Když jiní na Ukrajině zavřeli, Člověk v tísni zůstal. Statisíce lidí potřebují i psychology, říká Pánek

Zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek vybudoval největší organizaci svého druhu ve střední Evropě. A velkou roli má i na Ukrajině.

simon-panek

Foto: Paměť národa

Šimon Pánek z organizace Člověk v tísni

0Zobrazit komentáře

Psal se rok 1988, když ještě za doby skomírajícího socialismu Šimon Pánek a jeho přátelé pozorovali, jak Arménii zdecimovalo ničivé zemětřesení. Seděli v hospodě a věděli, že musí něco udělat. Za pár dní už organizovali první humanitární sbírku. Právě v těchto okamžicích vznikaly zárodky něčeho, co je dnes největší humanitární a lidskoprávní organizace ve střední a východní Evropě. Člověk v tísni má dopad mnohem širší, než někdy veřejnost vůbec tuší, ovšem i po více než třiceti letech má stále stejný drive.

O příběhu, financování i některých ze současných činností mluvil zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek v podcastu Proti Proudu Dana Tržila, který si můžete pustit v přehrávači níže. Ačkoliv organizaci vede nepřetržitě už přes třicet let, její „dřevní začátky“ si podle svých slov připomněl relativně nedávno, když vypukla válka na Ukrajině. Znovu (stejně jako při první velké sbírce SOS Sarajevo v roce 1992) pracoval třináct až čtrnáct hodin denně, bez ohledu na pozici nebo jiné činnosti.

Více než rok po začátku války už má osobní rozvrh o trochu stabilizovanější, ovšem stále cítí velký závazek – i proto, že sbírky jeho organizace se staly při krizích prakticky samozřejmostí, jsou jich plná média a Češi cítí potřebu pomáhat. „Česko dalo dohromady asi tři miliardy korun na pomoc Ukrajině, z toho dvě svěřili lidé, firmy nebo obce Člověku v tísni. Dostali jsme přes půl milionu jednotlivých příspěvků na účet,“ počítá Pánek. Organizace dokázala i po 24. únoru reagovat nebývale rychle a již pět dní po začátku války vysílala z Prahy vlastní humanitární vlak.

Zahraniční činnosti Člověka v tísni by se podle Pánka daly rozdělit do dvou kategorií – tam, kde nestačí lidské kapacity nebo finance, může česká neziskovka zaujmout menší pozice a v rámci postiženého regionu se soustředit například na určité město nebo oblast zájmu, jako vybudování škol, přičemž ostatní humanitární organizace řeší další oblasti. Druhou kategorií jsou ale iniciativy, kde Člověk v tísni zaujímá vůdčí pozici, patří k největším aktérům v regionu a pomáhá na mnoha frontách. To je případ třeba severozápadní Sýrie nebo právě Ukrajiny.

„Na Ukrajině jsme od roku 2014 a vzhledem k tomu, že jsme nějakou dobu předpokládali, že ta válka vypukne, tak jsme byli připraveni. Navíc se stalo, že řada mezinárodních organizací, která tam byla, po vypuknutí konfliktu raději své kanceláře zavřela kvůli velké nejistotě a obavám a stáhly svoje zaměstnance mimo tamní území,“ popisuje Pánek.

I díky tomu pak Člověk v tísni mohl na místě přibrat do svých řad zástupy ukrajinských a velmi schopných dobrovolníků, kteří chtěli pomáhat a sami se ozývali. „Úroveň solidarity Ukrajinců je obrovská – ať už ve smyslu finanční či materiální pomoci vojákům nebo ubytování lidí, celých rodin a vesnic. Je to páteř jejich odporu. Bez toho by země nevydržela nápor xkrát většího státu,“ vyjadřuje úžas šéf Člověka v tísni.

Formy pomoci, kterou organizace na Ukrajině dodává, se vyvíjí v čase i prostoru. V západnějších částech Ukrajiny se už loni v dubnu začalo pracovat na obnovování příbytků a opravách střech. Pod taktovkou Evropské humanitární organizace se rozdělilo sedmdesát milionů eur na opravy krytin, které bylo potřeba udělat ještě do konce roku. Člověk v tísni získal z výzvy čtyřicet procent této částky a pomohl za to opravit tisíce domů. Střechy jsou totiž typicky první, co v domech na frontě odejde – na ukrajinských vesnicích jsou mnohé konstruované z křehkého eternitu, který se lehce při zásahu kulkou zničí.

Nemůžete do Bachmutu na náměstí postavit kamion a tam začít rozdávat jídlo.

Zatímco na západě se tak Ukrajinci postupně vrací k normálnímu životu, na východě o ničem takovém nemůže být řeč – zde jsou dodávky stále hlavně o jídle a základních potřebách. „Nemůžete ale do Bachmutu na náměstí postavit kamion a tam začít rozdávat jídlo, protože Rusové by to okamžitě zaměřili. Je tam tedy potřeba přijet už s hotovými balíky. Ty váží patnáct kilo, obsahují patnáct až dvacet druhů potravin, člověk si to dá do auta nebo na vozík a odveze rychle do svého domu či sklepa,“ popisuje Pánek dnešní život běžných Ukrajinců na frontě.

