Když architektura potká ekologii. Filipíny čekají na svůj udržitelný ráj, Paříž zase na farmu kousek za Eiffelovkou

arch2o-nautilus-eco-resort-vincent-callebaut-architectures-36-1920×1357

Foto: Vincent Callebaut Architectures

Je tu další díl newsletteru CC Ach

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého hledání.

Případně se jen stačí přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

Jak dostat zeleň do betonové džungle a jak moc pouštět beton do džungle skutečné? To jsou otázky, nad kterými se museli pozastavit tvůrci objektů zařazených do našeho architektonického výběru návrhů měsíce. Nahlédněme společně do nekonečné fantazie tvůrců ze studií z celého světa, kteří posouvají architekturu blíže k jejím zítřkům.

***

Mrakodrap postavený na hlavu

Jako by architekti začali střechou a na zbytek mrakodrapu přišla řada až později. Přesně takový dojem vyvolává odvážný návrh mrakodrapu pro New York z pera britsko-ghanského architekta Sira Davida Adjaye. Pokud bude projekt realizován, měla by se Affirmation Tower, jak se budova nazývá, stát jednou z nejvyšších budov na západní polokouli.

Objekt by měl vyrůst na Manhattanu a bude tvořen jednotlivými sekcemi skládanými na sebe tak, aby se objekt postupně rozšiřoval a čněl do výšky 506 metrů. V nejširším bodě budovy, na místě, kde by byl normálně sklep, bude umístěna vyhlídka, kluziště a také zahrada.

zelene-wow12

Foto: Adjaye Associates

Odvážný návrh netradičního mrakodrapu


Zelené pnutí

Zeleň je v poslední době stále dominantnějším prvkem u řady velkých budov a jinak tomu není ani v případě návrhu šestnáctipodlažní obytné věže v Denveru. Architekti MAD Architects koncipovali fasádu objektu jako souboj tradičního reflexního povrchu se zelení, která postupně přejímá nadvládu a fasáda pod jejím tlakem puká.

Celkem by budova měla nabídnout 187 bytových jednotek, střešní terasu s bazénem, lázně a také střešní zahradu. Zeleň bude přítomna i na terasách jednotlivých bytů a ve velkém bude zastoupena i v okolí objektu. Celý návrh by se měl dočkat své realizace v roce 2023.

zelene-wow9

Foto: MAD Architects

Objekt má symbolizovat souboj mezi přírodou a městem


Mrak plující nad vodou

O rok později bude stejné architektonické studio na druhém konci planety, v ostrovní čínské provincii Chaj-nan, otevírat muzeum, které má evokovat mlhovinu povalující se nad vodní hladinou. Celý objekt se obtáčí okolo centrálního kruhového prostoru, kterému dominuje velký světlík na střeše budovy. Skrze něj bude dovnitř dopadat dostatek přirozeného světla na vystavené vědecko-technologické exponáty.

Stavba bude zasazena do prostředí tropického pralesa a má se stát jakýmsi pojítkem mezi jeho zelení a hustou městskou zástavbou v pozadí. Každé patro budovy se bude věnovat jiné vědecko-technické disciplíně, od dobývání vesmíru až po oblast mořské biologie.

zelene-wow1

Foto: MAD Architects

Objekt připomínající vznášející se mlhu či mrak nad vodní hladinou


Úrodný městský půlměsíc

Propojit přírodu s architekturou a vytěžit z tohoto spojení maximum užitku, to je hlavním sdělením návrhu architektů studia Rescubika. Ti vytvořili projekt Garden City of the Crescent Moon, který by měl vyrůst v největším veřejném pařížském parku na místě jezera Lac des Minimes.

Jedná se o návrh svažitého zahradního města, které by mělo dále sloužit jako park, ale zároveň se stát se zásobárnou čerstvých potravin pro obyvatele města. Konkrétně se hovoří o plodinách, jako je kukuřice, fazole, bylinky, a také o chovu hospodářských zvířat. To vše by se mělo nacházet necelých 15 kilometrů od Eiffelovy věže.

zelene-wow15

Foto: Rescubika

Místo by se mělo stát multifunkčním areálem nabízející místo pro procházky, sport, odpočinek a také pěstování plodin a chov zvířat


Arkologický sen

Arkologie je myšlenkou propojující ekologii a architekturu v jednom. Jak by mohla taková myšlenka vypadat v praxi, představuje návrh studia Vincent Callebaut Architectures, které vytvořilo Nautilus Eco-Resort s nulovými dopady na životní prostředí.

Celý resort ctí přírodní principy. Vše bylo koncipováno dle pravidla zlatého řezu. Resort se skládá z několika budov ve tvaru mušle, které nabízejí nejen ubytování pro hosty, ale i expozice o místních environmentálních podmínkách. Na mušle navazují budovy s na sebe skládanými apartmány, které jsou situovány tak, aby do nich šlo vždy maximum slunce. Uprostřed laguny se počítá s horou, která má vzbudit v návštěvnících zájem o vědu a ochranu životního prostředí. Tento návrh byl ovšem představen již před pěti lety a jeho realizace je spíše nereálná.

zelene-wow7

Foto: Vincent Callebaut Architectures

Vše se řídí zlatým řezem


***

Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

CzechCrunch Jobs