti až patnácti let. „Je to ale opravdu pouze orientační termín, který záleží na několika faktorech,“ doplňuje Drápal.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Polární expres na finský způsob. Ruské nebe se uzavřelo, Finnair proto hledá cestu přes severní pól

Aerolinky hledají způsoby, jak zákazníky dopravit do jihovýchodní Asie a dalších koutů světa. Ale víc než piloti se zapotili pracovníci v kancelářích.

finnair2

Foto: Wikimedia

Letoun Airbus A350-900 ve službách aerolinek Finnair, se kterým létají do Tokia

0Zobrazit komentáře

Ve stejnojmenném filmu představuje polární expres vlak, který veze cestující přímo za Santa Clausem, ve finském podání se jedná o letecký spoj, kterým aerolinka Finnair hledá nové cesty na východ. Ruská cesta se totiž uzavřela, a proto bylo nutné vypočítat novou trasu a změnit strategii, co má na takovou vzdálenost smysl převážet.

Cesta na východ je pro většinu evropských aerolinek uzavřena. Tedy alespoň ta část, jež vedla právě přes ruské hranice. A vzhledem k tomu, že Rusko je největší zemí světa, jedná se pro řadu aerolinek o poměrně velký problém. Jsou tak nuceny hledat alternativní způsoby, jak zákazníky dopravit do jihovýchodní Asie a dalších koutů světa. „Když nemůžeme my k vám, nemůžete ani vy k nám,“ ozvalo se z Ruska poté, co řada evropských i mimoevropských zemí uzavřela v rámci sankcí kvůli konfliktu na Ukrajině svůj vzdušný prostor ruským aerolinkám.

Jak moc uzavírka nebes nad více než 17 miliony kilometrů čtverečních změnila dosavadní standardy, nejlépe vypovídá nově vzniklá trasa z finských Helsinek do japonského Tokia. Zatímco dříve ji finské letouny letěly přibližně devět hodin, během kterých překonaly přes osm tisíc kilometrů nad Ruskem a Čínou, dnes musí překonávat podstatně delší vzdálenost vedoucí přes severní pól.

Původní trasu letouny absolvovaly naposledy 26. února, tedy den předtím, než Rusové zakázali Finům vstup do svého vzdušného prostoru. Seveřané tak byli nuceni zrušit propojení s většinou asijských destinací, jako je Jižní Korea, Singapur či Thajsko. Zároveň však začali s pátráním po alternativách.

Hledání nových cest

Pro cestu do Japonska se ukázala jako možná trasa ta vedoucí přes severní pól a Aljašku. Poprvé nad touto možností začal Finnair přemýšlet již dva týdny před skutečným uzavřením ruského vzdušného prostoru, poprvé k absolvování této trasy přistoupil 9. března. Severní cesta je oproti té původní o čtyři hodiny delší a letadlo během ní spotřebuje o 40 procent paliva více. Musí totiž překonat téměř 13 tisíc kilometrů.

Jak pro CNN vysvětlil Riku Kohvakka, manažer plánování letů Finnairu, každá letecká společnost má svůj vlastní software pro plánování letů. Ten je využíván i k jejich změnám, stačí jen vyškrtnout daný vzdušný prostor, případně vložit další trasové body, a software vygeneruje novou trasu.

finnair1

Foto: Wikimedia

Airbusům A350-900 nevadí ani nízké teploty panující nad severním pólem

V případě cesty do Tokia připadaly v úvahu trasy dvě. Buď severním směrem, nebo jižním přes Pobaltí, Slovensko, Bulharsko, Turecko, Ázerbájdžán a dále na Čínu, Koreu a Japonsko. Se změnou trasy souvisí také nutnost vytvoření nového letového plánu, díky kterému aerolinky získají informace o spotřebě paliva a maximální hmotnosti letounu, a mohou si tedy spočítat celkové náklady na přepravu.

Zároveň je nutné zkontrolovat, nad jakým terénem se bude na nové trase letoun pohybovat, a v neposlední řadě je nutné do plánování zahrnout také scénáře během nejrůznějších krizových situací, tedy například najít letiště vhodná pro odklonění letadla v případě poruchy.

Spíš náklad než lidé

Vzhledem k tomu, že severní trasa vede přes velmi odlehlé oblasti, musel Finnair také požádat o změnu protokolů. Nově se tak mohou Airbusy A350-900, se kterými do Japonska létá, vzdalovat od nejbližších letišť na pět hodin letu, aniž by tím porušovaly mezinárodní předpisy a bezpečnostní zásady.

Podle Aleksiho Kuosmanena, jednoho z pilotů Finnairu, je let přes severní pól zajímavý, ale pro piloty nepředstavuje žádnou větší výzvu. „V polární oblasti chce pravděpodobně operovat každý pilot, který létá dálkové lety,“ říká Kuosmanen. „Ale jakmile je člověk dobře připraven a instruován, je to jen další den v kanceláři.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O něco více se tak zapotili pracovníci v kancelářích, kteří museli navrhnout strategii, co bude Finnair na dané lince přepravovat. Počet sedadel pro cestující byl zredukován na 50, přestože by jich Airbus mohl přepravit až 330. Upřednostněn byl totiž transport nákladu, u kterého je podle Finnairu vyšší poptávka.

Arktickou trasou létal Finnair do Japonska již dříve, a to v době, kdy byl uzavřen letecký prostor nad Sovětským svazem. Provoz na lince Helsinky–Tokio byl zahájen v roce 1983 a první let po ruské trase byl uskutečněn až v roce 1994, tedy přes dva roky po rozpadu Sovětského svazu. Změny tras z důvodu uzavřeného vzdušného prostoru obecně nejsou neobvyklé, třeba kvůli startům vesmírných raket. S podobným rozsahem uzavření se však letecký svět vrací zpět do dob studené války.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.