Připomíná však, že by se nemělo zapomínat ani na lidi, kteří na tom nejsou zcela nejhůř, ale stále velmi špatně. Až milion a půl lidí, kteří utekli z východu na západ země, nemůže nebo nechce do zahraničí a jsou stále mimo své domovy. „Někdo třeba zůstane v Lymanu ve svém domě a hrozí mu ostřelování, ale v něm má své potřeby možná pokryté lépe než člověk, co žije už rok někde v malém městečku v Zakarpatí ve čtyřiceti lidech v tělocvičně a jeho životní prostor je matrace, malá polička a pár tašek,“ říká Pánek s tím, že nechce srovnávat, kdo je na tom hůře. Člověk v tísni každopádně pomáhá i těmto lidem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zatímco na začátku války Člověk v tísni vozil materiální pomoc hlavně ze zahraničí, dnes už nakupuje potraviny přímo na Ukrajině. Šetří tak na logistice, ale především vrací peníze do tamní ekonomiky a dává lidem práci. Materiální nedostatky se tak daří postupně zacelovat, ovšem nejspíš mnohem delším maratonem bude opravit šrámy na duši ukrajinského národa.

Ačkoliv s psychologickou pomocí má organizace pod vedením Pánka zkušenosti od devadesátých let, případ Ukrajiny je složitý. „Kapacit na kvalitní psychosociální péči je tam velmi málo. Uvažuje se například o nějakých zrychlených kurzech pro učitele a sociální pracovníky, aby se zvládlo to množství případů na Ukrajině. Jsou to statisíce lidí, co by potřebovaly pomoct. A ruku na srdce, ta země v tomto ohledu extra rozvinutá nebyla ani před válkou,“ uzavírá Pánek.

Sebevědomě kráčí světem reklamy vybudovaným muži. Zakladatelkám Heels Make Deals se daří i v USA

Bezradné hospodyňky by měly být v reklamách zaměřených na ženy dávno pasé. Proti podobným stereotypům se vymezuje české studio Heels Make Deals.

hmd-nahled

Foto: Heels Make Deals

Zakladatelky studia Heels Make Deals, Kateřina Horká a Sabina Samuel

0Zobrazit komentáře

Ženy vládnou světu nákupů. To není přehnané tvrzení, jelikož podle dostupných průzkumů trhu globálně stojí za 70 až 80 procenty všech nákupních rozhodnutí. Svět reklamy však vybudovali muži, jmenovat lze jen pár jmen, která výrazně určila její současnou podobu: David Ogilvy, Seth Godin, Steve Jobs. Možná i z toho důvodu jsou marketingové strategie i v době, kdy je poměr zaměstnanců a zaměstnankyň reklamních agentur genderově vyvážený, postavené na stereotypizaci žen. Ke změně se snaží přispět Kateřina Horká a Sabina Samuel, zakladatelky kreativního studia Heels Make Deals.

Zdraví, potraviny, cestování, kultura a dokonce i technologie, elektronika a automobily. To všechno jsou segmenty trhu, ve kterých mají ženy co do rozhodování o nákupu navrch. Věci pořizují pro sebe, své partnery a blízké, pro své děti. Alespoň podle průzkumu, který provedly americké organizace Yankelovich Monitor a Greenfield Online. A podle stejného průzkumu se 91 procent žen domnívá, že jim marketéři vlastně vůbec nerozumí.

Je pravda, že svět reklam se v posledních letech proměnil. Ve spotech určených pro prostředky na úklid domácnosti se už neotáčí jen perfektně upravené hospodyňky, ale i jejich perfektně upravené mužské protějšky, ženy se v reklamách objevují v hojnější míře také v pracovním prostředí (mezi roky 1980 a 2010 šlo přitom o pouhá čtyři procenta ze všech reklam) a jejich „jevištěm“ už není jen kuchyň, ale také auto či kancelář.

Přesto je ale reklamní svět co do genderových stereotypů stále hodně zkostnatělý. Podle průzkumu, který v roce 2019 provedl institut Geeny Davisové zaměřený na gender v mediálním prostoru, se muži v reklamách situovaných v pracovním prostředí objevují dvakrát více než ženy a mnohem více mluví. Jiná studie společnosti Ebiquity zase poukázala na to, že ženy jsou jen ve čtyřech procentech reklam ukázány ve vedoucích pozicích.

hmd

Foto: Heels Make Deals

Podle Samuel se na dvojici dvacátnic klienti zvyklí pracovat převážně s muži nejprve dívali s určitou skepsí

„Firmy často vnímají ženy jako jeden segment trhu a mají dojem, že se profiluje a chová naprosto identicky. Ženy tvoří polovinu populace, jsou velmi rozmanitou skupinou a jejich generalizování je prvním krokem k neúspěchu. V roli matky například existuje šestašedesát identit, většina žen zaujímá šest z nich, ale reklamní svět má zpravidla jen jednu, stereotypní představu o matkách,“ stojí ve výzkumu zaměřeném na ženy a reklamu, který zpracovalo studio Heels Make Deals.

