Kdysi byla nejsledovanější dítě na Zemi. Česko navštívila Louise Brownová, první člověk ze zkumavky
Pochází z Bristolu a je jí 45 let. Na ulici byste to nepoznali, ale je něčím zvláštní. Jde o první dítě počaté pomocí umělého oplodnění.
Jedno vajíčko, jeden pokus a tady jsem. Takový je ve zkratce příběh, jenž přinesl šanci milionům párů, které měly problémy s početím. A dospěl až k Nobelově ceně. Je to příběh samozřejmě o hodně košatější, Louise Brownová – první dítě počaté v laboratoři, nikoli skrze milostný akt dvou lidí – přesně tuhle větu říká: „Jedno vajíčko, jeden pokus a tady jsem.“
Louise Brownové je dnes 45 let. Kdybyste ji potkali na ulici, zcela určitě na ní nepoznáte, že byla počata ve své době zcela neobvyklým způsobem. Když se ale narodila, dům jejích rodičů v anglickém Bristolu obklopovali reportéři. „Moje máma porodila císařským řezem, byla proto ještě nějakou dobu v bezvědomí. Novináři v Austrálii tak věděli o mém narození dřív než ona,“ vypráví Brownová, která nyní přijela do Česka, aby podpořila projekt, jenž má pomoci v prevenci neplodnosti.
Lesley a John Brownovi se o dítě pokoušeli devět let. To je dlouhá doba na to něco zkoušet bez úspěchu. Není proto divu, že když Lesley přišla k doktorovi, aby jí pomohl, diagnostikoval ji s depresí. Poslal ji ale také ke gynekologovi v Bristolu, kde manželé bydleli. Ani ten neměl příliš dobré zprávy: oznámil jí, že šance, že otěhotní je asi jedna ku milionu. Úplný skeptik to ale nebyl. Prý slyšel o výzkumu, který dělali Patrick Steptoe, Robert Edwards a Jean Purdyová. A že by to mohla zkusit.
„Máma se s nimi setkala. Výsledkem bylo, že musela podstoupit odoperování vejcovodů, aby mohla absolvovat oplodnění ve zkumavce, byť tehdy to samozřejmě ani nemělo žádné jméno,“ vylíčila Brownová s tím, že pak to přišlo – jeden pokus a byla na světě.
Lesley tehdy vůbec nevěděla, co přesně se to vlastně podařilo. Byla těhotná, to byl cíl. Chodila na kontroly k Patricku Steptoeovi, který byl gynekolog. V ordinaci tak potkávala celou řadu těhotných žen nebo mladých matek se svými dětmi. V jak nezvyklém postavení je, nevěděla až do sedmého měsíce těhotenství. Až tehdy jí to řekli v nemocnici – že je vůbec první ženou na světě, která otěhotněla tímto způsobem.
„Bylo mi dvanáct dní, když si mě rodiče nesli domů. Tehdy mě táta musel schovat pod deku, protože před domem byly desítky lidí z celého světa. Museli jsme mít ochranku. Viděla jsem z toho záznam. Bylo to šílené,“ vyprávěla také Brownová v úterý v Praze. O 45 let později je na světě pět milionů dětí, které se narodily stejně jako ona. Poslední údaje dokonce hovoří o více než dvanácti milionech dětí zplozených pomocí asistované reprodukce. „To je víc než obyvatel Česka,“ dodává Brownová.
Pravda je taková, že tak jednoduché, jak to zní, to nebylo. Ten příběh totiž ve skutečnosti začal mnohem dřív. Lesley Brownová se dostala do výzkumu a byla už sto prvním pokusem o oplodnění ženy mimo její tělo. Lesley ale měla štěstí. A to poměrně jednoduchou diagnózu.