Když astronomický plat nestačí. Hvězdný fotbalista Lionel Messi dostane v PSG i klubovou kryptoměnu

messi-psg

Foto: PSG

Hvězdný fotbalista Lionel Messi je novým hráčem pařížského PSG

0Zobrazit komentáře

Každý fotbalový klub má hráče, kterých si hýčká. A byť řada z nich střídá třeba s vidinou vyšších výdělků kluby jako na běžícím páse, jedna věc byla dlouhé roky absolutně neměnná. Lionel Messi odmala oblékal dres Barcelony a nebyl důvod na tom něco měnit. Katalánský velkoklub se však dostal do finančních problémů a jeden z nejlepších fotbalistů historie přestoupil do Paris Saint-Germain, kde si kromě pohádkového platu přijde i na podíl v klubové kryptoměně. Díky ní mohou držitelé využívat různé klubové výhody.

S francouzským klubem z hlavního města podepsal argentinský fotbalista kontrakt na dva roky s možností prodloužení o další rok. Jako volného hráče ho PSG sice nemuselo kupovat, i tak ale bude stát klubovou kasu na poměry běžného smrtelníka astronomické peníze. Jeho roční plat bude 35 milionů eur, tudíž zhruba 890 milionů korun.

Součástí smlouvy ovšem nebyly jen peníze. Také Paris Saint-Germain, podporované bohatými arabskými šejky, proniká do světa kryptoměn, a dokonce má svou vlastní, která je určená především pro fanoušky klubu. Právě tokeny zvané $PSG Fan Tokes budou součástí odměn, na něž se může Lionel Messi v Paříži těšit, byť není oficiálně jasné, jak vysoký tento kryptoměnový bonus bude.

Klub pouze konstatoval, že tokeny byly součástí „uvítacího balíčku“, jehož hodnotu média, na které odkazuje agentura Reuters, odhadla na 29 až 35 milionů dolarů, čili 627 až 757 milionů korun. Samotné vedení PSG složení balíčku nijak nekomentovalo, pouze se vyjádřilo, že množství kryptoměn, které Messi obdržel, je „výrazné“.

1messi-psg

Foto: PSG

Lionel Messi s pařížským číslem 30

Kryptoměna PSG je veřejně obchodovatelná a před očekávaným Messiho příchodem bylo možné pozorovat její několikadenní vzestupnou tendenci, během které připsala až 130 procent. Aktuálně se tak jedna virtuální mince pohybuje kolem hodnoty 42 dolarů a její držitelé mohou komentovat a do určité míry prý i ovlivňovat další směřování klubu.

K podobnému kroku se špičkové fotbalové kluby uchylují stále častěji, v letošní sezóně svými vlastními tokeny disponují kromě PSG také Manchester City, AC Milán nebo FC Barcelona. Jedním z možných důvodů, proč fotbalové týmy na tento trend nasedají, může být i fakt, že se z kryptoměn stává mainstreamová záležitost.

V popředí stojí bitcoin, který je s aktuální cenou kolem 44 tisíc dolarů nejhodnotnější kryptoměnou a sází na něj i světové firmy od Tesly přes Square až po MicroStrategy. V září se dokonce stane oficiálním platidlem amerického Salvadoru. Čím dál větší oblibě se těší i ethereum, které má větší využití při placení, definuje systém decentralizovaného financování DeFi a slouží i pro digitální předměty zvané NFT.

Jednadvacet let v Barceloně

Svůj první kontrakt dostal Messi v Barceloně již ve třinácti letech a tehdejší ředitel klubu Carles Rexach se nabídl, že kromě výdajů na přestěhování z Argentiny klub zaplatí i léčebné výdaje spojené s Messiho deficitem růstového hormonu. Od roku 2000 tak držitel šesti Zlatých míčů nemusel měnit angažmá.

FC Barcelona si již však jednoho z nejlepších hráčů, jakého fotbalová historie poznala, nemohla dovolit. Katalánský celek totiž dlouhodobě trápí finanční problémy, přičemž podle odhadů serveru Marca.com španělský velkoklub dluhy ve výši 730 milionů eur, tedy 18,5 miliardy korun. Dá se tedy očekávat, že výhledově bude ke splacení těchto závazků potřeba prodat i další fotbalové superhvězdy.

„Dával jsem tomuto klubu všechno od prvního dne, kdy jsem přijel, až do posledního. Nikdy jsem si nepředstavoval, že se budu muset rozloučit, a nikdy jsem o tom ani nepřemýšlel. Je to ještě o to divnější, že jsme kvůli pandemii hráli bez diváků. Vždy jsem cítil tu lásku fanoušků a snad v určitou chvíli budu zpět,“ neskrýval na závěrečné tiskové konferenci Messi své rozporuplné pocity z odchodu. Teď už se ale připravuje se svými novými spoluhráči z Paříže.