Jeho zakladatelky, Kateřina Horká a Sabina Samuel, se potkaly už při studiu designu na britské univerzitě v Praze. Sabina dostala příležitost účastnit se výběrového řízení pro koncept a celou vizuální identitu pro Čechy vlastněný rezort Zuri Zanzibar. Šlo o velmi rozsáhlý projekt, Sabině se blížil termín porodu první dcery, a tak se do něj nechtěla pustit sama. Spojila tak síly s Kateřinou a v tendru na Zuri Zanzibar uspěly i přes velkou konkurenci mezinárodních agentur.

„Zanedlouho následoval další úspěšný projekt, design pastrami restaurace Beef Bar v centru Prahy. Měly jsme společnou vizi a práce, kterou jsme dělaly, nás bavila. Založit vlastní studio tedy byl pro nás v tu chvíli krok, který jsme si ani nemusely moc rozmýšlet. Je pravda, že jsme v tu chvíli neměly úplně představu, co všechno se s vedením firmy pojí, ale rády říkáme, že někdy je dobré být v začátcích trochu naivní, a prostě takzvaně skočit do vody,“ vzpomíná Sabina Samuel.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Začátky Heels Make Deals sahají do roku 2015, kdy ještě nebylo tak „cool“ zaměřovat se právě na cílovou skupinu žen – ale ne stereotypně, jako na homogenní útvar, ale skutečně tak, aby výsledná komunikace dávala smysl. Proto se i rozhodly ženský přístup k designu a reklamě postavit do popředí svého studia. Zvolily tak název, který byl podle slov Sabiny Samuel trochu riskantní, ale zpětně se ukázal být rozhodnutím, které začalo nést ovoce.

„Klienti, kteří byli zvyklí pracovat s agenturami, jejichž vedení převážně tvořili muži, se na nás – jako na dvě dvacátnice – dívali s určitou skepsí. Ne vždy nám plně důvěřovali a bylo pro ně až překvapivé, že jsme zadání zvládly nejlépe ze všech agentur v tendru,“ říká Samuel. Zároveň si dvojice žen tímto krokem předem filtrovala klienty, s nimiž se pustila do spolupráce. Díky tomu se možné předsudky a podceňování snížily na minimum.

V průběhu osmi let si tak Kateřina Horká a Sabina Samuel přidaly do portfolia zářezy v podobě klientů jako Manifesto Market, pro který mimo jiné vytvořily brandové pojetí barového konceptu Soot či webové stránky. Stvořily také vizuální identitu pro cirkulární projekt Kofoly či pro fitness značku Queens Don’t Quit – pro tu aktuálně pracují také na kolekci fitness a lounge oblečení. Jedním z posledních přírůstků je například tvorba nové komunikační platformy pro značku Gynella.

„Gynella poskytuje komplexní intimní péči pro každou ženu. Tato témata jsou hodně stigmatizovaná, ženy se o těchto problémech často zdráhají mluvit s kamarádkami i například se svou mámou. Naším úkolem tedy nebylo nic menšího než bořit tabu ohledně ženské intimity. Konkrétně: vytvořit vizuální a komunikační styl značky, který bude chápavý, milý a pochopitelný,“ doplňuje Kateřina Horká.

hmd-3

Foto: Zuri Zanzibar

Jedním z prvních projektů studia byla vizuální identita rezortu Zuri Zanzibar

Aktuálně ženy z Heels Make Deals pracují na tom, aby rozšířily své pole působnosti i na americký trh, na který se více zaměřily už v době pandemie covidu. Tehdy se spojily s americkým startupem Algoface, který se zaměřuje na vývoj etické umělé inteligence. Na starost si vzaly brandovou stránku jeho technologie Facetrace.ai, což je pokročilý nástroj pro rozpoznávání obličejů, a následně aplikaci VirtualBeauty.ai, která využívá zmíněnou technologii pro vytváření digitálních zrcadel – s nimi cílí na významné beauty brandy, kde mají rozhodování na starosti převážně ženy.

„Kromě několika dalších digitálních produktů amerických startupů aktuálně dokončujeme také branding pro nový unikátní středomořský koncept quick service restaurace Terra Mediterrania. Koncept má ambici stát se řetězcem v rámci USA a první pobočka se otevře už v červnu 2023 v newyorské čtvrti Chelsea,“ dodává Horká.

Budování české značky zaměřené na ženy se ve Spojených státech daří především proto, že témata diverzity a růstu ženské síly jsou tam mnohem rozvinutější a společnost je také mnohem pozitivněji vnímá. Podle zakladatelek studia Heels Make Deals se tak i díky tomu daří lépe navazovat kontakty s americkými podnikateli, v rámci networkingu pak dochází k mnoha zajímavým debatám, které se následně přelévají ve spolupráci.

„V současné době firmy v reakci na následky pandemie vynakládají na marketing stále větší investice. Uvědomují si, že budovat silný brand a komunikovat efektivně a současně je v konkurenčním prostředí klíčové. I díky tomuto zaznamenalo naše studio meziroční nárůst obratu o 200 procent,“ uzavírá Sabina Samuel.