Když architektura pomáhá pěstovat kulturu těla, musí běžecké dráze a bazénu ustoupit i výrobní pásy v továrnách

arch-sport12

Foto: Studio Gang/CzechCrunch

Je tu další vydání newsletteru CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivosti.

Ve zdravém těle zdravý duch, zní známé přísloví. Ovšem aby bylo možné pěstovat kulturu těla, je nutné mít správné zázemí. Dnes se podíváme na moderní architektonické počiny vycházející vstříc pohybovým aktivitám. Netradičním způsobem totiž lze přistupovat k hřištím, tělocvičnám, bazénům, ale i saunám, které lze umístit do fjordů, starých továren i pod zemský povrch.

***

Nejdřív práce, poté pohyb

V nejvyšším patře se pohybují zavěšené boxovací pytle, o patro níže si dávají do těla sportovci na rotopedech a v přízemí zase borci zvedají železo. To vše v doprovodu dřeva, kovu a betonu.

Fitcentrum Bardales v ekvádorském městě Babahoyo je komunitní centrum, které mohou příchozí využít pro zlepšení své fyzické kondice výměnou za některou z pracovních činností, která je k provozu centra nutná.

Architekti z Natura Futura Arquitectura navrhli budovu jako několikaposchoďovou věž čnící nad ostatními střechami domků místní komunity. Objekt zaujme pohyblivou fasádou, kterou lze rozevřít, a tím do vnitřních prostor vpustit dostatek světla a čerstvý vzduch.

arch-sport9

Foto: Natura Futura Arquitectura

Pohled na otevřenou fasádu objektu


Sportovní um v kostce

Beloit College Powerhouse v americkém Wisconsinu od architektonického studia Gang je tělocvičnou i rekreačním a plaveckým centrem v jednom. Jedná se o příklad nápaditého využití bývalé uhelné elektrárny, kterou dodnes zdobí masivní komín.

Zdařilá konverze objektu, která je určena pro odpočinek studentů z Beloit College, se dočkala řady ocenění. Ta vyzdvihují především chytré propojení dominantní tovární fasády s futuristickým dómem, jehož plášť je tvořen polotransparentními segmenty.

Uvnitř se nachází běžecká dráha, tělocvična, bazén s osmi plaveckými drahami a také kryté travnaté hřiště. Prostor zbyl také na více studijní zázemí, takže zde nechybí ani posluchárna, konferenční centrum a nebyla by to správná univerzitní budova bez pořádné kavárny.

arch-sport3

Foto: Studio Gang

Pohled na továrnu po konverzi


Ledová plovárna

Z vysokých teplot přímo do ledové vody, to je koncept, který má svůj domov v severských oblastech. Na severu, konkrétně v norském přístavním městě Moss, stojí také soubor plováren od Rintala Eggertsson Architects. Koncepce nazvaná Flyt je jedním z projektů navržených pro revitalizaci místní průmyslové oblasti, díky které zde vyrostlo několik objektů nabízejících možnost, jak si intenzivně vychutnat vody fjordu.

Kromě koupací věže je dostupná také věž skokanská a věž se saunou. Vše v ryze severském minimalistickém duchu. Objektům vévodí dřevo, ze kterého jsou vytvořeny jednotlivé moduly. Při jejich návrhu se architekti inspirovali lokální industriální výstavbou, a přesto nepůsobí nikterak těžkopádným dojmem.

Všechny objekty jsou přístupné veřejnosti, takže si každý může vyzkoušet, jak velké osvěžení zdejší vody nabízejí. Nejedná se ovšem o nic, na co by již nebyli místní dávno zvyklí.

arch-sport8

Foto: Rintala Eggertsson Architects

Objekty jsou situované v zátoce města Moss


V říši bublin

Jiunvfeng Bubble Pool je nezvyklým wellness centrem navrženým studiem Line+. Architekti do tvarosloví objektů tvořících rezort obtiskli tvar mušle, díky čemuž objekty získaly na svém neobvyklém vzezření.

Všemu vévodí organické tvary, které působí v hornaté krajině severní Číny téměř nepatřičně. Návštěvníci se zde mohou nechat hýčkat celou řadou procedur, které obsahují masáže, bublinkové koupele či aromaterapie.

Skrze jednotlivé otvory v objektech se hostům nabízí panoramatické výhledy na místní lesy a okolní krajinu. Vnitřní prostory jsou od venkovních děleny transparentními příčkami, které stírají hranice mezi venkovním a vnitřním zázemím rezortu.

arch-sport16

Foto: Line+

Pohled na soubor budovat s organickými tvary


Sportovní areál v Čchü-čou

Unikátní projekt, který se již dočkal zahájení své realizace, to je dílo studia MAD Architects. To jej navrhlo coby komplex nabízející celou řadu sportovních aktivit vykonávaných pod zeleným travnatým kobercem.

Jednotlivé haly jsou totiž vnořeny do uměle vytvořených kopců, které ukrývají stadion s kapacitou 30 tisíc osob, tělocvičnu pro deset tisíc sportovců, venkovní hřiště, další tréninkové haly, servisní centrum pro sportovce, muzeum a také dětský areál.

Celý komplex se stane nejen sportovním centrem oblasti, ale také místem pro vykonávání volnočasových aktivit místních. Celý prostor totiž zároveň slouží jako veřejný park s řadou chodníků, které vybíhají na vrcholky umělých kopců a zase stékají do malých údolíček mezi nimi.

campus_quzhou1

Foto: MAD Architects

Pohled na vizualizaci parku v Čchü-čou


Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym