Kdy sáhnout po syrovátce a kdy po rostlinné alternativě? Proteinové prášky se liší zdrojem i účinkem

Správná volba proteinového prášku může podpořit regeneraci a růst svalů i náš metabolismus. Nadbytek bílkovin ale může být i škodlivý.

protein-1

Foto: CzechCrunch / Canva Pro

Existuje nespočet druhů proteinů, které se liší složením i účinkem

0Zobrazit komentáře

Proteinové prášky jsou populárním doplňkem stravy, kterým do jídelníčku dostáváme bílkoviny. Často se používají při sportovní aktivitě, mnoho z nás si ale prášek dá i jednoduše místo svačiny. Je to vlastně správné a jaký mají vůbec efekt? Jaké jsou jejich (ne)výhody? A kdo by měl proteinové prášky používat? Tomu se věnujeme v dalším díle speciálu o efektivní výživě s nutriční specialistkou Markétou Gajdošovou.

Hned na začátku je potřeba se podívat na to, jak a proč se proteiny dělí. Bílkoviny, jež jsou v prášcích obsaženy, patří mezi klíčové makroživiny, které lidské tělo potřebuje pro růst, regeneraci a také udržení svalové hmoty. Základní rozdíl mezi bílkovinami pak spočívá v jejich původu – buď mohou pocházet z živočišných, nebo rostlinných zdrojů.

Živočišné proteiny, například z masa, vajec nebo mléka, jsou považovány za „kompletní“, protože obsahují všech devět esenciálních aminokyselin, které naše tělo nedokáže samo vyrobit. Rostlinné proteiny z luštěnin, ořechů a obilovin většinou tyto aminokyseliny postrádají, ale vhodnou kombinací dalších rostlinných zdrojů lze do jídelníčku zařadit i je. A jak je to s prášky? Ty se liší nejen právě zdrojem, ale i rychlostí vstřebávání a obsahem dalších látek.

Syrovátka, nebo hrách?

Mezi sportovci je nejčastěji používaný syrovátkový protein, který patří mezi ty živočišné a je známý pro svou rychlou absorpci a kompletní profil aminokyselin. Díky tomu je ideální pro podporu regenerace po tréninku. Pak je tu i kaseinový protein, který se zase vstřebává pomaleji, a tak je vhodný před spaním, kdy tělo potřebuje stálý přísun bílkovin během noci.

Mezi rostlinnými proteiny se mnohdy využívá hrachový protein, který je hypoalergenní a obsahuje vysoké množství větvených aminokyselin podporujících regeneraci svalů. Další rostlinnou variantou je pak protein konopný, který nabízí kromě bílkovin také vlákninu a zdravé tuky, včetně omega-3 mastných kyselin. Jeho nevýhodou je ale nižší obsah bílkovin na porci ve srovnání s jinými prášky.

makrela-olivac-1

Přečtěte si takéKvalitní spánek podpoří středomořská strava, pomáhá s insomniíCo jíst, abyste se v noci dobře vyspali? Nejlepší je středomořská strava a přes den hodně pít

Výhody proteinových prášků spočívají především v jejich rychlé a snadné dostupnosti. Oproti klasickým potravinám, jako je maso, ryby nebo tofu, poskytují čistý zdroj bílkovin bez dalších přídavných látek, tedy tuků nebo sacharidů. „To může být sice výhodné pro kontrolu makroživin, potraviny z celého zdroje ale poskytují člověku širší spektrum živin,“ vysvětluje nutriční specialistka Markéta Gajdošová.

Například syrovátkový protein podporuje rychlý svalový růst a regeneraci, ale jeho nevýhodou je pro někoho obsah laktózy. Kaseinový protein zajišťuje postupné uvolňování aminokyselin, ale zároveň bývá pomaleji trávený. Hrachový protein zase obsahuje vlákninu a zdravé tuky, díky čemuž sice podporuje trávení, ale má v jedné porci méně bílkovin. A konopný protein, který je svým složením dobrou volbou pro vegany, trpí na to samé a má méně příjemnou chuť a texturu.

Pokud vám jde o růst svalů a regeneraci, proteiny, zejména ty bohaté na BCAA (tedy na větvené aminokyseliny, jako jsou leucin, isoleucin a valin), hrají zásadní roli. Leucin totiž aktivuje signální dráhu mTOR (mammalian target of rapamycin), která spouští syntézu svalových bílkovin, což je proces nezbytný pro obnovu svalových vláken po fyzické zátěži. Právě rychlá dostupnost aminokyselin ze syrovátkových či hrachových proteinů podle Gajdošové může výrazně urychlit regeneraci po náročném tréninku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Proteinové prášky ale mohou mít i další pozitivní účinky. Díky takzvanému termickému efektu potravy tělo spotřebovává více energie při trávení bílkovin než sacharidů či tuků. To znamená, že konzumace proteinů zvyšuje energetický výdej, což může vést k podpoře metabolismu.

Další výhodou je, že bílkoviny zvyšují pocit sytosti, což může pomoci při regulaci hmotnosti. „Kombinace termického efektu a zvýšené sytosti činí proteinové prášky efektivním nástrojem při regulaci hmotnosti a podpoře hubnutí, hlavně pokud jsou začleněny do vyváženého stravovacího režimu,“ vysvětluje Gajdošová.

Nadmíra bílkovin může i škodit

I přes všechny výhody je ale podle ní důležité dát si pozor na nadměrnou konzumaci proteinových prášků. Příliš velké množství bílkovin může totiž zatěžovat ledviny, především u lidí s už tak existujícími zdravotními problémy. Také může vést k dehydrataci a snížené absorpci některých živin, jako je třeba vápník.

„Doporučená dávka proteinových prášků se liší podle individuálních potřeb, ale obecně se v průměru pohybuje kolem 20 až 30 gramů bílkovin na porci. Po tréninku se doporučuje konzumovat proteinový prášek do 30 minut, aby bylo zajištěno dostatečné množství bílkovin pro regeneraci a růst svalů,“ radí Gajdošová.

Proteinové prášky jsou ve své podstatě určeny zejména pro sportovce, osoby se zvýšenou potřebou bílkovin, jako jsou třeba starší lidé, nebo pro ty, kdo mají problémy s konzumací dostatečného množství bílkovin z běžné stravy. Jsou také ideálním doplňkem pro vegany, kteří mají omezený přístup k živočišným zdrojům bílkovin. Pokud ale někdo nespadá ani do jedné kategorie, proteinové prášky pro něj nejsou nutné.

Dvojí život ledového guru. Wim Hof uchvátil byznysmeny i celebrity, v soukromí týral svou rodinu

Populární nizozemský průkopník chladové terapie Wim Hof čelí vážným obviněním, že v soukromí je násilníkem. Film o jeho životě proto dostal stopku.

Luboš KrečLuboš Kreč

wim

Foto: Midjourney/CzechCrunch

Wim Hof na ledu a v kleci, jak si jej představuje umělá inteligence

0Zobrazit komentáře

Joseph Fiennes patří k nejvýraznějším a nejtalentovanějším britským hercům, upozornil na sebe na konci 90. let rolí v Zamilovaném Shakespearovi, za něhož byl nominovaný i na Oscara. Jednou z jeho nejnovějších filmových převtělení měl být i nizozemský extrémní sportovec a otužilec Wim Hof. Jenže životopisný snímek The Ice Man je teď – symbolicky – u ledu, protože vyplouvá na povrch čím dál víc informací, že Hof má rád nejen chlad, ale i násilí.

O tom, jak účinná je takzvaná Wim Hofova metoda, odborníci pochybovali už dřív. V posledních letech se stala mimořádně populární a i na českých horách není problém potkávat v zimě zástupy vysvlečených nadšenců, kteří stoupají třeba na Sněžku. Nebo kteří tráví desítky minut v mrazivé vodě s kostkami ledu.

Jenže jako u jiných charismatických lídrů i tady fungoval silný příběh zakladatele hnutí. Navíc v době covidu, kdy se lidé začali více zabývat svým zdravím, se podařilo podobným projektům vystřelit a přitáhnout k sobě hodně pozornosti.

To, co Wim Hof a jeho stoupenci, kteří absolvovali samozřejmě placené kurzy a získávali certifikáty oficiálních koučů, nabízeli, znělo jasně – pokud chcete mít lepší imunitu a být zdravější a odolnější, cesta vede přes meditace, správné dýchání a schopnost zvládat chlad. Extrémní chlad. Jen v roce 2022 jeho firma Hof Holding vydělala v přepočtu přes 100 milionů korun a na jeho rady spoléhaly osobnosti jako Jim Carrey, Oprah Winfrey nebo Orlando Bloom.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak ale upozorňuje list New York Post, postupně přibyla i řada případů lidí, kteří vzali Hofovu metodu tak vážně, až přecenili své síly a v důsledku podchlazení zemřeli. Celkem jich jsou prý už desítky, jakkoli soudy zatím nikdy neshledaly, že by Wim Hof za úmrtí nesl přímou odpovědnost.

Otužování je totiž nepochybně zdraví prospěšné, klíčová je ale příprava a znalost vlastních limitů. Wim Hofovi a dalším se kolem něj ovšem podařilo vybudit mohutnou vlnu zájmu. A ta nyní definitivně splaskává, protože nizozemský deník Volkskrant přinesl rozsáhlé svědectví jeho příbuzných, v nichž z ledu vystupuje jiná, násilnická Hofova podoba.

A celé to rozpoutal právě film The Ice Man, který chystalo londýnské studio Corner Stone (na jeho webu už o něm ale nic nenajdete, veškeré informace z něj stáhli). Producent totiž napsal bývalé partnerce Wima Hofa dopis, že by s ní pohovořil, aby měl komplexní obrázek o životě známého kouče.

„Caroline se zastavil dech,“ popisuje časopis reakci někdejší Hofovy přítelkyně, která s ním strávila deset let a má s ním syna Noaha. Ten se ovšem dodnes vzpamatovává z toho, jak se k nim otec choval. Dochází mimo jiné na posttraumatické terapie. V domácnosti bylo prý běžné mlácení, fyzické i verbální násilí. Wim Hof veškerá obvinění ve vyjádření pro nizozemské novináře odmítnul.

Novináři ale zjistili, že Wim Hof byl v roce 2012 dokonce odsouzen k veřejně prospěšným pracem, protože napadl Carolinina syna z minulého manželství. V roce 2015 mu pak jiný soud zakázal stýkat se s jeho vlastním potomkem Noahem – opět kvůli drsnému zacházení a terorizování.

I v Česku se kolem Wim Hofa strhla v minulých letech velká vlna zájmu. Jedním z lidí, kteří pravidelně upozorňují na rizika jeho metody, je průkopník zdravého životního stylu Miroslav Šindelář z Institutu moderní výživy. Ten aktuální dění shrnul na sociální síti X poměrně výstižně: „Wim Hof jak ho neznáte, v roli domácího násilí, zneužívání a kontroly obětí. Často veřejně známá a slavná osobnost vede dvojí život, viz Hof nebo Huberman, a sláva a úspěch jim dává pocit moci. Navíc jeho metoda je z velké části BS.“

Pod zkratkou BS se skrývá anglický výraz bullshit, jehož význam asi čtenáři CzechCrunche znají.